Yükleniyor...
Son Dakika
27.1.2017

Bakan Yardımcısı Daniş: 10 kat artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Milli Tarım Projemiz kapsamında Ar-Ge desteklerimizi 10 kat kademeli olarak artıracağız." dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Gaziantep'te, 8. Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM) ve 13. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı'nın (GAPFOOD) açılışına katıldı.

 

Fuarın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Daniş, hedeflerinin 2023 yılında 150 milyar dolar tarımsal hasılaya ulaşabilmek olduğunu anlattı. Bakan Yardımcısı Daniş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Buna ulaşabilmek için de hem üretimde, hem sanayide Ar-Ge'ye, yatırıma ihtiyacımız var. İşte şimdi biz de Milli Tarım Projemiz kapsamında Ar-Ge desteklerimizi 10 kat kademeli olarak artıracağız. Bu yıl hemen üç kat artırmış durumdayız. Tohumdan başlamak üzere yeni tohumlar, yeni çeşitler, daha verimli, daha dayanıklı, pazara daha uygun tohumları geliştirmek zorundayız ve ürettiğimiz ürünleri de bu gibi fuarlarla ve eğitim çalışmalarıyla üreticimize kadar ulaştırıp tarımımızı daha verimli hale getirmeye çalışıyoruz."

 

Bakan Yardımcısı, Türkiye'nin 24 milyon hektarlık tarım alanında 115 milyon ton bitkisel, 24 milyon ton da hayvansal üretim gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Tarımsal hasıla bakımından 2005 yılından itibaren de Avrupa'da birinci sırada olduklarını belirten Daniş, "Dünya genelindeyse ilk 10 içerisinde yer alıyoruz. 2016 yılı gayri safi hasılamız da 160 milyar lirayı geçmiş durumda. Bunun içerisindeki yüzde 30'luk pay da hayvancılığımıza ait. 2002 yılında 3,2 milyar lira olan tarımsal ihracatımız 2015 yılına gelindiğinde 17 milyar liraya çıktı." diye konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder