Yükleniyor...
Son Dakika
22.3.2016

Yüksek verim için işte Çözüm

Tarlaya bağa bahçeye ekilen üründen yüksek verim almak isteyen üretici bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış kükürt tercih ediyor.

 

Geleneksel gübre kullanımında tercih edilen azot, fosfor ve potasyum maddeleri içeren gübreler artık bilimsel yöntemleri kullanan üreticileri tatmin etmiyor. Daha çok ürün elde etmek isteyen üretici bitki beslenmesinde kükürtü kullanıyor. 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da  “At Kükürtü Toprağin Gülsün Topla Mahsülünü Yüzün Gülsün” sloganı ile kükürt kullanımını teşvik ediyor. Bakanlık taşra teşkilatı kükürtün tanıtılması ve üreticiler tarafından etkin olarak  kullanılması için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda yaptığı broşürler ile üreticileri bilinçlendiriyor. 

 

Bakanlık Uzmanlarınca hazırlanan broşürde kükürdün başlıca faydaları şöyle sıralandı: 


•    Bitkiler için önemli bir besin maddesidir.


•    Bazı mantar hastalıkları ve zararlılara karşı doğal bir ilaçtır.


•    Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır.


•    Susuzluğa ve kuraklığa karşı toprağın direncini artırır .


•    Bitkilerin soğuğa ve donmaya karşı dayanıklılığını artırır.


•    Topraktaki kireci kırar. Ayrıca tuzluluğu önler.


•    En önemli özelliği ise, toprak pH’ını düşürerek toprağı bitki için daha elverişli bir hale getirmesidir.

 


•    
Peki Toprak pH’ı nedir?


Toprak pH’ı toprağın asitlik ya da bunun tersi olan alkalilik derecesini ifade eden bir ölçü birimidir. Diğer bir ifadeyle pH toprağın tansiyonu- dur. Toprak tansiyonunu da aynı insanlardaki gibi düşünelim. Tansiyonumuzun yüksek ya da düşük olması sağlımızı olumsuz etkiler. Aynı durum toprak için de geçerlidir.


  
Peki toprak tansiyonu yüksek ya da düşük olduğunda ne olur?

 

•    Topraktaki besin maddelerinin yarayışlılığı azalır.

 

•    Bitki, topraktaki ve attığımız gübrelerdeki besin maddelerinden faydalanamaz.

 

•    Bitki gelişimi olumsuz etkilenir.

 

•    Tüm bu etkenler verimi düşürür.

 

Sonuç olarak toprak tansiyonun düşük ya da yük- sek olması nice emeklerle yaptığımız tarımsal üretimde istediğimiz verimi ve kazancı elde edemememize neden olur.

 


Çözüm nedir?


Kükürt, kimyasal yapısı gereği topraktaki yük- sek tansiyonu düşürebilecek bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle çok yüksek miktarda kükürt içeren elementel toz kükürt kullanımı toprak tansiyonun ayarlanmasında uygulanan en kesin ve en ekonomik yoldur.

 


Elementel Toz Kükürt


Elementel kükürt, sarı renkli ve suda çözünemeyen katı bir maddedir. Bu madde daha etkili olması amacıyla çok ince olarak öğütülmüştür. Öyle ki genel bir kural olarak, kullanılacak elementel kükürdün % 100’ü 1.19 mm elekten ve % 50’si de 0.149 mm elekten geçecek inceliktedir.


Daha öncede belirtildiği gibi elementel toz kükürt, topraklarımızdaki yüksek pH seviyesini düşürmek için kullanılan en etkili ve en ucuz maddedir. Ayrıca halk arasında şeker gübre olarak olarak bilinen Amonyum Sülfat gübresi gibi kükürtlü gübreler, elementel kükürt kadar toprak tansiyonunu düşüremezler.


Neredeyse tüm bitkiler için en uygun pH de- ğeri 6.5-7.0 birimdir. Toprak pH değerini 1 birim düşürmek için 1 dönüme uygulanması gereken elementel toz kükürt miktarları aşağıdaki gibidir.

 

Kumlu topraklar için (Hafif topraklar)

80 kg

Tınlı topraklar için (Orta ağır topraklar)

100 kg

Killi topraklar için

(Ağır topraklar)

120 kg

 

İlçemiz toprak özelliklerini dikkate alırsak dönüme 50-100 kg elementel toz kükürt uygulaması toprak tansiyonuna olumlu etki edecektir. Ancak yine de toprak analizi sonucuna göre atılacak miktarın belirlenmesi daha sağlıklı olacak- tır.

 


Elementel toz kükürt nasıl kullanılır?


Elementel toz kükürt genellikle ekim öncesin- de uygulanır. Toprak yüzeyine serpme şeklinde atılan kükürdün daha kolay etki etmesi açısından toprak ile karıştırılmasında fayda vardır. Ayrıca kükürdün toprak içinde çözünebilmesi ve yarayışlı olması için toprağın bir miktar nemli ve tavda olması gerekmektedir. Bununla birlikte toprak sıcaklığının 5-6 derece ve üzerinde olması kükürdün etkisini hızlandırır.


Elementel toz kükürdün ilk gübre ile verilme- sinde bir sakınca yoktur. Uygulamadan sonra hemen ekim işlemine geçilebilir.


Ekimden önce uygulanabildiği gibi ekimden sonra ekili tarla üzerine de serpme ya da banda olacak şekilde uygulanabilir. Bu uygulama aynı zamanda topraktaki mantari ve bakteriyel bitki hastalıklarının önlenmesi içinde faydalıdır.


Elementsel toz kükürt el ile serpilebildiği gibi, makineyle de uygulanabilir. Toz kükürdü düzgün bir biçimde tarla yüzeyine seren bu makinelerin kullanımı git gide yaygınlaşmaktadır.

 

Toprağa verilen kükürt, toprak sıcaklığı ve toprak rutubeti gibi faktörlere bağlı olarak birkaç aylık bir zaman içerisinde toprağın pH değerinin azalmasına sebep olur. Böylece bitkinin toprakta- ki besin maddelerini alımı kolaylaşır. Artık toprak, bitki için daha elverişli bir yaşam alanı haline gelmiştir.


Özetle;


Çiftçilerimiz genellikle, bilinen gübrelerin dışındaki uygulamaları ‘’gereksiz masraf’’ olarak düşünse de, toprak yapısını iyileştirmedikçe verim ve kazancın artmayacağı gerçeğini maalesef görememektedirler.


Tansiyonu yüksek bir toprağa atılacak gübreden bitki tam olarak faydalanamamakta ve yeterince beslenemediğinden verimi düşmektedir. Bu durumda hem attığımız gübrenin bir kısmı boşa gitmekte ve hem de istediğimiz verimi alama- maktayız.


Bu gerçeği ve kükürdün toprak ile bitkiye sağladığı birçok faydayı unutmadan, kükürt uygulaması yapmaktan kaçınmamalıyız.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder