Yükleniyor...
Son Dakika
5.2.2017

Bakan Çelik: Tarımsal sit alanında ova sayısı 300 olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazilerini kaybetmemek için 141 ovanın tarımsal sit alanı ilan edildiğini belirtti. Bu ovaların sayısının 300'e ulaşacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Van programı kapsamında bir otelde düzenlenen IPARD, Kırsal Kalkınma ve DAP Yatırımları Hibe Programları ile "tarım" konulu toplantıya katıldı. 

 

Bakan Çelik burada yaptığı açıklamada, tarım arazilerini kaybetmemek için 141 ovanın tarımsal sit alanı ilan edildiğini belirtti. Bu ovaların sayısının 300'e ulaşacağı bilgisini veren Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Buralara kesinlikle çivi dahi çakılmayacak. Çaktırmasak çocukların sofrasına ekmek gelir. Bursa Ovası'na baktığınızda şeftali bahçelerinin kalmadığını görürsünüz. Osmanlı gitmiş kenti Uludağ'ın eteklerine yerleştirmiş. Biz de getirdik şehrin ovasına yerleştirdik. Bu şekilde nesillerimizin geleceğini karartacak yaklaşımın son derece yanlış olduğu anlayışıyla ovalarımızı tarımsal sit alanı ilan ettik."

 

Çelik, tarım ürünlerine pazar bulmak amacıyla iş forumlarını başlatarak dünyaya açılmaya karar verdiklerini İran, Gürcistan, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti'nde bu alanda toplantılar yaptıklarını hatırlattı.

 

Çin'e varıncaya kadar ülkelerle bir araya gelerek tarımda ihracatı artıracaklarını ifade eden Çelik, "Toprağın sağlıklı olması için çok büyük çaba gösteriyoruz. Toprağın suyla, gübreyle buluşması için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Milli Tarım Projesi'nin ayaklarından biri de bitkisel üretim. Bu kapsamda Türkiye'yi 941 havzaya böldük. Bu havzalarda toprak analizleri yapıyoruz. Toprağın hangi gübreye ihtiyaç duyduğunu belirliyoruz ve bunu üreticilere iletiyoruz. Çiftçilerimizin zaman kaybına tahammülü yok. Yeşil masalara iletilen sorunlar çözülmüyorsa biz o müdürleri o masalarda tutmayacağız." diye konuştu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Malazgirt'te, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, 15 Temmuz'da üst aklın mağlup olduğunu üstün aklın galip geldiğini hatırlatarak "Bir üst akıl, planlayıcılarıyla bölgeye, dünyaya, ülkemize yön verme gayreti içinde olanlar uzun süre bunu başardılar. Ancak bizim iktidarımızla tosladılar. Kendilerine çıkış yolu bulamadılar. Uzun süredir üst akılla, üstün aklın mücadelesi var. Üstün akıl millettir." dedi.

 

Göreve başladıkları ilk günden bu yana 7 bölgede bütün sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaptıklarını, çiftçilerin kendilerine rahatlıkla ulaşarak meselelerini iletebilecekleri sistemi hayata geçirdiklerini dile getiren Çelik, yurdun dört bir yanındaki üreticilerin sorunlarını dinlediklerini belirtti. 

 

Bu toplantılarla Türk tarımının fotoğrafını doğru çekmeyi amaçladıklarını ifade eden Çelik, "Alacağımız kararların yanlış olmaması için bu programı uyguladık. Bu fotoğrafın doğru çekildiğini düşünüyorum. Bunun ardından Milli Tarım Projesi'ni başlattık. Tarımın geldiği noktayı yeterli görmek mümkün değil. Geçen yıldan bu yana nüfusumuz bir milyon arttı. Çevrede başı sıkışan herkes bize koşuyor. Vatanımızın, bayrağımızın kıymetini bilelim, bizim gidecek hiçbir yerimiz yok." şeklinde konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder