Yükleniyor...
Son Dakika
7.2.2017

Hazine arazisi çiftçiye tahsis edilmeli

Memil Atar
iletisim@ulusaltarim.com

Hazine arazileri cazip ve uygun vadelerle çiftçilerimize tahsis edilmelidir. Tahsis, arazilerin işlenmesi için çok önemli.

 

Yasa, tarım arazilerini rant kapısı yaptı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçenlerde "Önlem alınmazsa gıda yüzünden dünya savaşı çıkar" açıklaması yaptı. Sayın Bakana katılmamak mümkün değil. Bakanın açıklamaları ile yapılan uygulamalara bakıyorum önemli noktalarda tezatlar görüyorum. Öğreneğin büyükşehir yasası çıkardı hükümet. Yasa amacını da aşmış vaziyette tarım arazilerinin rant uğruna imara açılmasına neden oluyor. Meralar tahrip ediliyor.

 

Yasa tarım arazilerini koruyacaktı. Bizim de beklentimiz öyleydi. Ancak uygulama böyle oluyor.  Çözüm köylerin tekrar köy olması yani yapılan yanlıştan dönülmelidir. Meraları koruyan kanunlar güçlendirmeli gerekiyorsa yeni kanunlar çıkarılmalıdır. Ovaların tarımsal sit alanı ilan edilmesi geç kalınmış bir karardır. Arkasında durulmalı ve geliştirilmelidir.

 

Hazine arazileri cazip ve uygun vadelerle çiftçilerimize tahsis edilmelidir. Tahsis, arazilerin işlenmesi için çok önemlidir.  Dünya tarımında bizde varız demek istiyorsak, büyük Türkiye olmak istiyorsak bu konuları üzerinde titizlikle durmalıyız.

 

 

Destekler yetersiz

 

Yeri gelmişken şunu da belirtelim: Tarımsal destekler AB ülkelerinin çok çok gerisinde. Destek miktarlarında oranlar yıllardır aynı. Değiştirilmeli ve ele avuca gelen bir prim haline getirilmelidir.

 

Narenciye üreten çiftçimize bakıyorum, şikayet ediyorlar. Buğday, arpa üreten aynı şikayeti yapıyor. Kazanamamaktan, emeklerinin boşa gitmesinden yakınıyorlar. Aynı konu diğer tarımsal ürünler içinde geçerli.

 

Unutulmaması gereken en önemli konu tarımın bir lokomotif olduğudur. Yani tarım, sanayi ve diğer sektörlerin lokomotifidir. Çiftçimizi desteklemeliyiz ki tarımımız gelişsin. Lokomotif olma görevini yerine getirsin.

 

 

Bence Bakana yanlış bilgi aktarılıyor

 

Ben Sayın Bakanın yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Bakana bilgi aktaranlar doğruyu söylemiyor. Bu danışmanlar tarımdan, hayvancılıktan anlamıyor.  Her seferinde "Türkiye'de çiftçini durumu iyi" şeklinde bilgi aktarıyorlar. Nasıl iyi olabilir? Ben araştırma yapmadım ama kanaatim odur ki, üreticimizin yüzde 80'i  bankaya tefeciye borçlu.  

 

Danışmalara soruyorum: Çiftçi traktörü, mazotu gübreyi nasıl alıyor? Ben vereyim cevabını: kredi ile.

 

Çiftçimiz borçlu. Devlet bankalarına, tarım krediye yüklü borçları var. Sayın Bakanın bu konuya el atması lazım. Danışmanların pembe tablosuna aldanmamalı.

 

 

Sicil affı

 

Hükümet esnafa sicil affı getiriyor. Sicil affı çiftçiyi de kapsamalıdır. Bankalardan kırmızı kalemle işaretlenen çiftçilerimizin sicili temizlenmelidir. Kredi çekebilir duruma getirilmelidir. 

Yazarın Diğer Yazıları

 • Çiftçi borcu ertelensin
  25 Ağustos 2018 Cumartesi

  Borç yükü altında bulunan çiftçimizin kooperatif ve bankalara olan borçları ertelenmeli, üreticimizin rahat nefes alması sağlanmalıdır.

 • Desteği gerçek çiftçi alamıyor
  23 Ekim 2016 Pazar

  Vatandaşın tarım arazisi var ama kendisinin çiftçilikle alakası yok. Gerçekten tarımla uğraşan çiftçiye arazisini kiraya veriyor. Kiraya verirken de şart koşuyor "destekler benim" diyor.

 • Çiftçiye faizsiz kredi ve borçlar için ödeme kolaylığı sağlansın
  21 Temmuz 2016 Perşembe

  Çiftçimizin borçlarını ödeyememesi hem onların hemde ülkemizin kaybetmesi demektir.

 • Tarım Gündemine dair değerlendirmeler
  19 Mayıs 2016 Perşembe

  Çiftçi tüccara ezdirilmemeli. Zaten kuraklık ve don nedeniyle verimde bu yıl düşme olacak. İzlenecek yanlış bir politika çiftçimize büyük darbe vurur.

 • Önlem alınmazsa kaba yem sıkıntısı olur
  25 Nisan 2016 Pazartesi

  Arpa, yulaf, çavdar, yonca ve en önemlisi de saman besi ve süt inekleri için çok önemli. Vatandaşlarımız bunları tarım ürünlerinin üretim düşüklüğü nedeniyle temin etmekte zorlanacaktır.

 • Belediyeler Hazine arazisinin çiftçiye satılmasını istemiyor
  12 Nisan 2016 Salı

  Belediyeler hazine arazilerini çiftçiye vermek istemiyor. Milli Emlak ile de sürtüşme yaşanıyor. Belediye hazine arazilerinin büyük bir kısmını imara açmak istiyor.

 • Tarım arazileri imara kurban edilmesin
  3 Nisan 2016 Pazar

  Gelecek nesillerimize en büyük mirasımız tarım arazileri olacak. Bakın yanı başımızda İsrail var. Dünyanın birçok ülkesinden de tarım arazisi alıyor. Bizde elimizdeki paha biçilmez tarım arazilerini tahrip ediyoruz..

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • yucel
  8 Şubat 2017 Çarşamba

  Ciftci özek banka borc batagında hazine arazisi zorla pesinatlı 6 yıl ödemeli satıldı ciftci zorda kaldı

 • Kenan yılmaz
  7 Şubat 2017 Salı

  Muş tan yazıyorum biz beş senedir hazi arazileri tapısın bekliyor ruz Biz devleten herhagi bir destek almıyoruz Çümüki bizi tapılarımız yok Biz biran üçe hazin satış ları başlasın Biz de tapılarımız alalı bu bir yılan hikayeşi oldu beş senedir bekliyoruz yeter artık taplarımız verin bakanım


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder