Yükleniyor...
Son Dakika
10.2.2017

Cips şirketlerine tarlalarınızı vermeyin

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ilimizdeki çiftçilere önemli uyarılarda bulundu

 

Cips firmalarının Nevşehir ve Niğde gibi illerdeki verimli toprakları mahvettiklerini ifade eden Çetindağ, bazı firmaların gözünü Sivas´a çevirdiğini söyledi. Çiftçilere seslenen Çetindağ, bu firmaların yüksek bedellerle tarlaları kiraladığını ancak toprağı da adeta öldürdüklerini kaydetti.


Patates üretiminde toprak verimliliğine dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Çetindağ, cips şirketlerinin topraktaki verimliliği hiçe sayarak, üretimde kimyasal madde ve aşırı gübre kullanarak toprağın verimliliğini öldürdüklerini kaydetti.


Çiftçilere ´Topraklarınızı kiraya vermeyin´ uyarısını yapan Çetindağ, ülkemiz genelindeki en iyi patatesin ilimizde yetiştiğini belirterek, "Bizim topraklarımızda patates ekilsin ama çiftçimiz kendisi eksin" dedi.


Çetindağ gazetemize yaptığı özel açıklamalarda şunları kaydetti: 
"Şuanda büyük cips şirketleri Niğde ve Nevşehir´i mahvettikten sonra Sivas´a yöneldiler. Vatandaşlardan araziyi kiralıyorlar. Belki vatandaşların iki üç yılda alamadığı ücreti bu şirketler veriyorlar ama toprağı da adeta öldürüyorlar. Bunların kontrolünü yapmak çok zor. İl Tarım Müdürlüğü tarafından bunun denetimleri yapılıyor ancak bu insanlar daha işi öğrenmeden işin hilesini öğrenmişler. Yani buraya gelecekler. En kısa zamanda ne kadar çok verim alabiliriz bunun hesabını yapıyorlar.

 

Toprağın verimliliği adamların umurunda değil. Kimyasal madde ve aşırı gübrelemeden dolayı toprak verimliliğini kaybediyor. İlimizdeki bakir tarım arazilerini 5-10 yıl içerisinde mahvedip başka illere gitmenin peşindeler. Ben çiftçilerimizi bu konuda uyarıyorum. Kendi topraklarını kesinlikle bu kişilere kiraya vermesinler. Bu cips fabrikalarının Sivas´ta bir tane yatırımları yok. Yatırımları başka yerlerde ama bizim topraklarımızı mahvetmenin peşindeler. Bizim bu konuda çiftçilerimizi uyarmamız lazım. Bizim topraklarımızda patates ekilsin ama çiftçimiz kendisi eksin."

 


2016 YILI KURAK GEÇTİ


Çetindağ, 2016 yılındaki tarım ve hayvancılık üretimi hakkında önemli bilgiler verirken, geçtiğimiz yılın son yıllara oranla kurak geçtiğini ve bu durumdan çiftçilerin önemli ölçüde zarar gördüğünü ifade etti. Tarımdaki kuraklık nedeniyle yem bitkisi üretiminde düşüş gösterdiğini belirten Çetindağ, bu nedenle hayvancılıkla uğraşanların da zarar ettiğini kaydetti.


Çetindağ, "2016 yılı çiftçilerimiz için kurak bir yıl oldu. Hatta son zamanların en kurak yılı oldu diyebiliriz. Bu da çiftçimizi zor durumda bıraktı. Sivas tarım ve hayvancılık şehridir. Burası yeterli yağışı almadığı zaman çiftçimiz zor durumda kalacaktır. Buğday rekoltemiz düştü. 600 bin tona kadar geriledi. Buna dayalı olarak hayvancılığımız da etkilendi. Sivas´taki çiftçilerimizin yüzde 50´si yemini kendi ektiği üründen karşılayamazsa sıkıntıya düşer. Çünkü taşıma suyuyla değirmen dönmez. Bu nedenle kuraklık tarımla birlikte yetiştiricilerimizi de etkiledi. İnşallah 2017 yılı daha verimli geçer" ifadelerini kullandı. Sivas İrade

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder