Yükleniyor...
Son Dakika
13.2.2017

Manda Yetiştiriciliği ve Destekleme Süreci

 

Bolu İlinde Manda Yetiştiriciliği ve Destekleme Süreci

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan 2016 yılındaki Hayvancılık Desteklemeleri hakkındaki uygulama esasları Tebliğinde  Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler müracaatlarını yılda bir kez olmak üzere 01/11/2016-31/12/2016 tarihleri arasında yapılmakta olup, 3 dişi mandası olanlar Damızlık  Manda Yetiştiricileri Birliğine; 3 dişi manda altındaki  yetiştiriciler Tarım il ve İlçe  Müdürlüklerine  şahsen müracaat etmelidir.

 

Bolu tarım il müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "İlinde 2016 yılında Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kurulmuş olup merkez il ve ilçelerde 109 üyesiyle faaliyetine başlamıştır. Birliğin amaçları içinde üyelerinin manda verim özelliklerinin arttırılması, damızlık işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmaların yürütülmesini amaçlamaktadır.

 

Desteklemeden yararlanacak olan malaklarda aranan özellikler;

 

*Tüm malaklar 2016 yılı doğumlu olup ve Türkvette kayıtlı olmalıdır.

 

*Malak doğduğu işletmesinde en az 4 ay süreyle yaşıyor olmalıdır. 4 ay önce kesilen veya satılan malaklar desteklemeden yararlanamaz.

 

*Malakların programlı aşılarının (Şap, Brusella ve LSD) hepsinin yapılmış ve sisteme kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

 

Malak Desteklemelerinin ödemeleri 2 dönem halinde yapılmaktadır. ilk dönem İCMAL-1 ASKI LİSTESİ 30/01/2017-09/02/2017 tarihlerinde hazırlanmakta olup listeler destekleme alan yetiştiricilerin köylerinde askıya çıkarılmaktadır. Birinci dönemde 250 adet Malak için hayvan başı 350 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir.

 

İkinci dönem İcmal Listeleri  (aşısı tamamlanan ve 120 günü dolduran malaklar) temmuz ayında askıya çıkarılacaktır. 01 Eylül tarihinden sonra doğan yaklaşık 85 adet malak ise ikinci döneme kalacaktır.

 

Bolu ilinde kurulan birliğin en büyük hedeflerinden biri ise Bolu İlini Halk Elinde Islah Projesine sokmaktır. Bu proje sayesinde daha kaliteli, verimleri kayıt altında olan mandalar yetiştirilerek ve yetiştiriciler daha fazla destek alacaktır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder