Yükleniyor...
Son Dakika
19.2.2016

Ette KDV kalkarsa fiyatlar 6-7 lira iner

Önüne geçilemeyen et fiyatlarındaki artışa çözüm için gıda sanayicilerinden vergi indirimi teklifi geldi. Etteki KDV kalkarsa fiyat 6 TL inecek.

 

Dünyada gıda fiyatlarında yüzde 20 düşüş yaşanıyor. Ancak Türkiye'de gıda enflasyonunun önüne geçilemiyor. Kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş Gıda Bakanlığı'nın ‘tavan fiyat' uygulamasıyla durdurulmaya çalışıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tavan fiyata uyulması durumunda et fiyatlarının düşeceğini söyledi.

 

Ancak kasap odaları yaptığı açıklamayla, “Kıymanın kilosunu 34-36 TL arası mal ediyoruz. Zarar mı edelim?” şeklinde itiraz etti.

 

 

‘İndirim, bakanlığın elinde'

 

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz dün yaptığı toplantıda gıda fiyatlarını değerlendirdi. Üreticinin ve sanayicinin fiyat kırmasının mümkün olmadığını belirten Kopuz, “Maliyetler fevkalade yükseldi. Şu an herkes minimum kârlılıkla çalışıyor. Gıda fiyatlarını düşürmenin tek yolu KDV'de yapılacak indirimdir. İthal etteki yüzde 15 KDV kalkarsa etin satış fiyatı 6 TL direkt düşer. Başka da yolu yok” şeklinde konuştu.

 

‘Hal yasası’ 20 senedir bekliyor

 

Hükümetin ve bakanlığın, her fırsatta gıda enflasyonunu spekülatörlere bağlamasının hatırlatılması üzerine Kopuz, “Bu konu hep konuşuluyor. Bir ‘Hal Yasası' var, 20 senedir bekletiliyor. Bu yasa ile aracılar ve komisyoncular denetlenecekti, spekülatörler bitirilecekti ama bir türlü uygulanmadı. Neden yapılmıyor bu, anlamıyorum” dedi. 7 Haziran seçimleri öncesi başbakan yardımcısının bu konuyla ilgili bir komite kurduğunu hatırlatan Kopuz, “Ancak seçimlerden sonra bu da gümbürtüye gitti” şeklinde konuştu.

 

Dünyada ucuzluyor bizde yükseliyor

 

Türkiye'deki gıda enflasyonunun dünyadakinin tam tersine sürekli yükselişte olduğunu hatırlatan Şemsi Kopuz, “Uygulanan politikalar çok fayda sağlamıyor. Tüm dünyada düşerken bizde artıyorsa, dünyanın en pahalı kırmızı etini biz yiyorsak burada bir problem var demektir” şeklinde konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder