Yükleniyor...
Son Dakika
25.10.2015

Üretici Narenciye Çeşitlerini Yerinde İnceledi

Toros Kırmızısı ve Sarıca Mandalin Çeşitleri ile Yediveren, Enter, Lamas ve Erdemli 33 Limon Çeşitlerinin Çiftçilere Tanıtılmasına Yönelik Yayım Projesi" çerçevesinde yürütülmekte olan “Narenciye Çeşit Yayım Projesi”nin bahçe günü yapıldı. Proje kapsamında olan çeşitler yerinde incelenerek, çeşitler hakkında bilgi edinildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Tarımsal Yenilik Bilgi Sistemi Projesi” ile tarımsal araştırma, yayım ve eğitim fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışan kuruluşlar arasındaki işbirliğinin etkin hale getirilmesi, çiftçi sorunlarına çözüm bulunması, geliştirilen uygun teknolojilerin çiftçilerimize aktarılması ve yeni tescili yapılmış veya tescile aday çeşitlerin yayımı ve tanıtımının yapılması amaçlanıyor.

 

Bu kapsamda, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescili yapılan ve Enstitü ile Adana ve Mersin İl Müdürlüklerince müşterek yürütülen "Toros Kırmızısı ve Sarıca Mandarin Çeşitleri ile Yediveren, Enter, Lamas ve Erdemli 33 Limon Çeşitlerinin Çiftçilere Tanıtılmasına Yönelik Yayım Projesi" çerçevesinde yürütülmekte olan “Narenciye Çeşit Yayım Projesi”nin bahçe günü yapıldı. Mersin Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü (Alata)'da düzenlenen etkinliğe İl Müdürlüğü yayım personeli, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde görevli narenciye birim sorumluları, narenciye yetiştiriciliği yapılan veya narenciye yetiştirme potansiyeli olan Yüreğir, Seyhan, Sarıçam, Çukurova, Karataş, Yumurtalık, Ceyhan, İmamoğlu, Kozan ve Karaisalı ilçelerindeki Tar-Gel personeli ile narenciye üreticileri ve TAYEM’de kurs gören muhtelif İl Müdürlükleri yayım personelleri katıldı.Etkinlik sırasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Proje Sorumlusu ve Narenciye Uzmanı Dr. Güçer Kafa, projede yer alan çeşitlerin tanıtımı ile ilgili katılımcılara bilgi vererek, genel narenciye yetiştiriciliği hakkında geniş çaplı bir sunum yaptı. Daha sonra Enstitü Bahçesinde bulunan ve proje kapsamında olan çeşitler yerinde incelenerek, çeşitler hakkında bilgi edinildi.
 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder