Yükleniyor...
Son Dakika
20.1.2016

Tarsim Eğitim ve Tanıtım Toplantıları Başladı

Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TARSİM Bursa Bölge Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek eğitim ve tanıtım toplantıları programı başladı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, tarımsal üretimde sigortanın önemine vurgu yaparak, "Üreticilerimiz sigorta yaptırarak her türlü riskin (dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri doğal afetler) getireceği zararları karşılayabilirler. Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde pirimim % 50 si Bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Ayrıca Meyvecilikte hassas bir konu olan olan don riskine karşı devlet desteği % 66 olarak uygulanmaktadır. 2016 yılında yaban domuzu zararı ve hastalıktan arilik belgesine sahip işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı. 2016 yılında getirilen düzenleme ile  tarla ürünlerinde ve sebzelerde yaban domuzlarının vereceği zararlarda sigorta kapsamına alındı. Meyvecilikte dolu afetlerine karşı koruyucu tedbir olarak yapılan file sistemleri de sigorta kapsamına alınmıştır. Yine hayvansal üretimde, hastalıklardan arilik belgesine sahip büyük ve küçük baş hayvan işletmelerinde şap hastalığı riski de sigorta kapsamına alınmıştır." dedi. 

 

TOPLANTILAR SÜRECEK

İl Müdürü Çelik konuşmasının sonunda, üreticilerimizin  tarım sigortası yaptırmalarının ve  bilgilendirme toplantılarına katılımının çok önemli olduğunu belirterek emeği geçen personeli tebrik etti. 5363 Sayılı Tarım Sigortaları  Kanunu, sistemin işleyişi ve 2016 yılı uygulamaları ile ilgili  bilgilendirme çalışmaları Gürsu, Kestel, Orhangazi, Gemlik, Yenişehir ve İznik ilçelerinde yapıldı, M.K.Paşa, Karacabey, Keles, Mudanya, Orhaneli, İnegöl ve Bursa Merkez Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerin de yaapılacak. Toplantılara konuşmacı olarak Tarsim Bursa Bölge Koordinatörlüğü Hüseyin Ali TAŞDEMİR katılacak.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder