Yükleniyor...
Son Dakika
19.10.2015

İhracat Sezonu Açıldı

Turunçgillerde ihracat sezonu açıldı. Hatay'dan ihracat en fazla S. Arabistan, Rusya ve Irak ülkelerine yapılıyor. İhraç edilen ürünlerde ise limon, portakal ve mandalina ilk sıralarda yer alıyor.

 

 

Türkiye yaş sebze meyve ihracatında önemli bir paya sahip olan Hatay’da ihracat sezonunun açılması dolayısıyla İl Müdürü Aydın Tüfekçi ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Halit Avcı sektörde yer alan firmalarda incelemelerde bulundu.​

 

 

YÜZDE 20’SİNİ HATAY KARŞILIYOR

 

Ziyaret sırasında İl Müdürü Tüfekçi, "Türkiye yaş sebze meyve ihracatının % 20'si ilimizde gerçekleşmektedir. Hatay'dan ihracat en fazla S. Arabistan, Rusya ve Irak ülkelerine yapılmaktadır. İhraç edilen ürünlerde ise limon, portakal ve mandalina ilk sıralardadır. Hazırlanan Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planında sebze ve meyve sektöründe, ulusal ve uluslararası ticarette zaman, kalite ve fiyat konusunda farkındalık oluşturacak rekabet koşulları sağlayacak çeşitler tavsiye edilmiştir.

 

 

İHRACATTA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK

 

İlimizde başta narenciye olmak üzere tarımda rekabet koşullarını yükseltmek amacıyla kümelenme mantığı esas alınarak üretim, işleme ve pazarlamada örgütlü modele geçilmesi ve İhracatçılar arasında güç birliği sağlanarak ülkemizden ihraç edilen ürünlerin kısa dönemde en az % 10'unun Hatay ilinde yetiştirilen ürünler olması hedeflenmiştir. Ayrıca stratejik planda yer alan hedeflerin ve faaliyetlerin gerçekleşmesi durumunda Hatay İli Ortadoğu'nun Tarım Ticaret Üssü olacak ve İlin Tarımsal Üretim değeri arttırılacaktır" dedi.

 

ORTADOĞUYA İHRACAT AZALDI

 

Firma yetkilileri de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra firmalarının özellikle Rusya ve Doğu Avrupa pazarlarına ürün ihraç ettiklerini, Ortadoğu'da ise yaşanan olaylardan dolayı bu pazarda kısmen bir düşüş olduğunu belirttiler. Ayrıca il genelinde yürütülen planlı çalışmalar sonucunda ihracatta Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile karşılaşmadıklarını, Yayladağı İlçesinde Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında başlatılan çilek projesinin ihraç edilecek ürünlerimiz açısından yeni bir umut olduğunu dile getirdiler. Daha sonra firmanın yürüttüğü çalışmalar ile ürünlerin işlendiği tesisler incelendi.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder