Yükleniyor...
Son Dakika
21.1.2017

Bakan Açıkladı: TARSİM'de devrim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TARSİM'de 2017'de kısmen 2018 yılında ise tarım ürünlerinin tamamını kapsayacak şekilde genişletileceği müjdesini verdi.

 

Bakan Çelik, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünde (AOÇ) "Tarım Sigortaları Havuzu"nun (TARSİM) sigorta kapsamıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

 

 

"Buday için 2017'de başladı"

 

Bakan Faruk Çelik, burada yaptığı açıklamada, , "TARSİM kapsamında tüm Türkiye'de buğday, kuraklık karşısında güvence altına alınıyor. Buğday için 2017 itibarıyla başlayan kuraklık teminatı, 2018 yılında tüm tahıl ürünleri için geçerli olacak şekilde yaygınlaştırılacak. 2018'e geldiğimizde artık TARSİM kapsamına alınmayan ürün kalmayacak." dedi.

 

Tarım Bakanı Çelik, tarımsal üretimin doğası gereği olumsuz iklim şartları başta olmak üzere, pek çok riske açık durumda bulunduğunu belirterek şunları kaydetti: "Tarım Sigortaları Kanunu'nu 2005 yılında çıkardık. TARSİM de 2006 yılının Haziran ayından itibaren faaliyetlerine başladı. TARSİM kapsamında 10 yılda toplam 5 milyar lira prim üretimi gerçekleştirildi. Bunun 2,3 milyar lirasının üreticiler tarafından ödendi.  

 

 

"Doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal riskleri sigorta kapsamına almış bulunuyoruz" 

 

2,7 milyar lirası da devlet tarafından karşılandı. Üreticilere ödenen toplam hasar iadesi de 3,1 milyar lira oldu. Geçen sene 2,1 milyon hektar alanın, 1 milyon 124 bin küçükbaş, büyükbaş hayvanın, 19 bin 500 seranın ve 1,5 milyon arı kovanının sigortalandı. Aynı dönemde 316 bin hasar dosyası için işlem yapıldı. Üreticilere 900 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleştirildi. 2016'da sigortalanma oranı yüzde 10-20 arasında oldu. Devletin verdiği desteklere rağmen sigortalanma oranının düşük olması kabul edilemeyecek bir durum. 2017 yılında uygulamaya koyduğumuz ilklerle birlikte doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal riskleri sigorta kapsamına almış bulunuyoruz.

 

Bunlar ülkemiz tarımı ve üreticisine çağ atlatacak sigortacılık açısından devrim niteliğindeki yaklaşımlardır. Tüm Türkiye'de buğday kuraklık karşısında güvence altına alınıyor. Ürünleriyle birlikte meyve ağaçlarını teminat kapsamına alıyoruz. Kirazda yağmur kaynaklı miktar kaybını, asma yaprağını da bazı risklere karşı teminat kapsamına almış bulunuyoruz. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yönelik hırsızlık teşebbüsü temelli zararları teminat kapsamına almış bulunuyoruz. Bu teminatlarla üreticilerimiz hem risklerini güvence altına aldılar hem de meyve ağaçlarını ve hayvanlarını rehin ettirerek kredi kullanma imkanını elde ettiler.

 

 

"2018'de tüm tarım ürünleri için geçerli olacak"

 

Çiftçilerimizin karşılaşabileceği bütün doğal riskler TARSİM teminatı altındadır. Buğday için 2017 itibarıyla başlayan kuraklık teminatı 2018 yılında tüm tahıl ürünleri için geçerli olacak şekilde yaygınlaştırılacak. 2018'e geldiğimizde artık TARSİM kapsamına alınmayan ürünün kalmayacağını görmüş olacağız. Nihayi hedefimiz ise gelir sigortasını hayata geçirerek çiftçimizin işletme gelirlerini güvence altına almak. İnşallah önümüzdeki dönemde de artık gelir sigortasının hayata geçirilmesi sürecine girmiş olacağız.

 

Geçen yıl 72 ilde 562 bin çiftçiye ait 2 milyon 470 bin hektar arazinin doğal afetlerden zarar gördü. TARSİM çiftçinin üreticinin kara gün dostudur. Çiftçilerimiz bir an önce tarım sigortalarını yaptırmalıdır.

 

 

"Çiftçi 10 bin liraya kadar hasar iadesi alabilecek"

 

Çiftçilerin sigorta yaptırırken büyük bedeller ödemeyeceğini belirten Çelik, Türkiye'de işletme büyüklüklerinin ortalama 60 dekar civarında bulunduğunu söyledi. Bu arazi büyüklüğü için çiftçilerin ödeyeceği sigorta bedelinin 330 lira olduğunu ifade eden Çelik, "bunun karşılığında arazinin zarar görmesi durumunda çiftçinin 10 bin liraya kadar hasar iadesi alabilecek" dedi.

 

Bu yılın başından itibaren doğal afetlerle ilgili herhangi bir desteğin başka bir kanaldan alınmasının söz konusu olmayacağını belirten  Çelik, çiftçilerin kuraklığa karşı risklerini teminat altına alabilmek için şubat ayı sonuna kadar ürünlere göre belirlenen sürelerde müracaatlarını yapmaları gerektiğini söyledi.

 

Çelik, "Doğal risklerin tamamının teminat altına alındığı 2017 yılını tarım sigortacılığı açısından seferberlik yılı ilan ediyoruz. TARSİM tek merkez olarak çiftçinin doğal afetler karşısında güvencesi konumundadır. Çiftçilerimizin başka bir birimden bu afetler karşısında herhangi bir talepte bulunma durumları artık yok. Ürünlerine sigorta yapmaları kaydıyla TARSİM zararları giderme noktasında tek çıkış noktasıdır. Artık başka bir yerin hasar tespiti veya bu kayıpların giderilmesiyle ilgili çalışmasına gerek kalmadı." dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • İlyas
    22 Ocak 2017 Pazar

    Ne müjdesi ancak garibana kazık üstüne kazık bakur u ödeyemez hale getirdiler 500 tl oldu yazıklar olsun

  • ali Çağlar
    21 Ocak 2017 Cumartesi

    Slm konyada icinde bulundugumuz agir kis sartlari ve yogun kar yağışı yüzünden seralarimiz çöktü bağlı olduğumuz tarim ilçe Müdürlüğü muhendisler tarafindan hasar tespiti yaptirdik acaba dilekcelerimiz yakinda bakanliga ulasmis olur acaba biz örtü alti ureticilere bir ödenek cikarmi.. simdiden Teşekkürler


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder