Yükleniyor...
Son Dakika
12.2.2016

ÇKS ve Elektrik Faturaları

İsmail ARAS - Ziraat Müh.
aras008@gmail.com

ÇKS sistemine kayıt olmak isteyen çiftçilerden tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanım abone numarası istenecek.

 

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ VE ELEKTRİK FATURALARI

 

Bakanlık ÇKS kayıt sistemine yeni eklemeler yaptı. 11 Şubat 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan "Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kararı ile bundan sonra ÇKS sistemine kayıt olmak isteyen çiftçilerden tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanım abone numarası istenecek.

 

Bakanlık tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik kullanımını daha sağlıklı takip etmek istiyor.

 

Uygulama ile tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanımının ne kadar fazla olduğu ve çiftçileri mazot, gübre, tohum gibi klasik girdi maliyetleri dışında elektrik faturaları ile nasıl mücadele ettikleri belki daha da net anlaşılacak.

 

 

Ülkemizin tarımsal sulama amaçlı elektrik tüketimleri 10 yıllık zaman serisi içerisinde incelendiği az da olsa bir artışın olduğu ancak net bir artış ya da azalış eğiliminin oluşmadığı gözlerden kaçmamaktadır.

 

2014 yılı itibariyle yaklaşık 3.919.11 megavat saatlik bir kullanımın söz konusu olduğunu görmekteyiz. 2015 yılında durumun ne olduğunu henüz bilmiyoruz.

 

Ülkemizde iller düzeyinde tüketim dağılımları incelendiğinde tüm illerimizde tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanımının olduğu görmekteyiz. Ancak en şanssız illerin Orta Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinden çıktığı göze çarpmaktadır. Rize 1 MWh kullanım ile en şanslı illerimizden. Şanslı ilimiz diyoruz kilowatt saat başı bedelleri öğrenince yağış değerlerinin ve su kaynaklarının çiftçiler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

 

Rize ilimize karşın Konya tüketimin dolayısıyla elektrik bedelinin en fazla olduğu ilimiz. Sahip olduğu geniş sulu tarım alanları ve kısıtlı su kaynakları bu doğal sonucun oluşmasına en önemli katkıyı sunmakta.

 

TÜİK veri tabanında 2014 yılına ait tüketim değerlerini mevcut 2016 yılı tarife fiyatı ile çarptığımızda ülkemiz çiftçilerinin toplam 1,12 milyar TL bir bedel ödediği ortaya çıkıyor. Bu hesaplamalar bir yaklaşımın sonucu net rakamlar değil elbette ancak yaklaşık bir değer sunduğunu düşünüyorum. En azından bir fikir veriyor.

 

 

İl düzeyinde elektrik bedelleri hesaplandığında İzmir ve Konya illerimizin ülkemizin toplam tarımsal sulama elektrik bedelin 1/5’ini karşıladığını görmekteyiz. Zaten ilk 10’da yer alan illerimizin yani, Konya, İzmir, Manisa, Hatay, Aksaray, Antalya, Niğde, Eskişehir, Mersin ve Karaman’ın toplam tüketimin %55’ini gerçekleştirdiğini TÜİK verilerini incelediğimizde çok rahat görebilmekteyiz.

 

Özellikle öne çıkan bu illerimize yönelik geliştirilecek iyileştirici politikalarla, tarımsal verimliliğimize, üreticilerimizin karlılığına ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı şüphe götürmez bir gerçek.

 

Elbette sadece bu 10 il değil tarımsal sulamada elektrik kullanan tüm üreticilerimizin elektrik tüketimlerini ve maliyetlerini azaltacak alternatif enerji kaynaklarının kullanımı projelerinin yanında elektrik fatura kalemlerinin yeniden revize edilmesi gibi tedbirlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

 

 

Bu yönetmelik değişikliği ile önemli bir veri tabanı oluşacağı aşikâr. Veri olmadan plan, program ve tedbirler geliştirilemez. Önümüzdeki günlerde bu uygulamanın neler getireceğini hep beraber göreceğiz. 

Yazarın Diğer Yazıları

 • Türkiye'de elma üretimi
  20 Aralık 2015 Pazar

  Dünya elma üretiminde önemli bir yerde olan ülkemiz yaklaşık 1,7 milyon dönümlük alanda 2.480.444 ton elma üretmektedir.

 • Kırmızı mercimek ithalatı
  3 Eylül 2015 Perşembe

  1990 yılların başında 5,37 milyon dönüm alanda kırmızı mercimek tarımı yapılırken 2014 yılı sonunda bu rakam yaklaşık %60 azalarak 2,3 milyon dekara düşmüştür.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Remzi
  16 Şubat 2016 Salı

  Bu çks ye yazdır işlemi çiftçiye iyilik olsun diye yapıldığı kanaatinde değilim, kimler kaçak kuyu kullanıyor ve önümüzdeki dönemlerde kuyulara takılacak sayaçlar için kim nekadar su kullanıyor ve bu çiftçiden ne kadar su parası alırız projesi ola bilir, nacizane kanaatim budur.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder