Yükleniyor...
Son Dakika
7.2.2017

Hazine arazisi çiftçiye tahsis edilmeli

Memili Atar
iletisim@ulusaltarim.com

Hazine arazileri cazip ve uygun vadelerle çiftçilerimize tahsis edilmelidir. Tahsis, arazilerin işlenmesi için çok önemli.

 

Yasa, tarım arazilerini rant kapısı yaptı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçenlerde "Önlem alınmazsa gıda yüzünden dünya savaşı çıkar" açıklaması yaptı. Sayın Bakana katılmamak mümkün değil. Bakanın açıklamaları ile yapılan uygulamalara bakıyorum önemli noktalarda tezatlar görüyorum. Öğreneğin büyükşehir yasası çıkardı hükümet. Yasa amacını da aşmış vaziyette tarım arazilerinin rant uğruna imara açılmasına neden oluyor. Meralar tahrip ediliyor.

 

Yasa tarım arazilerini koruyacaktı. Bizim de beklentimiz öyleydi. Ancak uygulama böyle oluyor.  Çözüm köylerin tekrar köy olması yani yapılan yanlıştan dönülmelidir. Meraları koruyan kanunlar güçlendirmeli gerekiyorsa yeni kanunlar çıkarılmalıdır. Ovaların tarımsal sit alanı ilan edilmesi geç kalınmış bir karardır. Arkasında durulmalı ve geliştirilmelidir.

 

Hazine arazileri cazip ve uygun vadelerle çiftçilerimize tahsis edilmelidir. Tahsis, arazilerin işlenmesi için çok önemlidir.  Dünya tarımında bizde varız demek istiyorsak, büyük Türkiye olmak istiyorsak bu konuları üzerinde titizlikle durmalıyız.

 

 

Destekler yetersiz

 

Yeri gelmişken şunu da belirtelim: Tarımsal destekler AB ülkelerinin çok çok gerisinde. Destek miktarlarında oranlar yıllardır aynı. Değiştirilmeli ve ele avuca gelen bir prim haline getirilmelidir.

 

Narenciye üreten çiftçimize bakıyorum, şikayet ediyorlar. Buğday, arpa üreten aynı şikayeti yapıyor. Kazanamamaktan, emeklerinin boşa gitmesinden yakınıyorlar. Aynı konu diğer tarımsal ürünler içinde geçerli.

 

Unutulmaması gereken en önemli konu tarımın bir lokomotif olduğudur. Yani tarım, sanayi ve diğer sektörlerin lokomotifidir. Çiftçimizi desteklemeliyiz ki tarımımız gelişsin. Lokomotif olma görevini yerine getirsin.

 

 

Bence Bakana yanlış bilgi aktarılıyor

 

Ben Sayın Bakanın yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Bakana bilgi aktaranlar doğruyu söylemiyor. Bu danışmanlar tarımdan, hayvancılıktan anlamıyor.  Her seferinde "Türkiye'de çiftçini durumu iyi" şeklinde bilgi aktarıyorlar. Nasıl iyi olabilir? Ben araştırma yapmadım ama kanaatim odur ki, üreticimizin yüzde 80'i  bankaya tefeciye borçlu.  

 

Danışmalara soruyorum: Çiftçi traktörü, mazotu gübreyi nasıl alıyor? Ben vereyim cevabını: kredi ile.

 

Çiftçimiz borçlu. Devlet bankalarına, tarım krediye yüklü borçları var. Sayın Bakanın bu konuya el atması lazım. Danışmanların pembe tablosuna aldanmamalı.

 

 

Sicil affı

 

Hükümet esnafa sicil affı getiriyor. Sicil affı çiftçiyi de kapsamalıdır. Bankalardan kırmızı kalemle işaretlenen çiftçilerimizin sicili temizlenmelidir. Kredi çekebilir duruma getirilmelidir. 

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • yucel
    8 Şubat 2017 Çarşamba

    Ciftci özek banka borc batagında hazine arazisi zorla pesinatlı 6 yıl ödemeli satıldı ciftci zorda kaldı

  • Kenan yılmaz
    7 Şubat 2017 Salı

    Muş tan yazıyorum biz beş senedir hazi arazileri tapısın bekliyor ruz Biz devleten herhagi bir destek almıyoruz Çümüki bizi tapılarımız yok Biz biran üçe hazin satış ları başlasın Biz de tapılarımız alalı bu bir yılan hikayeşi oldu beş senedir bekliyoruz yeter artık taplarımız verin bakanım


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder