Yükleniyor...
Son Dakika
25.10.2015

Kanayan Yara: TARGEL

Ulusal Tarım - Haber Analiz
iletisim@ulusaltarim.com

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) tarımın kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Kanayan Yara: TARGEL

 

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) tarımın kanayan yarası olmaya devam ediyor. Evet, 6 binin üzerinde ziraat mühendisi ve 4 bin civarında veteriner hekimin görev aldığı proje iki yönü ile kanıyor. Bunlardan birincisi TARGEL kapsamında alınan toplamda 10 bin veteriner ve ziraat mühendisinin problemi şeklinde. İkincisi projenin uygulanma tarzıyla.

 

Bugünkü konumuz TARGEL personelinin sorunları üzerine.

 

Öncesinde TARGEL nedir biraz ondan bahsedelim. TARGEL, “Tarımsal işletme sahiplerinin bilgi, beceri ve teknik yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması” amacıyla 2007 yılında uygulamaya kondu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına göre, bu proje, ilk defa uygulamaya konulan performansa dayalı  personel çalıştırılması  esasına dayanan bir projeydi.  

             

Projenin yürürlüğe girdiği 01 Ocak 2007 tarihinden 2013’ün Ocak ayına kadar 81 Tarım İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen “Çalışma Bölgelerine” KPSS puanı ile ÖSYM tarafından  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi uyarınca sözleşmeli - Türkiye genelinde  6.129 Ziraat Mühendisi, 3.872 Veteriner Hekim olmak üzere - toplam 10.001 personel atandı.

 

Ancak göreve başlayan personel daha atandığı ilk günden itibaren de sorunlarla uğraşmaya başladı. Çünkü gerekli altyapı henüz hazır değildi. Yıl 2007’de öyleydi. Hala da öyle.

 

TARGEL personelinin sorunları birikti birikti ve artık kontrol edilemez bir noktaya geldi.

 

Peki neydi bu sorunlar?

 

TARGEL personelinin sosyal durumlarının dikkate alınmaması en başta gelen problemdi. Bu durum projenin hedeflerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini de sorgulanır hale getirdi.

 

Köye giden personel kalacak yer bulamıyordu. Özellikle bayan personel için bu durum içinden çıkılmaz bir sorun haline geliyordu.

 

Bakanlık, projede performansa dayalı ücretlendirme sistemi uyguluyordu. Daha doğrusu uygulamaya çalışıyordu. Ancak geçici görev yollukları zamanında ödenmiyordu.  Hatta bazı personele hiç bir şekilde görev yolluğu bile verilmiyordu.

 

Köye, kasabaya giden personel bir takım çalışmalar yapıyor, bu çalışmalar kapsamında halka da bazı ödevler düşüyordu. Ancak TARGEL personelinin yaptırım gücünün olmaması işlerin yürümesini engelliyordu.

 

TARGEL için yönetmelikte eksiklikler vardı. Bu eksiklikler personelde motivasyon düşüklüğüne neden oluyordu. Örneğin görev tanımları ve yetkilerdeki (imza yetkisi gibi) konusunda hala geçerli olan bazı belirsizlikler önemli noktalardı.

 

Tarım il müdürlükleri personeli köyde, kasabada ikamet etmeye zorluyordu. Köyde kasabada kalan personel ailesinden ayrılmak durumunda kalıyor, derdini de kimseye anlatamıyordu.

 

Her şeyden önemlisi bu personelin görevde yükselme gibi bir durumu yoktu. Amirleri değişiyor, yada birlikte çalıştığı kadrolu arkadaşı amiri oluyor ama o yerinde sayıyordu. Bu personelden de verim beklemek ne kadar gerçekçi idi.

 

Köye giden personele gerekli makine, ekipman-araç, akaryakıt desteği gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanması gerekiyordu. Ancak bunlar çoğu zaman görevlendirmelerin bir parçası olmuyordu.

 

Zaman içerisinde TARGEL personelinden başka şikâyetler de duymaya başladık. Örneğin Sözleşmeli olmalarından da faydalanılarak bazı personele angarya işlerinde verildiğini, işini kaybetmek istemeyen personelinde bu işleri sesini çıkarmadan yaptığını öğrendik.

 

2007’de sorunlar başladı dedik… yazımın başında söyledim… yıl 2015… TARGEL personelinin sorunları aynı şekilde devam ediyor. Yara kanıyor. Personel yetkililerden bir çözüm bekliyor.

 

En son Hükümet ile memurlar arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde, TARGEL çalışanlarının sorunlarına bir çözüm bulunmasına karar verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOÇ BİR-SEN bir çalışma başlatarak, TARGEL Projesini yeniden ele alacak. Bu çalışmanın da 2016'nın sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor.

 

Ancak, nasıl bir çalışma yapılacaksa kamuoyu olarak herhangi bir şey bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, TOÇ BİR-SEN’in TARGEL sisteminin kaldırılmasını istediği ve ilçenin köylerinde çalışan mühendis - veteriner hekimlerin ilçe müdürlüklerine; illerin köylerinde çalışanların da il müdürlüklerine hiçbir işleme gerek kalmadan atamalarının yapılmasını talep ettikleri bilgisi.

 

Şuana kadar bu konuda bir ilerleme yok. Umudumuz odur ki, sorun personel lehine çözülür.

Yazarın Diğer Yazıları

 • Ette kriz yok ama 1 milyon hayvan ithal edildi
  6 Aralık 2016 Salı

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık sektöründe ve kırmızı ette kriz olmadığını söylüyor ama 2016 yılında ithal edilen hayvan sayısı 1 milyona dayandı.

 • Türk Tarım Ürünleri Üzerindeki Oyunlar
  26 Ekim 2016 Çarşamba

  Avrupa Birliği ya da Rusya, tarımsal ilaç kalıntısı nedeniyle tarım ürünlerini iade ediyor. Acaba karar siyasi mi? Yoksa gerekçesi teknik mi? İade edilen ürünler ne oluyor?

 • TMO taşeronda feryat var… Lütfen bu sesi duyun
  3 Ağustos 2016 Çarşamba

  TMO’nun 283 taşeron çalışanının sözleşmesini yenilememesi yeni bir sorunu ortaya çıkardı. İşsiz kalacak olan personel feryat ediyor. Ancak seslerini duyan yok.

 • ESK sığır ihalesinde son durum
  25 Temmuz 2016 Pazartesi

  Et ve Süt Kurumu'nun (ESK), 100 bin baş besilik sığır ihalesine ilişkin son durumu Ulusal Tarım araştırdı. İşte sonuç...

 • Hayvan ithalatı kararı gözden geçirilmeli
  18 Haziran 2016 Cumartesi

  Et fiyatları tekrardan yükselmeye başladı. Ancak ne hikmetse besiciler bu durumdan para kazanamıyor. Üstelik önümüzdeki günlerde daha ciddi sorunlar da bizleri bekliyor.

 • Buğday alımı ne zaman olacak?
  2 Haziran 2016 Perşembe

  Hububat hasadının başlamasıyla birlikte üreticilerde "Hububat Piyasası Müdahale Alım Fiyatı"nın açıklanmasını bekliyor. Peki alım fiyatları ne zaman açıklanacak?

 • Bakan et için güvence verdi
  12 Mayıs 2016 Perşembe

  Ulusal Tarım olarak etteki olası sıkıntı ve endişeleri “Ette Alarm” başlığı ile dile getirmişti. Bugün Bakan Çelik, et ve besilik hayvana ilişkin bir açıklama yaptı.

 • Kırmızı ette alarm
  11 Mayıs 2016 Çarşamba

  Devletin et ithalatını TİGEM ve ESK'ya vermesi ciddi endişelere yol açtı. Acaba ette krizin eşiğinde miyiz?

 • Unvan değişikliği için sınav açılmalı
  30 Nisan 2016 Cumartesi

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yüzlerce personel unvan değişikliği sınavı açılmasını bekliyor

 • Yeni TARGEL geliyor
  20 Nisan 2016 Çarşamba

  Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. Bu sistemde her bitkisel üretim işletmesinden bir Mühendis, her hayvancılık işletmesinden de bir Veteriner Hekim sorumlu olacak.

 • Kaçak Elektrik Değil Hakkımızı İstiyoruz
  19 Nisan 2016 Salı

  Biz kaçak elektrik kullanmak istemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz. Elektriği tarımda kullanıyoruz ve faturamızın da tarımda kullanılan elektirik faturası olarak kesilmesini talep ediyoruz. İsyanımız ise faturaların “sanayide kullanılan elektirik” faturası olarak kesilmesi.

 • 30 Bin TL Projesindeki önemli eksiklikler
  14 Nisan 2016 Perşembe

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya koyduğu Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe projesinde önemli eksiklikler var.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder