Yükleniyor...
Son Dakika
1.2.2017

Yerel tohumda 5 dönüm şartı

Bakan Çelik’in 5 dönümün altında ekim yapanların desteklenmesinde ‘sertifika’ şartının aranmayacağını açıklaması daha büyük alanlarda organik tarım yapanların hangi tohumu kullanacakları sorusunu gündeme getirdi...

Yerel tohuma yönelik ‘sertifika’ hazırlığı çok sayıda soru işaretini de beraberinde getirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in 2018 yılı itibariyle ‘sertifikalı tohum’ kullanan çiftçilere destek vereceğini açıklaması ve “Amacımız yerel tohumları sertifikalı tohumlara dönüştürmek” sözleri, yerel türlerin nasıl sertifikalandırılacağına ilişkin sorular doğurdu. Çelik’in açıklamasındaki bir diğer önemli nokta da 5 dönüm kriteri ve havza bazında destek ifadesi oldu. 

 

“5 dekarın altında tarım yapan üreticilerin sertifikalı tohum şartı aranmadan desteklenecek” diyen Çelik’in açıklaması sonrası Buğday Derneği bakanlığa bazı sorular yöneltti. 


Soruların bir bölümü şöyle:


Islah edilip sertifikalandırılacak yerel tohumlar hangi kriterlere göre seçilecek? 
Yerel çeşitler nasıl sertifikalandırılacak ve yerel tohum/çeşit sertifikalandırılırken tescil kimin üstüne olacak?  
Bu tohumları devlet mi üretecek? Üreticiler tohumlukları devletten mi satın alacak? 
Satışa sunulacak tohumluklar hibrit (melez) tohum olursa, gene çiftçi her sene tohum satın almak zorunda mı kalacak?
5 dönümün üstünde ıslah, tescil ve sertifikasyon aşamalarından geçirilen tohumlar yerine, sertifikasız yerli tohumlarla tarımsal üretim faaliyetlerini sürdürmek isteyen çiftçiler desteklerden faydalanmaya devam edebilecek mi? 
Yerel çeşitlerin üretici tarafından sürdürülegelen yetiştirme tekniği/üretim metodları nasıl korunacak? 
Devletin elinde havza bazında veya Türkiye çapında yerli tohum/köy populasyonu veri tabanı var mı? 
Havzasında yerel tohum’ derken ne kastediliyor?
Her çiftçi o havza, bölge için seçilmiş yerli tohumumu ekebilecek? Bunun dışında yerli tohum ekemeyecek mi?
Monokültür yapmadığı ilgili parselinde 10-15 çeşit üretim yapan çiftçiler bir kısım tohumlarını yerel/köylü popülasyonu, bir kısım tohumlarını sertifikalı kullanırsa desteklerden faydalanabilecek mi? 
Organik tarım yapanlar, kendi ayırdığı sertifikasız yerel tohumu/köylü popülasyonlarını 5 dönüm üstünde de olsa ekebilecek mi?

Milliyet

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder