Yükleniyor...
Son Dakika
9.4.2016

Tüfenkci'ye Açık Mektup

Çiftçi Dünyası


Çek Kanunu'nda yapacağınız değişiklikten umutlu değilim. Henüz hazırlık aşamasındaki çalışmanın kamuoyuyla paylaştığınız birkaç cümlesi bile söz konusu yasal değişiklikle arzulanan sonuca ulaşılamayacağını açıkça göstermektedir.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Sayın Bülent Tüfenkci'ye Açık Mektup

 

Sayın Bakan,

 

Son günlerde kamuoyuna, Çek Kanunu'nda değişiklik yapma hazırlığı içinde olduğunuzu duyurdunuz. Yasal değişikliğin kapsamını bütünüyle kamuoyu ile paylaşmamış olsanız da açıklamalarınızdan çeke olan güveni artırmak için ek yaptırımlar ve çeşitli güvenceler getirmek istediğiniz anlaşılıyor.

 

Eğer yapacağınız değişikliğin ticaretle uğraşanların çek olan güvensizliğini ortadan kaldıracağına ve çekin yol açtığı sorunlara kesin çare olacağına inanıyorsanız Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağınız yasa tasarısını ben de destekliyor olacağım.

 

Ne var ki ben, Çek Kanunu'nda yapacağınız değişiklikten umutlu değilim. Henüz hazırlık aşamasındaki çalışmanın kamuoyuyla paylaştığınız birkaç cümlesi bile söz konusu yasal değişiklikle arzulanan sonuca ulaşılamayacağını açıkça göstermektedir. Bilmenizi isterim ki size peşin hüküm gibi gelebilecek bu kanaatimi önyargıyla değil çekin hem hukuki hem de ticari yaşamda kullanımı konusunda bir avukat olarak edindiğim mesleki deneyimime dayanarak ileri sürmekteyim.

 

Neden mi?

 

Bildiğiniz gibi yakın zamana kadar hukukumuzda karşılıksız çek düzenleyene para veya hapis cezası verilmekteydi. Böylesine ağır yaptırımların uygulandığı 2009 yılının mart ayında karşılıksız çeklerin adet olarak oranı yüzde 10,40 olmuştur. Hürriyeti bağlayıcı cezanın dahi caydırıcı olamadığı bir eylemi birtakım hak mahrumiyetleriyle önleyebilmeniz olanaksızdır.

 

Çeklerin elektronik ortamda sorgulanabilmesi çek kabul edenleri bir parça olsun rahatlatmıştır. Ancak çek sahibi ve çek hakkında toplanmış bütün olumlu istihbari bilgilerin dahi çek kullananların mağduriyetlerini önlemediğini bana ulaşan yakınmalardan öğrenmiş bulunuyorum. Bu olumsuz deneyimler, sonuçta bir kağıt parçası üzerinde yerleştirilecek karekodun da soruna çare olmayacağını düşündürmektedir. Tıpkı çekler üzerinde yer alan bandrollerin çek kullanılarak yapılan dolandırıcılık suçlarını önlemediği gibi.

 

 

Öyleyse ne yapılmalı?

 

Mesleki yaşamımda ve karşılaştığım çekle ilgili her mağduriyette çek hamili nasıl korunmalı, çeke olan güven nasıl artırılmalı, kişiler ve devlet nasıl tedbirler almalı sorularını kendime sordum, çözümler aradım. Bu sorulara verdiğim yanıtların ve ürettiğim çözümlerin hiçbirinin karşılaştığım sonraki olaylarda yeterli olmadığını gördüm. Zaten geldiğimiz aşamada başvurulmayan tedbirin kalmadığını buna rağmen çek mağduriyetlerinin önlenemediğini hep birlikte görüyoruz.

 

Çek konusunda bugün bir yol ayrımındayız. Ya çeke tam banka güvencesi vereceğiz ya da çek kullanımına son vereceğiz. Çeke tam banka güvencesi vermeye mali riskin yüksekliği nedeniyle bankaların ikna edilmesi çok güçtür. Bankalar böyle bir güvence vermeye razı edilse dahi çekin kullanımı şimdikinden daha dar bir çevreyle sınırlı kalacaktır. Sanırım bu, hiç de istenen bir sonuç değildir. Öyleyse önümüzde tek seçenek kalmaktadır. O da çek kullanımına son vermektir. Amaç bugünkü durumu daha az sıkıntılı bir biçimde sürdürmek değilse yapılacak en akılcı iş budur.

 

İçten saygılarımla.

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder