Yükleniyor...
Son Dakika
17.3.2016

Yem Karma Makinasının önemi

İster damızlık süt hayvancılığı yapın isterseniz besi hayvancılığı yapın, hayvanlara yem verilmesinde yem karması önemlidir.

 


Yem karma işlemi, hayvan beslemesinde çok önemlidir. İster damızlık süt hayvancılığı yapın isterseniz besi hayvancılığı hayvanlara verilecek yem karması önemlidir.

 

Hayvan beslemesi, hayvanlardan alınacak sağlıklı verim için çok önemlidir. Bir işletmede önemli olan karlılıksa mutlaka hayvanın beslenmesine önem verilmelidir. Hayvan beslenmesinde en önemlisi yemdir.

 

Tabi başka faktörlerde hayvancılıkta önemlidir. Ancak yem çok önemlidir.

 

Yem karma işlemi bu bakımdan önemlidir. Bilindiği gibi hayvan yemi birçok hammaddeden oluşmaktadır. Bu hammaddelerin hayvanların tüketmesi için verilirken homojen bir karışım yapılarak verilmesi hayvanların verimini arttıracağından yem karma büyük önem taşımaktadır.

 

 

Rutubete Dikkat

 

Birçok yetiştirici yem hammaddelerini stok yaparak kullanmaktadır. Bu hammaddeleri saklamakta önemlidir. Kesif yem hammaddeleri olarak bildiğimiz mısır, buğday, arpa, yulaf ve kepek gibi hububatların saklanmasında rutubetine dikkat edilmelidir. Yine kaba yem olarak nitelenen silaj, kuru ot, saman ve sapında aynı özenle saklanmasında yarar vardır.

 

Geviş getiren hayvanlara verilecek tane yemlerin yem kırma makinasından geçirmek yerine yem ezme makinaları kullanılmasında fayda vardır.

 

Yem kırma makinasından geçirilen tane yemlerin bir kısmı toz şekline dönüşeceğinden kayıp olacak veya sindirilmeden dışarı atılacaktır. Yem ezme makinaları ile ezilen yemlerde kayıp söz konusu olamaz. Hayvan yemin hepsini sindirir durumdadır.

 

Yem ezme makinaları ile yapılan tane yem ezmesi aynı zamanda diğer kaba yem karışımında problem yaratmaz. Yem karma işleminde homojen bir karışım olması sağlanmış olur.

 

 

Tam Karma yapılmazsa verim kaybı olur

 

Hayvan besleme işlemi yapılırken her türlü yem hammaddeniz olmasına rağmen homojen yem karma işlemi yapılmıyorsa verim kaybı olabilir. Yem karma işlemi tam yapılması gereklidir.

 

Yem karma işlemi yapılırken bir başka dikkat edeceğimiz husus yapmış olduğumuz hayvancılık şekline göre yem rasyonu yaptırmak şarttır. Süt hayvanı ve besi hayvanı için protein ve enerji ihtiyaçları belirlenerek yem karma yapılmalıdır.

 

 

Yem karma işlemi için yem karma makinesi kullanmanızda yarar vardır. İşletmenizin kapasitesine göre 5 m3 ten 20 m3 e kadar yem karma makinesi mevcuttur.

 

Yem dağıtma römorku veya yem karma römorku olarak ta bilinen yem karma ve dağıtma römorku alıp, yem karma ve dağıtma römorku ile yem karma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

 

Yem karma makinesi ile hazırlanan yemle elle hazırlanan yem arasında büyük farklılık olduğunu kısa zamanda anlayabilirsiniz. Yem karma makinesi ile hazırlanan ve dağıtılan yem homojen karışım olacağından hayvanların rahat sindirmesinden dolayı kısa sürede verimin artacağı gözle görülebilmektedir.

 

Yem karma makinesine devlet yılda bir defada olsa % 50 hibe desteği yapmaktadır. Bu destekler her yılın ilk aylarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Yem karma makinesi olmayanlar bu hibeden faydalanabilirler.

 

Yem karma işlemi hayvancılıkta önemlidir. Verimli sağlıklı bir hayvancılık için yemin önemli olduğunu uzmanlar ve çiftlik sahipleri bilmektedir. Onun için hayvan beslenmesi çok büyük önem taşımaktadır. İhmal etmeyelim. Kaynak: Hayvanbilgisi

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder