Yükleniyor...
Son Dakika
5.2.2017

Bakan Çelik: 4 aylık buzağılara 750 lira veriyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Buzağıların gerekli aşılarını yaparak 4 ay besleyen üreticilere 750 lira destek sağladıklarını söyledi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Van programı kapsamında bir otelde düzenlenen IPARD, Kırsal Kalkınma ve DAP Yatırımları Hibe Programları ile "tarım" konulu toplantıya katıldı.

 

Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, hayvancılık konusunda Van'ın mera yetiştiriciliği destekleme bölgesinde yer aldığını, 200'e kadar damızlık hayvanın 3'te birini bakanlıkça karşıladıklarını aktardı.  Çelik, üreticilere besledikleri hayvan sayısına oranla mera tahsisi gerçekleştirdiklerini bildirdi. 

 

Çelik, yılda 400 bin buzağının öldüğünü, buna karşılık 500 bin hayvan ithal ettiklerini belirterek, buzağı ölümlerinin önlenmesiyle hayvan ithal etmek zorunda kalmayacaklarını söyledi.

 

Buzağıların gerekli aşılarını yaparak 4 ay besleyen üreticilere 750 lira destek sağladıklarını hatırlatan Çelik, dışarıdaki üreticiyi değil, Van'da üretim yapan çiftçiyi destekleyen bir anlayışı hakim kılacaklarına dikkati çekti.

 

 

"Sütümüzün sağlıklı olmasını istiyoruz"

 

Çiğ süt satışıyla ilgili tartışmalara da değinen Çelik, şu ifadelere yer verdi:

"Köylerdeki sütlerle ilgili sorun yok. Bunlar, bizim gündemimizde olan bir şey değil. Bir işletme süt üretiyor ve bunu çiğ olarak satmak istiyorsa, bu işletmeleri 'ari işletme' olarak değerlendiriyoruz. Ürünü markette çiğ olarak sat. Vatandaş markete geldiğinde sütün ne zaman, nerede sağıldığını, sağlık şartlarına uygun üretildiğini görecek ve süt daha hızlı satılacak. Bunun Ayşe teyzenin sütüyle ne alakası var. Hastalıklar insanlara bulaşıyor. Nasıl engelleyeceğiz bunu.

 

Sütümüzün sağlıklı olmasını istiyoruz. Bakteri sayısı yüz binin altında olması gerekiyor. İşletmelerin çiğ sütü daha fazla satmalarını sağlamak için uğraşırken adam çıktı bunları dikkate almadı, 'Ayşe teyzenin sütünü sattırmayacaksınız' diyor. Ne alakası var. Bu kadar sağlıklı doğru yaklaşımları çarpıtma gayreti içinde olanlar var. Kırsal boşalıyor. Köyler boşalıyor. Kırsalın boşalmasını engellemek amacıyla kırsal kalkınma projelerimiz var."

 

Çelik, IPARD ve kırsal kalkınma alanında yaptıkları desteklemelerle ilgili bilgi verdikten sonra çiftçi ve üreticilerin sorunlarını dinledi.

 

 

"Millet arkanızda ise yürüyebiliyorsunuz"

 

Van'da katıldığı programlarının ardından AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Çelik, uzun yıllardır siyasetin içinde yer aldığını belirterek partisini, hayatlarını millete atfeden bir siyasi yapı olarak gördüğünü, bu amaçla siyaset yaptıklarını kaydetti. 

 

Çığ altındaki ülkenin çağ atlaması için çok çaba gösterdiklerini anlatan Çelik, bunda başbakan ve bakanların yanı sıra teşkilatlarda görev yapan parti mensuplarının da çok büyük emeğinin olduğunu vurguladı.

 

"Dünyada birtakım şeyler oluyor. Dünya Trump'a alışmaya çalışıyor. Alışıp alışmayacağı da belli değil. Trump değişik bir adam." diyen Çelik, bölgede "ince ayar" bazı şeylerin yapıldığını, devlet olarak bunları takip ettiklerini bildirdi.

 

Bölgede, dünyada sorunlar yumağının olduğu bir dönemden geçildiğini dile getiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu memlekete 200 yılı aşkın aleni buyruk olmaya başlamış, 'yönetemezsin' diye baskılar uygulamış, önüne reçeteler konmuş anlayışa 'dur' diyeceğimiz bir sürecin içindeyiz. 200 yıldır önümüze bu faturaları koyan, üst akıl diye bir şey var. Geriye, 15 yılda yaşadığımıza bakıldığında bir üst akıl tarafından planlandığını görmemek için saf olmak gerekiyor. Gezi olayları, Abdullah Bey'in seçilmemesi için hukuksuz uygulamaların yapılması, kapatma davaları açılması. Bir üst akıl, planlayıcılarıyla bölgeye, dünyaya, ülkemize yön verme gayreti içinde olanlar uzun süre bunu başardılar. Ancak bizim iktidarımızla tosladılar. Kendilerine çıkış yolu bulamadılar. Uzun süredir üst akılla, üstün aklın mücadelesi var. Üstün akıl millettir."

 

Çelik, "Alpaslan Malazgirt'e gelirken, Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethederken, Çanakkale'yi Mustafa Kemal arkadaşlarıyla geçilmez hale getirdi. Hepsinde üst akıl mağlup oldu, üstün akıl galip geldi. 15 Temmuz'da da üstün akıl duruma müdahale etti onlara geçit vermedi. Bu önemli bir noktadır. Millet arkanızda ise yürüyebiliyorsunuz. Millete teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

 

Türkiye üzerinde nasıl oyunların oynandığını vatandaşların ve teşkilatlarının çok iyi bildiğini ifade eden Çelik, bölgede gençlerin iş bulduğu, ekonominin canlanmaya başladığı anlarda bombaların patlatıldığını vurguladı.

 

 

"Devletimiz hakim ama birileri rahat durmuyor"

 

Huzur ortamının devam etmesiyle bölge illerindeki durumun farklı olacağını aktaran Çelik, Van, Şanlıurfa, Diyarbakır'ın ülkenin geleceğe taşınmasında lokomotif görevi yürüteceğini bildirdi.

 

Teşkilatlarında makul, akıllı, tek yüzlü politikayı yerleştirmeleri gerektiğinin altını çizen Çelik, şunları kaydetti:

"Allah, bizi tek yüzlü yaratmıştır. Bu bölgenin yaşanan sıkıntılardan çıkışı, bölge halkının net duruş sergilemesine bağlıdır. Devletimiz şu anda hakim ama birileri rahat durmuyor. Açık bir yer arıyorlar. Bu ortamı gençler üzerinde bulamamaları gerekmektedir.  Birlikte tek yüzlü duruşu sergilememiz gerekiyor. Bölge halkı mayası itibarıyla buna çok müsait. Teşkilatlarımız çok önemli. Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilata çok ihtiyacı yok. Bazı zamanlar belki oyların azalmasına neden oluyoruz. Çünkü kendisi sevilen bir lider. Ama ilk günden itibaren teşkilatlara önem veriyor. Bu nedenle teşkilatlarımız bizim için çok önemli."

 

Bugün katıldığı toplantılarda Van'ın sahip olduğu potansiyele bir kez daha tanıklık ettiğini söyleyen Çelik, tehditlerin ortadan kalktığı ortamda Van'ın gür bir sedayla ayağa kalkacağına inandığını vurguladı.

 

Çelik, referandumun bir rejim değişikliği olmadığını aktararak, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu için partiler sivil toplum kuruluşları bir araya geldi. Demek ki yüzde 51 yakalamak için sivrilikler törpülenebiliyor. Kutuplaşmayı değil daha büyük kitlelerin birleşmesini sağlayacak bir sisteme Türkiye'nin yol almaya başladığını belirtmek istiyorum." dedi.

 

Çelik, konuşmasının ardından Ferit Melen Havaalanı'na giderek kentten ayrıldı. 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Abdulkerim Çetin
    6 Şubat 2017 Pazartesi

    Buzagıları dört ay besliyoruz ama dört ay içinde aşılar yapılmıyor ilçe tarım tarafından ekonomik olarak sıkıntıda oldugumuz için satıyoruz ve sonucda destek alamıyoruz sayın bakanın bilgisine

  • Cifci
    5 Şubat 2017 Pazar

    Ilce tarimdaki memurlar kalkip asi yaparlarsa belki destwk aliriz memurlar gorevini yerine getirmiyor ellerinde bilgisayar artik ne yapiyorlarsa digsr elinde cay hic gelip gezmislermi kontrol ermislermi ahirlari bi boslayin


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder