Yükleniyor...
Son Dakika
5.2.2017

Bakan Çelik: Kim terliyorsa, o kazanacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Kim terliyorsa, teri tarlada çamura bulaşıyorsa, eli nasır oluyorsa, onlarla biz tarımı büyütebiliriz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Van programı kapsamında bir otelde düzenlenen IPARD, Kırsal Kalkınma ve DAP Yatırımları Hibe Programları ile "tarım" konulu toplantıya katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, göreve başlar başlamaz gübre ve yemde KDV'yi sıfırladıklarını, Van'da 696 büyükbaş hayvan, bin 920 küçükbaş hayvan hibe ettiklerini anlatarak, amaçlarının vatandaşın tarıma ilgisini artırmak olduğunu anlattı.

 

Çelik, üreticilerin devlet desteğini direkt alabileceğini, birlik başkanlarının bu konudaki talepleri kendilerine iletmesi gerektiğini vurguladı.

 

Ahırda güçlükle işini yapan, hayvanlarla uğraşanların destekleri direkt kendisinin alması gerektiğine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Ette, sütte birçok tartışmalar oluyor. Çünkü birilerinin dengesi bozuluyor. Tabii ki dengeler bozulacak. Kim terliyorsa, teri tarlada çamura bulaşıyorsa, eli nasır oluyorsa, onlarla biz tarımı büyütebiliriz. Başka türlü büyütemeyiz. Et Süt Kurumu ilk kez regülasyon görevini yaptı Cumhuriyet tarihi boyunca. Süt fiyatlarını 70 kuruşa kadar düşürdüler. TMO lisanslı depoculuğu yaygınlaştırıyor. Ürünler sağlıklı depolarda saklanacak. İşletme bazlı danışmanlık hizmeti getirdik. Her işletmenin bir sorumlusu var. Bu danışmanların işi Van'da bulunan işletmelerdeki gelişmeleri takip etmek ve Ankara'daki Van masasına göndermek olacak. Burada veriler değerlendirilerek düzenli takip edilecek."

 

Çelik, 90 milyon liralık tohum ithal ettiklerini, bundan sonra tohum ithalatını ortadan kaldırarak ülkeye yetecek sebze, meyve ve hububat tohumunu üretecek sistemi hayata geçireceklerini dile getirerek, TİGEM aracılığıyla hayvan ihtiyacının ülke içindeki üreticilerden karşılanmasına yönelik projelerin uygulanacağını bildirdi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Emrah cay
    24 Şubat 2017 Cuma

    Ben hayvan beslemek istiyorum bunun icin devleten yardim alabilirmiyim genc cifti olarak baslamak istiyorum


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder