Yükleniyor...
Son Dakika
4.5.2016

Gıda Enflasyonu Ne oldu?

Yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 6,57'ye gerileyerek, Mayıs 2013'ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi. Gıda enflasyonunda ise bir sürpriz gerçekleşti. İşte Nisan ayındaki gıda enflasyonu...

TÜİK, Nisan ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 6,57'ye gerileyerek, Mayıs 2013'ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi. Çekirdek enflasyon ise yüzde 9.41 olarak gerçekleşti.

 

RUSYA'YA İTHALATIN DÜŞMESİ ETKİLİ OLDU

Gıda enflasyonu nisanda yüzde 1,38 ile açıklanmaya başlandığı 2003 yılından beri en düşük seviyesine geriledi. Gıda ve alkolsüz içecek yıllık enflasyonu nisanda yüzde 1,38 ile endeksin açıklanmaya başlandığı 2003 yılından beri en düşük seviyesine geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, enflasyon nisanda aylık bazda yüzde 0,78 artarak piyasa beklentisi olan yüzde 1'in altında gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon bir önceki aya göre 0,89 puan azalışla yüzde 6,57'ye gerileyerek, Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Yıllık enflasyondaki düşüş büyük oranda gıda enflasyonundaki sert gerilemeden kaynaklandı. Gıda enflasyonunun düşük çıkmasında Rusya'ya ithalatın azalması etkili oldu. 

 

 

 
Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder