Yükleniyor...
Son Dakika
9.10.2016

Evlerdeki tehlike Bisfenol A

Evlerinizde kullandığınız plastik ürünlerin sağlığınız açısından büyük risk taşıdığının farkında mısınız? İşte Bisfenol A ve zararları

 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, farkında olmadan tükettiğimiz ya da kullandığımız bu ürünlerin sağlığımızı tehlikeye attığını söyledi;

 

Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ''Bisfenol A'' denilen ham maddedir. Hergün kullandığımız sayısız ürün, bardak,pet şişe,çatal, kaşık ,suni köpükten yapılan kaplar,saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c)asit , UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder.

 

Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini azaltır. Vücudumuzda kendi hormanlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.

 

 

Kanser, Obezite, Diyabet ve Kalp Hastalıklarına Yol Açar

 

Plastiklerdeki mevcut bu ham maddeler obeziteye yol açar, diyabet, astım kalp damar hastalıkları ve karaciğer hasarına neden olabilir. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır.


Plastiklerdeki bu toksik hammaddeler vücuda girer ve vücutta yağ dokusuna depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Plastikteki toksit maddeler gıdalara geçmeye eğilimlidirler bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.

 

 

Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

 

•    Plastik kapları buzdolabına koymamalıyız.


•    Arabada bırakılan pet şişelerdeki suları tüketmemeliyiz.


•    Eve alınan damacanalardaki suyu hemen cam kaba boşaltmalıyız.


•    Cam biberon kullanmalıyız.


•    Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.


•    Plastik kapları mikrodalgaya koymamalıyız.


•    Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.


•    Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalıdır.


•    Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.

 

Milliyet  

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder