Yükleniyor...
Son Dakika
4.2.2017

BİM ve A101'deki hileli ürünlere yaptırım yok mu?

İçeriğinde kansere davetiye çıkaran etil metil ester bulunan BİM Sırım Sızma zeytinyağının hâlâ raflarda yer aldığı ortaya çıktı

 

 

Türkiye'de hileli ürüne herhangi bir yaptırım uygulanmadığı bir kez daha tescillendi. Türkiye'nin en büyük zincir marketi olan BİM'in raflarını süsleyen ve Sırım markasıyla satılan zeytinyağı insan sağlığı için oldukça zararlı. Bunu biz değil Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı söylüyor.

 

2010 yılında etil metil ester içerdiği ortaya çıkan BİM Sırım Sızma, 2015 yılında yine aynı değerlerden denetime yakalandı. Bakanlık geçtiğimiz yıl da BİM'in bu ürününü tağşiş yapılmış ürünler listesine koydu.FİYATI YÜKSEK

 

Ancak nasıl olduysa hile yapılan bu ürünler bakanlığın internet sitesinden kaldırıldı. Manisa'da BİM adına şişelenen zeytinyağını sağlık için alanlar, aslında zararlı kanser yapan bir ürüne sahip oluyor. Uygun fiyatla satıldığı için dar gelirli vatandaşın seçtiği bu ürün, etil metil ester içeriği ile kansere davetiye çıkarıyor.Hemen her yıl denetime takılan sahte ve zararlı bu zeytinyağının fiyatı ise piyasada bulunan kaliteli ürünlerle neredeyse aynı.

 

 

KİLOGRAM ALDATMACASI

 

Bir diğer zincir marketlerden A101, bu hafta pirinçte büyük indirim yaptı. İndirimi gidilen ürün ise ithal yasemin kokulu pirinç. Mersin merkezli bir şirketin A101 adına paketlediği pirincin üzerinde ithal olduğuna dair hiçbir ibare yer almıyor. 2014 yılında ithal edildiği anlaşılan pirinç nasıl olduysa 3 yıldır satılamadığı için raflara kampanyalı olarak girdi.Bunca şaibenin yanında üzerinde 1 kilogram olduğu belirtilen ürünü “Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği”ne uygun bir terazide tarttığımızda pirinç paketlerinin 920 ile 980 gram arasında ağırlığa sahip olduğu ortaya çıkıyor.

 

Bora Erdin/Sözcü

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder