Yükleniyor...
Son Dakika
6.12.2016

Ette kriz yok ama 1 milyon hayvan ithal edildi

Ulusal Tarım - Haber Analiz
iletisim@ulusaltarim.com

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık sektöründe ve kırmızı ette kriz olmadığını söylüyor ama 2016 yılında ithal edilen hayvan sayısı 1 milyona dayandı.

Kırmızı et fiyatları ve kırmızı et arzı Türkiye'de yeni bir sıkıntılı sürece giriyor. Evet yazıma böyle başladım, zira bunu bir tahmin olarak değil bizzat verilerden yola çıkarak söylüyorum. 

 

Sayın Cumhurbaşkanı, "Kabul edilebilir bir manzara değildir." dedi.  


Öncelikle sayın Cumhurbaşkanından başlayalım söze. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Kasım 2016 günü Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilerle bir araya geldi. Erdğan o toplantıda "Meralarımız var ama et fiyatları almış başını gidiyor, ihtiyacımızı karşılayabilmek için ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Bu kabul edilebilir bir manzara değildir." dedi.  

 

Sayın Erdoğan'nın bu eleştirisi hükümetin bu konuda başarısız olduğunun ilk elden kanıtıydı.

 

 

Artık gün yüzüne çıktı


Biz bu sayfalarda sürekli yazıyoruz.  Ancak konunun Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilmesi hem ciddi bir uyarı hem de artık mızrağın çuvala sığmadığının göstergesi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilen milyarlarca lira kredi ve desteğe rağmen hayvancılıkta sorunu çözebilmiş değil. Bakan Faruk Çelik, en son konuşmalarının birinde, " “El alemin çiftçisinin büyüttüğü hayvanı getirelim, burada 6 ay da biz besleyelim, sonra keselim, milletin sofrasına koyalım. Bu iş ise buna devam ederiz. Ben böyle tarım bakanlığı yapmam kardeşim.” dedi. Ancak uygulamada söylediklerinin tam tersini görüyor gibiyiz.

 
2010 yılında Türkiye kırmızı ette çıkmaza girdi. Et problemini çözmek için de hayvan ithal edilmesine karar verildi. O yıllarda Türkiye yaklaşık 900 bin baş hayvan ithal etti. Evet o yıllarda "KRİZ" vardı ve o yüzden de bu kadar büyük miktarda hayvan ithalatı gerçekleştirilmişti. 

 

 

Ette kriz yok ama 1 milyon hayvan ithal edildi


Şimdi ette kriz yok. En azından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı böyle söylüyor. Ancak ne hikmetse, 2016 yılında ki daha bu yıl bitmedi ithal edilen hayvan sayısı 1 milyona yaklaştı. 


Kırmızı etteki kriz dönemi olan 2010 yılında ithalat başlayınca 300 bin besici sektörden çekilmişti. Şimdi sektörden çekilenlerin sayısını tam veremiyorum ama tam kapasite ile çalışan besi ahırı sayısında ciddi şekilde düşüş var. Yüzde 50 kapasite ve çoğunlukla da yüzde 25-30 kapasite ile çalışıyor.


Bakanlık, özel firmaların et ithal etmesini bu yıl kaldırdı. İthalatı kendisinin yapacağını söyledi. Bu yöntemle hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun etmeye çalıştı.  Ancak bu uygulamadan da pek iyi haberler gelmiyor. Zira yapılan ithalatın kalitesinin çok düşük olması, yüksek maliyetle hayvanların getirilmesi ve belli kişiler aracılığı ile piyasaya sürülmesi kamuoyunda ciddi endişelere yol açmış durumda. 


Uygulanan hayvancılık ve et politikası nedeniyle sektörde ciddi bir tedirginlik oluştu. Maliyetler her geçen gün artarken talebin dalması da sorunlu bir durum yaratıyor. Yapılan ithalat ve piyasaya sürülme şekli sektör yatırımcılarını beklemeye aldı. İnsanlar piyasaya, bakanlığa güven duymaz hale geliyor, getiriliyor. 

 

 

Şimdi ne olacak?

 

2017'de talep darlığı olmasına rağmen ciddi bir fiyatlama beklemek artık mucize değil. Hükümet piyasanın ateşini düşürmek için daha çok et ithal etmek zorunda kalabilir.  Bu da üretimi baltalar. Üretimde de daralma olur. İnsanlar ahırlara mal bağlamaz hale gelir.  Besici bu işi para için yapıyor. Para kazanmadığı zaman bu işe yatırma da yapmayacaktır. 

Yazarın Diğer Yazıları

 • Türk Tarım Ürünleri Üzerindeki Oyunlar
  26 Ekim 2016 Çarşamba

  Avrupa Birliği ya da Rusya, tarımsal ilaç kalıntısı nedeniyle tarım ürünlerini iade ediyor. Acaba karar siyasi mi? Yoksa gerekçesi teknik mi? İade edilen ürünler ne oluyor?

 • TMO taşeronda feryat var… Lütfen bu sesi duyun
  3 Ağustos 2016 Çarşamba

  TMO’nun 283 taşeron çalışanının sözleşmesini yenilememesi yeni bir sorunu ortaya çıkardı. İşsiz kalacak olan personel feryat ediyor. Ancak seslerini duyan yok.

 • ESK sığır ihalesinde son durum
  25 Temmuz 2016 Pazartesi

  Et ve Süt Kurumu'nun (ESK), 100 bin baş besilik sığır ihalesine ilişkin son durumu Ulusal Tarım araştırdı. İşte sonuç...

 • Hayvan ithalatı kararı gözden geçirilmeli
  18 Haziran 2016 Cumartesi

  Et fiyatları tekrardan yükselmeye başladı. Ancak ne hikmetse besiciler bu durumdan para kazanamıyor. Üstelik önümüzdeki günlerde daha ciddi sorunlar da bizleri bekliyor.

 • Buğday alımı ne zaman olacak?
  2 Haziran 2016 Perşembe

  Hububat hasadının başlamasıyla birlikte üreticilerde "Hububat Piyasası Müdahale Alım Fiyatı"nın açıklanmasını bekliyor. Peki alım fiyatları ne zaman açıklanacak?

 • Bakan et için güvence verdi
  12 Mayıs 2016 Perşembe

  Ulusal Tarım olarak etteki olası sıkıntı ve endişeleri “Ette Alarm” başlığı ile dile getirmişti. Bugün Bakan Çelik, et ve besilik hayvana ilişkin bir açıklama yaptı.

 • Kırmızı ette alarm
  11 Mayıs 2016 Çarşamba

  Devletin et ithalatını TİGEM ve ESK'ya vermesi ciddi endişelere yol açtı. Acaba ette krizin eşiğinde miyiz?

 • Unvan değişikliği için sınav açılmalı
  30 Nisan 2016 Cumartesi

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yüzlerce personel unvan değişikliği sınavı açılmasını bekliyor

 • Yeni TARGEL geliyor
  20 Nisan 2016 Çarşamba

  Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. Bu sistemde her bitkisel üretim işletmesinden bir Mühendis, her hayvancılık işletmesinden de bir Veteriner Hekim sorumlu olacak.

 • Kaçak Elektrik Değil Hakkımızı İstiyoruz
  19 Nisan 2016 Salı

  Biz kaçak elektrik kullanmak istemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz. Elektriği tarımda kullanıyoruz ve faturamızın da tarımda kullanılan elektirik faturası olarak kesilmesini talep ediyoruz. İsyanımız ise faturaların “sanayide kullanılan elektirik” faturası olarak kesilmesi.

 • 30 Bin TL Projesindeki önemli eksiklikler
  14 Nisan 2016 Perşembe

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya koyduğu Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe projesinde önemli eksiklikler var.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder