Yükleniyor...
Son Dakika
20.1.2017

2017 Yılı Besilik Sığır Talep Başvuruları Alınmaya Başlandi

Et ve Süt Kurumundan bildirilmistir:

 

DUYURU

 

Bakanlığımızca belirlenen teknik ve sağlık şartlarına uygun olarak izin verilen ülkelerden Besilik Sığır ithalatı gerçekleştirilecektir.

 

Besilik sığırlar, etçi ve kombine ırkların saf veya melez erkekleri olacaktır. İthal besilik sığırların kg birim satış fiyatları, taleplerin toplanmasından sonra açıklanacaktır. Talepler Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ihtiyaç duyulacak miktarlar için alınacaktır.

 

Diğer aylar için ilerleyen tarihlerde ayrıca başvuru alınacaktır. Başvurular 18 Ocak – 3 Şubat 2017 tarihleri arasında ilan ekinde yer alan Talep Formu imzalanarak Ağrı, Adana, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Sakarya, Sincan, Sivas, Yozgat ve Van Et Kombinası Müdürlükleri ve Tekirdağ İrtibat Bürosu’na bizzat talep sahibi tarafından yapılacaktır.

 

 

Ağrı Et Kombinası Müdürlüğüne: Ağrı, Iğdır illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Adana Et Kombinası Müdürlüğüne: Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Niğde, Osmaniye illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Bingöl Et Kombinası Müdürlüğüne: Bingöl, Bitlis, Elazığ, Muş, Tunceli illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir.

 

Denizli Et Kombinası Müdürlüğüne: Denizli, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Manisa, Muğla, Isparta, İzmir, Uşak illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğüne: Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir.

 

 

Erzurum Et Kombinası Müdürlüğüne: Erzurum, Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Rize, Trabzon illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Sakarya Et Kombinası Müdürlüğüne: Sakarya, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, İstanbul, Kütahya, Kocaeli, Yalova, Zonguldak, Düzce illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Sincan Et Kombinası Müdürlüğüne: Ankara, Aksaray, Bartın, Çankırı, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Konya illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Sivas Et Kombinası Müdürlüğüne: Sivas, Tokat, Ordu, Giresun, Malatya illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Yozgat Et Kombinası Müdürlüğüne: Yozgat, Amasya, Çorum, Kırşehir, Nevşehir, Samsun, Sinop, Kayseri illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. Van Et Kombinası Müdürlüğüne: Van, Hakkari illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir.

 

Tekirdağ İrtibat Bürosuna: Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli illerindeki besiciler başvuru yapabileceklerdir. En az 40 baş besilik sığır talep edebilecektir. (Avrupa’dan ithal edilen hayvanlar ağırlıklı olarak karayolu ile getirildiğinden ve mevzuat gereği bir tırdaki hayvanların birden fazla besiciye dağıtımı mümkün olmadığından Avrupa Birliği menşeli talepler 60 baş ve katları olacaktır) 40-60 başın altında besilik sığır ihtiyacı olan besicilerin talepleri, üretici örgütleri aracılığıyla karşılanalabilecektir.

 

Avrupa Birliği menşeli hayvan taleplerinde her bir hayvan için 50 €, Güney Amerika menşeli hayvan taleplerinde her bir hayvan için 50 $ ön ödeme/avans bedeli Kurum hesaplarına yatırılacak, buna ilişkin dekont başvuru esnasında başvuru yapılan Kombina Müdürlüğüne teslim edilecektir. Sözleşme tarihinde, yatırılan ön ödeme/avans miktarı toplam hayvan bedelinden düşülerek geriye kalan kısmın tamamı Kurum hesaplarına yatırılacaktır. Sözleşmeden imtina eden talep sahiplerinin kurum hesaplarına yatırdığı ön ödeme/avans miktarı Kurum tarafından gelir kaydedilecektir.

 

 

Ön Ödeme Hesap Numaraları; Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Ziraat Bankası Ankara Kamu Kurumsal Şubesi TR03 0001 0017 4536 2613 0764 60 ( EURO )

 

TR73 0001 0017 4536 2613 0764 61 ( DOLAR ) Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Vakıflar Bankası Çetin Emeç Ankara Şubesi TR79 0001 5001 5804 8012 2768 94 ( EURO ) TR60 0001 5001 5804 8012 4938 37 ( DOLAR )

 

Aynı gerçek veya tüzel kişilik adına aynı işletme numarasıyla birden fazla başvuru yapılmayacaktır. Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde sadece ilk başvuru dikkate alınacaktır. Bir aylık talebi 1.000 baş ve üstü talep sahipleri, hayvanların grup halinde yapılacak seçimine kendi imkânları dâhilinde refakat edebileceklerdir.

 

Hayvanların yurt dışındaki seçim sürecinde seçime nezaret eden veya etmeyen talep sahiplerinin hayvan seçimi ve teslimine itiraz etme hakkı olmayacaktır. Fiili ithalattan sonra ithal besilik sığırlar, talep sahipleri tarafından karantina işletmelerinde en az 21 gün süre ile karantinaya tabi tutulacaktır. İthal edilen hayvanlar tesliminden kesime kadar geçen süre içerisinde bir başkasına devredilmeyecek veya satılmayacaktır.

 

Talep sahipleri bununla ilgili Kuruma taahhütname verecektir. Talep sahipleri karantina süresince Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sağlık ve teknik şartlarına uymakla mükelleftir.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder