Yükleniyor...
Son Dakika
2.2.2017

ESK: Mesnetsiz suçlama var

ESK, bir gazetede yer alan suçlamalara ilişkin bir açıklama yaptı. ESK'nın açıklaması şöyle:

Et ve Süt Kurumu'ndan;

 

Milli Gazetenin  01.02.2017 tarihli nüshasında yayınlanan “Hayvan İthalatında Büyük Vurgun Hazırlığı” başlıklı haberi ile ilgili açıklama gereği ortaya çıkmıştır.

 

Haberde;  Macaristanlı büyük bir firmanın Güney Amerika ülkelerinden 20 bin angusu Macaristan'a getirerek, küpelerini değiştirildiği ve bu angusların da büyük bir Türk firması üzerinden Türkiye'ye satılacağından bahsedilmektedir.

 

Ülkemizin kırmızı et açığını kapatılmasına yönelik yapılan ithalat, bilindiği üzere Kurumumuz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu konuda amaç yurtdışı rekabeti oluşturmadan tek elden daha uygun fiyata ve daha kaliteli besilik hayvan tedarikinin sağlanmasıdır. Ancak gazetede çıkan bu tür haberler Et ve Süt Kurumunun bu amaca yönelik hizmetine ilişkin yanlış ve mesnetsiz algıların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

 

Kurumumuzun 2017 yılı canlı hayvan ithalatına ilişkin Macaristan ile yapılmış sözleşmesi bulunmamaktadır.

 

Kurumumuzun canlı hayvan alım sözleşmelerinde ithal edilecek hayvanların sadece menşei değil ayrıca orjinini de belirtilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle haberde yer alan Güney Amerika ülkelerine ait anguslarının, Avrupa Birliği ülkeleri angusları gibi gösterilerek alınması, sözleşme hükümlerine göre kesinlikle mümkün değildir.

 

Besicilerin ithal edilen hayvanlarını kestiremediğine dair herhangi bir şikâyet Kurumumuza ulaşmamıştır. İddia sahiplerinin müracaatı halinde konu derhal Kurumumuz tarafından incelenip çözüm üretilecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Milli Gazete'nin haberi şöyleydi: 

 

Dikkat! Büyük vurgun hazırlığı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, büyük bir vurgun iddiası ile çalkalanıyor.

İddialara göre, hayvan ticareti yapan Macaristanlı büyük bir firma Güney Amerika ülkelerinden 20 bin angusu Macaristan’a getirerek küpelerini değiştirdi. Bu anguslar da büyük bir Türk firması üzerinden Türkiye’ye satılacak. Macaristanlı firma, bu yolla büyük bir vurguna hazırlanırken, bakanlığın bu iddialar karşısında gizli bir çalışma başlattığı kaydediliyor.

İDDİALAR BAKANIN EN YAKININDAKİ İSMİ GÖTÜRDÜ!

BAKANLIK gizli bir çalışma yürütürken, angusların Güney Amerika angusu olup olmadıklarının tespit edilip edilemeyeceğinin yollarını arıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ithalatlarda hayvanların kalitesi ve fiyatı konusunda farklı iddialar gündeme gelmişti. Bakan Faruk Çelik’in en yakınındaki danışmanı Ali Koyuncu’nun da bu iddialardan dolayı görevden ayrılmak zorunda kaldığı iddia ediliyor.

Türkiye, kırmızı et açığını kapatmak için bu yıl da besilik ve kasaplık hayvan ithalatı yapacak. İthalat yetkisi de gümrüksüz bir şekilde sadece Et ve Süt Kurumu’na (ESK) verildi. Et ve Süt Kurumu’na ilk planda 500 bin baş ithalat yetkisi verilirken, bu rakamın yılsonuna doğru 700 bine çıkarılması bekleniyor.

Et ve Süt Kurumu, yapacağı besilik ve kasaplık hayvan ithalatı için şu anda besicilerden talep topluyor. Talep başvuruları 3 Şubat’ta dolacak. Et ve Süt Kurumu, 3 Şubat’tan sonra gelen taleplere göre hayvan ithal edecek. İthal edilecek hayvanlar da Avrupa ve ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkelerinden getirilecek.

MACAR ANGUSU DİYE SATACAKLAR

Geçtiğimiz yıl yapılan ithalatlarda hayvanların kalitesi ve fiyatı konusunda farklı iddialar gündeme gelmişti. Bakan Faruk Çelik’in en yakınındaki danışmanı Ali Koyuncu’nun da bu iddialardan dolayı görevden ayrılmak zorunda kaldığı kaydediliyor.

Daha bu iddialar tazeliğini korurken, yeni bir vurgun iddiası ortalığı karıştırdı. Bakanlığın gündemine bomba gibi düşen skandal iddiaya göre, hayvan ticareti yapan Avrupa’nın büyük firmalarından olan bir firma 20 bin angusu Güney Amerika ülkelerinden Macaristan’a getirerek, bu hayvanları “Avrupa angusu” diye Türkiye’ye satacak. Söz konusu bu büyük firma, bütün çalışmalarını da tamamladı. Hayvanların küpeleri dahi değiştirilerek Macar küpeli yapıldı.

MİLYONLARCA EURO VURGUN YAPILACAK!

Söz konusu bu Macar firma, Türkiye’de Et ve Süt Kurumu ile ithalat sözleşmesi yapan büyük bir Türk firmasının tedarikçiliğini yapıyor. Macar firma, Güney Amerika ülkelerinden getirdiği 20 bin angusu “Macar angusu” diye bu Türk firması üzerinden Türkiye’ye sokacak.

Güney Amerika angusu ile Avrupa angusu arasında hem fiyat hem de kalite bakımından büyük fark var. Güney Amerika angusları, Avrupa anguslarından hem daha ucuz hem de et kalitesi daha düşük. Eğer bu vurgun gerçekleştirilebilirse Türkiye’deki besiciler üzerinden Macaristanlı bu firma milyonlarca euro vurgun vuracak. Besiciler ise büyük bir darbe yiyecek.

BAKANLIK GİZLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vurgun hazırlığı ile ilgili gizli bir çalışma başlatırken, Macaristan küpeli olsa da angusların Güney Amerika angusu olup olmadıklarını tespit edilip edilmeyeceğinin yollarını arıyor.

BESİCİ, GÜNEY AMERİKA ANGUSLARINI KESTİREMİYOR

Bu skandal vurgun iddiası, Türkiye’nin yaptığı besilik ve kasaplık hayvan ithalatını da sorgulatır hale getirdi. Geçen yıl özel sektör ve ESK tarafından ithal edilen ve bu aralar kesimliğe giden Güney Amerika anguslarının pek rağbet görmediği, bundan dolayı da besicinin büyük bir mağduriyet yaşadığı kaydediliyor. 2016’da hayvan ithalatı özel sektöre kapatılmadan önce, özellikle 5 ve 6’ncı aylarda özel sektör eliyle yoğun bir şekilde ithalat yapılmıştı. Bu ithalatın da önemli bir bölümü Güney Amerika ülkelerinden gerçekleştirilmişti. Gerek bu hayvanlar gerekse ESK’nın 9’uncu ayda getirdiği anguslar, şu sıralar kesime gidiyor. Ancak bu hayvanların çok yağlı olmasından dolayı besicinin pazarlamada ciddi sorunlar yaşadığı vurgulanıyor.

MİLYONLARCA EURO ZARAR EDECEĞİZ!

Güney Amerika angusu ile Avrupa angusu arasında hem fiyat hem de kalite bakımından büyük fark var. Güney Amerika angusları, Avrupa anguslarından hem daha ucuz hem de et kalitesi daha düşük. Eğer bu vurgun gerçekleştirilebilirse Türkiye’deki besiciler üzerinden Macaristanlı bu firma milyonlarca Euro vurgun vuracak. Besiciler ise büyük bir darbe yiyecek.

TÜRK FİRMASININ TEDARİKÇİLİĞİNİ YAPIYOR

SÖZ KONUSU Macaristanlı firma, Türkiye’de Et ve Süt Kurumu ile ithalat sözleşmesi yapan büyük bir Türk firmasının tedarikçiliğini yapıyor. Macaristanlı firma, Güney Amerika ülkelerinden getirdiği 20 bin angusu Macaristan angusu diye bu Türk firması üzerinden Türkiye’ye sokacak. Söz konusu bu büyük firma, bütün çalışmalarını da tamamladı. Hayvanların küpeleri dahi değiştirilerek Macar küpeli yapıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Bülent Dallı
    4 Şubat 2017 Cumartesi

    Daha neyi yalanlıyorlar yılbaşı akşamı tekirdağ limanına gelen hayvanlar hangi ülke hayvanı takmışlar romanya kupesini iteliyorlar çiftçiye Avrupa hayvanı diye ne menşeli olduğu belirsiz hayvanları kimin cebini dolduruyoruz belli deil çifçi zaten borç harç alıyor kur yükselmesinden dolayı hayvanları 20tl den iteliyorlar hani bu hayvanlar gümrüksüz geliyodu bu fiyat neyin nesi oluyor?


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder