Yükleniyor...
Son Dakika
23.2.2016

Tarımda yeni teknoloji: Topraktaki neme göre dijital sulama yönetimi

Tarımda daha az kaynakla daha fazla ürün elde etmek mümkün olabilir mi?

 

Bu sorunun cevabını İtalya’nın Blogna şehrinde uygulanan bir araştırma projesinde öğreniyoruz.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre 2030 yılında dünyadaki su tüketiminin yaklaşık yüzde 80’i sulama projelerinde kullanılacak.

 

Uzmanlar ileride dünyada bir su kıtlığı yaşanabileceği konusunda endişeli. Bu nedenle de tarımda su kullanımını azaltmanın önemi gittikçe artıyor.

 

Adriano Battilani, Tarım Uzmanı: “Burada yürüttüğümüz projede, çiftçilere yüksek verim alacakları bir yönteme ilişkin hangi veriye ihtiyaçları varsa onu sağlıyoruz. Su kullanımı ile verimlilik oranını en ideal orana yaklaştırıyoruz. Üreticiler, su tüketimini daha uygun miktarlarda kendileri düzenleyebilecekler.”

 

Bu yakında sadece büyük tarım alanlarında değil, ekilebilir küçük alanlarda da uygulanabilir hale gelecek.

 

Söz konusu proje, belirli büyüklükteki bir tarlada, bir ürünün verimliliğine ilişkin bilgileri analiz edip yorumlamakla ilgili.

 

Kullanılan metod, üreticilerin, doğru zamanda doğru kararı vermelerini sağlamayı amaçlıyor.

 

 

Topraktaki nem miktarı ölçülerek ideal sulama zamanı belirleniyor

 

Domenico Solimando, Tarım Uzmanı: “Bir sensör, toprağın nem miktarındaki dönemsel değişiklikleri ölçüyor. Topraktaki suyun miktarına ilişkin tahmini bilgiler, çok önemli çünkü, sulamanın tam olarak ne zaman yapılması gerektiğini çok ayrınıtılı biçimde önceden bilmemize olanak sağlıyor. Bunun yanında gerekli miktarını da doğru hesaplamamıza yarıyor.”

 

Projeyi yürüten ekip burada topraktaki nem miktarının nasıl kontrol altına alınacağı ile ilgili sistemi deniyor. Bu, yüksek verimli sulama ve riskleri azaltmak adına çok önemli bir adım.

 

Gioele Chiari, Tarım Uzmanı: “Bu örnekler bize çok şey söylüyor. Örneklerdeki nem oranını buluyor, sensörlerimizi buna göre programlıyoruz. Ayrıca topraktaki nemin miktarında ne zaman ve nasıl değişiklikler olduğunu anlamaya çalşıyoruz.”

 

Testin yapıldığı tarla bir boru ağı ile çevrili. Borular topraktaki ürünleri, köklerine yakın bir mesafeden sulamaya yarıyor. Her bir su hattı ürünün aşırı sulanmasının, su israfının önüne geçebilecek şekilde düzenlenmiş.

 

 

Sistem, byokütle üretimi için de kullanışlı

 

Herhangi bir çiftçi, dijital bir platforma bağlı bir tablet bilgisayar yardımı ile çok kolayca su miktarını ve akışını yönetebilir, bu sistemi uygulayabilir.

 

Sistemin merkezindeki dijital platform, sensörler ve meteoroloji uydularından gelen verileri birleştirip işliyor. Ulaşılan ideal sulama yönetimi, tarım dünyasında başlamış olan büyük bir değişiklik olan ‘tarımsal üretimde biyokütle üretimi’ için de gerekli.

 

Adriano Battilani, Tarım Uzmanı: “Geleceğin tarımı, Yeni Kimya uygulamalarıyla biyokütle üretecek. 


Petro kimya ürünlerinin egemenliği yıkılacak. Birkaç yıl içinde domates bitkisinin sebze olarak değeri dışında bir de daha iyi bir fiyata satılabilecek topraktan elde edilecek kimyasalları olacak. Bütün biyokütlenin değer kazandığı tarım uygulaması, ürünün iki yönlü üretilmesini amaçlıyor. Bir yanda, ürünün topraktaki bitki kimyasallarını değerlendirmek, diğeri ise bir sebze olarak yenilecek bir ürün elde etmek.” Kaynak: European Commission 2016 / euronews 2016

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder