Yükleniyor...
Son Dakika
23.3.2016

Antibiyotiklerden Uzak Durun

İlaç olarak kullanılan antibiyotiklerin yanı sıra gıdalarda bulunan antibiyotikler sağlığı tehdit ediyor. Vatandaş antibiyotiksiz inek, tavuk, balık tüketmek istiyor.

 

Antibiyotikler 1950’lerden beri hayvan üretilen çiftliklerde rutin olarak kullanılmakta. İnsanlarda kullanılan aynı sınıf antibiyotikler sıklıkla hayvanlarda kullanılmakta. Genellikle, dünyada üretilen antibiyotiklerin yarısı hayvanlarda kullanılmakla birlikte, bazı ülkelerdeki hayvanlarda antibiyotik tüketimi insanlardaki tüketimi aşmakta. ABD’de hayvanlardaki antibiyotik kullanımı toplam antibiyotik tüketiminin yüzde 80'ini oluşturmakta. Antibiyotikler temel olarak ya da yaygın olarak hayvan yetiştiriciliğinde hastalıkların tedavisi, hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ile büyümeyi hızlandırmak için kullanılmakta.

 

Antibiyotik direnci: yaklaşan bir halk sağlığı krizi

Antibiyotik direnci, bakteriler antibiyotiklere karşı dirençli hale geldiklerinde ortaya çıkar. Bu dirençli bakteriler tedavisi çok daha zor olan enfeksiyonlara neden olur. Yeni ilaçların formüle edilememesiyle de birleşince, “bilinen modern ilaçların sonu olabilecek” önemli bir halk sağlığı krizi ortaya çıkabilir. Dünyada üretilen antibiyotiklerin yaklaşık yarısı, hastalıkların tedavisinden ziyade büyümeyi hızlandırmak ve hastalıkları önlemek amacıyla tarımda kullanılmakta. Bu aşırı kullanım da antibiyotik dirençli bakterilerin daha fazla artmasına neden olmakta.

 

Antibiyotik direnci nedir ve nasıl yayılır?

Antibiyotik direnci, bakterilerin antibiyotik kullanımına dirençli hale gelmesiyle ortaya çıkar. Bu dirençli bakteriler boğaz ağrısı, idrar yolları enfeksiyonları veya E-coli gibi tedavisi daha zor olan enfeksiyonlara neden olurlar. Bunların yanı sıra antibiyotik direnci kalça protezleri  veya sezaryen gibi rutin sayılabilecek operasyonlarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. Sözkonusu bakteriler, kontamine gıdaların tüketilmesi, hayvanlarla doğrudan temas, veya kirlenmiş su veya toprak gibi çevresel yayılımlar aracılığıyla yayılırlar.

 

Antibiyotik direnci neden bir sorundur?

Antibiyotik direnci tıbbi giderlerin artmasına, hastanede kalış sürelerinin uzamasına ve artan ölümlere yol açmakta. Yapılan analizlerin hepsinde et ve kümes hayvanlarının antibiyotik dirençli bakteriler ile kontamine olduğu görülmüştür. Antibiyotik- dirençli bakteri taşıyan gıdaların insanlar tarafından tüketiminin ilaca- dirençli enfeksiyonlara yol açtığını gösteren kuvvetli kanıtlar vardır.

 

Türkiye’de Antibiyotik Kullanımı ile Antibiyotiğe Dirençli Bakteri Varlığı 

Türkiye’de antibiyotiklerin hayvanlarda tedavi amaçlı kullanımı dışında, büyümeyi hızlandırmak, hastalıkları önlemek amacıyla sürekli kullanılması yasaklandı. Ancak, denetimler yeterli olmadığı için antibiyotiklerin bilinçsizce, gelişigüzel ve konuyla ilgili yasal düzenlemelere aykırı kullanımının yaygın olduğunu ortaya koyan araştırmalar var. Ne yazık ki, Türkiye’de büyükbaş hayvanlarla ve tavuklar üzerinde yapılan araştırmalarda görülen yüzlerce bakterinin yüzde yetmişten fazlasının antibiyotiğe dirençli olduğu vurgulanmakta. Bununla birlikte, Türkiye’de ulusal antibiyotik kalıntı izleme programı ile ulusal antibiyotik direnci izleme programı bulunmadığı belirtilmekte.

 

ÇÖZÜM: ANTİBİYOTİKLERİ GIDAMIZDAN ÇEKİN

Antibiyotik direnci günümüzde karşı karşıya olduğumuz küresel sağlığa yönelik en büyük tehditlerden biridir. Yenileri ortada yokken mevcut antibiyotiklerin çok büyük miktarlarda kullanılması, yüksek oranda dirençli bakterilerin, ya da ‘süperböceklerin’ ortaya çıkışlarını hızlandırmış durumdadır. Antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlar dünyanın her yerinde yayılmaktadır. Eğer acilen harekete geçilmezse basit kesikler ve çiziklerin bir kez daha öldürebileceği bir gelecekle karşı karşıya kalabiliriz. Tarımda antibiyotik kullanımının 2030’a kadar üçte iki oranında artması beklenmekte. 2050 yılına kadar Kuzey Amerika’da 317.000, Latin Amerika’da 392.000, Avrupa’da 390.000, Afrika’da 4.150.000, Avustralya’da 22.000, Asya’da 4.730.000 kişinin antibiyotik needeniyle ölmesi bekleniyor. 

 

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİNDEN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Tüketici Hakları Derneği antibiyotikle ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na şu çağrılarda bulundu:

·         Ulusal Antibiyotik Kalıntı İzleme Programı ile Ulusal Antibiyotik Direnci İzleme Programı acilen oluşturulsun

·         Gıdada, insanda, hayvanda, toprakta, suda, havada antibiyotiğe direnç kazanmış bakteri istemiyoruz.

·         İnsanlığın ve doğanın başbelası olan dirençli bakterileri hortlatan antibiyotik kullanımına son!..

·         Hayvanlarda antibiyotik kullanımına değil, koruyucu hayvan sağlık hizmetlerine ağırlık verilsin.

·         Antibiyotiksiz inek, antibiyotiksiz tavuk, antibiyotiksiz balık !..

·         İneklere, tavuklara, balıklara özgürlük !..

·         Gıdada antibiyotik kalıntısına son!..

·         Antibiyotiksiz hayvan, antibiyotiksiz gıda, sağlıklı gıda istiyoruz.

·         Antibiyotik dirençli bakteriyi hortlatan antibiyotik kalıntısına son!..

·         Antibiyotik kalıntılı gıda tüketmek istemiyoruz!..

·         Vücudumuzda antibiyotiğe direnç kazanmış bakteri istemiyoruz!..

·         Antibiyotiğe dirençli bakteri nedeniyle hastalanmak istemiyoruz!..

·         Antibiyotikleri gıdamızdan çekin!..

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder