Yükleniyor...
Son Dakika
4.2.2017

Kadın çiftçiler desteklenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımla uğraşan kadın girişimcileri destekliyor. İşte detaylar

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında gerçekleştirilen "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı ile kadın girişimciler destekleniyor.

 

Program, tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

 

İlk olarak 2015 yılında bazı illerde uygulanan proje; 2017 yılında Bakanlığıkca belirlenen;  Kahramanmaraş, Osmaniye, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Samsun, Tokat illerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı kapsamında kadın çiftçilere, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek.

 

Uygulanan iller genelinde 18-40 yaş arası genç kadın çiftçinin eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlayabilmeleri için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalardan faydalanarak proje hazırlamak isteyen kadın çiftçilerin şubat ayı sonuna  kadar il müdürlüğüne başvuruda bulunabilecek.

 

Çalışmanın sonunda "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı" kapsamında girişimcilik eğitimi alarak proje hazırlayan kadınlar projelerini düzenlenecek bir etkinlikle tanıtacaklar. Bağımsız beş kişilik Jüri tarafından değerlendirilerek ilk üç proje ödüllendirilecek.

 

 Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni sonunda illeri temsil edecek olan kadın çiftçi ve projesi, Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 16 il projeleriyle yarışacak.

 

Projeye başvurmak isteyen bayan çiftçilerimizin Şubat-2017'in son haftasına kadar bağlı bulundukları İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Mehmet çalışkan
    4 Şubat 2017 Cumartesi

    Yaş sınırlaması kesin'mi 52 yaş grubu faydalanabilirmi ;çiftliği mevcut keçi için alt yapısı var.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder