Yükleniyor...
Son Dakika
20.6.2016

Üreticiye Yeni Gelir Kaynağı Oldu

Üreticiler, yeni gelir kaynağı arayışlarını sürdürüyor. Bu kapsamda farklı bir alanda kullanılmaya başlayan bir ürün de üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. İşte üreticilere yeni gelir kaynağı olan ürün...

 

Muğla'nın Köyceğiz İlçesi’nde çiçeklenen portakal ağaçları üreticilere kozmetik sektöründe yeni bir gelir sağladı. Türkiye’nin narenciye üretiminin yüzde 20’sini karşılayan ve ülkenin en lezzetli portakalını üreten Köyceğiz’de, yağışlar üreticinin yüzünü güldürdü.

Portakal çiçekleri üreticinin yeni gelir kaynağı oldu

Portakal ağaçlarının çiçek açtığı ilçede narenciye ağaçları beyazlara büründü. Üreticiler, yere dökülen ve şimdiye kadar hiç değerlendirilmeyen portakal çiçeğini toplayıp satarak kozmetik sektöründen ek gelir elde etmeye başladı. Portakal çiçeğini silkme yöntemiyle toplayıp, hijyenik şartlarda temizleyerek aynı gün İzmir’deki işletmelere gönderen üreticiler, ’Organik Portakal Çiçeği’ olarak sertifikalandırılan ürünün kilosunu 11 liradan satıyor.

Portakal çiçekleri üreticinin yeni gelir kaynağı olduKöyceğiz’in ’Narenciyenin başkenti’ olduğunu ifade eden İlçe Tarım Müdür VekiliHakan Abdülhamit, portakal çiçeklerinin üreticiler için yeni gelir kaynağı olduğunu söyledi. Abdülhamit, şöyle konuştu:

“Portakal çiçeklerinin mis kokusu gerçekten insanı etkisi altına alıyor. Bu kokunun aslında esans olarak yapılıp tüm Türkiye’ye ulaştırılması lazım. Böyle güzel koku bölgede yok. Köyceğiz’de üretilen lezzetli narenciye bölgede yok. Bizim ürettiğimiz lezzetli narenciye dış pazara çıkmalı. Köyceğiz’de narenciye paketleme fabrikalarında kasalanan portakallar üzerine farklı bir yerin markası yazılmamalı. Köyceğiz’den giden narenciye, yurt içine gittiği zaman ’Köyceğiz’ adıyla gitmelidir. İnşallah Köyceğiz adının markalaşmasıyla bunu da başaracağız.”

www.hurriyet.com.tr

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder