Yükleniyor...
Son Dakika
21.8.2016

Türkiye ‘rüzgarda’ hız kesmedi

Enerjide kaynakları çeşitlendirmeye çalışan Türkiye, rüzgar enerjisine de önemli yatırımlar yapıyor. Bu yılın ilk yarısında 428 megavatlık rüzgar santrali daha devreye alındı ve toplam kurulu güç 5 bin megavatı aştı.

 

TÜRKİYE’NİN rüzgar enerjisinde kurulu gücü bu yılın ilk altı ayında 428 megavatlık (MW) santralin işletmeye alınmasıyla toplamda 5 bin 146 megavata yükseldi.

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) altı ayda bir açıkladığı Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu yayımlandı. Rapora göre, işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) kurulu güç bakımından yüzde 75’i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Yılın ilk yarısında il bazındaki sıralama değişmedi, Balıkesir’in 970 megavatla birinci olduğu rüzgar enerjisinde, 936 megavatla İzmir ikinci, 575 megavatla Manisa üçüncü sırada yer aldı. İlk altı ayda 428 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla, toplam kurulu güç 5 bin 146 megavata ulaştı.

 

 

6 MİLYON HANEYE ELEKTRİK


İnşaatı başlamamış 86 adet lisanslı RES’in toplam kurulu gücü 3 bin 244 megavatı buldu. Bölgelere göre dağılımında bin 672 megavatla Marmara ilk sırada, 683 megavatla Ege ikinci, 352 megavatla da İç Anadolu Bölgesi üçüncü sırada yer aldı. İnşaatı başlamamış RES’lerin illere göre dağılımında ise 456 megavatla Çanakkale ilk sırada yer aldı, bunu 236 megavat ile Konya ve 219 megavat ile Balıkesir izledi. Geçen yılın sonunda 5.5 milyon hanenin elektriği rüzgardan karşılandı. Bu yılın ilk yarısında ise buna 500 bin hane daha eklendi ve bu sayı 6 milyona ulaştı. Raporda, “Geçen yılın sonunda İstanbul ve Ankara büyüklüğündeki bir şehrin elektriği rüzgardan karşılanırken, 2016 yılı ortalarında bunlara bir de Mersin şehri eklendi” ifadesi kullanıldı.

 

 

İNŞASI SÜREN 54 SANTRAL VAR

 

İşletmede olan santrallerin yatırımcılara göre dağılımında 558 megavat ile Polat enerji ilk sırada yer alıyor, 385 megavat ile Demirer Enerji onu izliyor. Üçüncü sırada 341 megavat ile Bilgin Enerji ve dördüncü sırada 318 megavat ile Borusan EnBW yer alıyor. Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü 2015’te 956 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla toplamda 4 bin 718 megavata ulaşmıştı. Halen inşaası devam eden 54 rüzgar enerji santralinin toplam kurulu gücü ise bin 485 megavat civarında bulunuyor.

Hürriyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder