Yükleniyor...
Son Dakika
15.9.2016

Bayer, en büyük GDO’lu tarım üreticisi oldu

Alman kimya ve ilaç üreticisi Bayer, GDO’lu tohum üreticisi Monsanto’yu satın aldı. Böylece tarım pazarının yüzde 25’ini ele geçiren Bayer, dünyanın en büyük tarım üreticisi oldu

 

Alman kimya ve ilaç devi Bayer, tohum ve tarım ilaçları üreticisi Amerikan Monsanto şirketini 66 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Bayer böylece küresel tohum ve tarım ilacı üretiminin yüzde 25’ini eline geçirmiş oldu ve dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı üreticisi haline geldi.

 

Aspirin ve Alka-Seltzer gibi ilaçlarıyla biline şirket, tarım ürünleri, tohumun yanı sıra yabani ot ve haşereye karşı kimyasal ilaçları da üretiyordu. Monsanto şirketi ise mısır, soya fasulyesi, pamuk, buğday ve şeker kamışı gibi genetiğiyle oynanmış tohum ürünlerinin üretici firmasıydı.

 

ABD’de genetiği değiştirilmiş organizmalarla (GDO) tarımsal üretim oldukça yaygın. Ancak Alman Bayer’in Monsanto’yu satın alarak bu tartışmalı teknolojiyi Avrupa kıtasında yaygınlaştırmayı hedeflemesi ekolojistlerin tepkisini topladı. Bayer’in buna yanıtı ise dünya nüfusunun 2050’ye kadar üçte bir oranında artacağının öngörüldüğünü hatırlatarak küresel gıda ihtiyacının karşılanması için yeni teknolojilerin kullanılması gerektiği oldu.

 

Bayer CEO’su Werner Baumann, Monsanto’nun satın alınmasının hissedarlara, müşterilere, çalışanlara ve toplumun geneline büyük fayda sağlayacağını iddia etti.

 

 

“Frakenstein’ın canavarı”

 

Satın almaya karşı çıkanlardan Warwick Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden John Colley, “Bayer’in tarım sektöründe ‘Frankenstein’ın canavarı’ olarak anılan Monsanto’yu satın alması hem şirketin kendisi, hem de müşterisi olan çiftçiler için bir korku filmine dönüşebilir” diyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder