Yükleniyor...
Son Dakika
15.2.2017

Bakan Çelik: Arazi Sahiplerinin Önerileri Dikkate Alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın arazi toplulaştırma uygulamalarıyla ilgili önergesini yanıtladı.

 

Arguvan İlçesi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nce 2013 yılında Yoncalı Ovası Arazi Toplulaştırma Projesi uygulamaya başlanmış, ilçe merkezi ve 30 köyü kapsayan projenin, 60 bin 957 hektarlık alanda uygulanacağı ifade edilmişti. Toplulaştırma çalışmalarının mahallinde değil de bilgisayar üzerinde yapıldığı iddiasında bulunan Ağbaba, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi vermişti.

 

Soru önergesini yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; Yoncalı Ovası Arazi Toplulaştırma çalışmalarının 2017 sonu veya 2018 yılı başında bitirilmesinin planlandığını açıkladı. Malatya ili Arguvan İlçesi Yoncalı Ovası arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesi çalışmaları devam ettiğini, yapılan parselasyon planlarının kontrol ve tescil sürecine bağlı olarak 2017 yılı sonu veya 2018 yılı başında bitirilmesi planlandığını kaydeden Bakan Çelik, önergeye verdiği cevapta şu ifadelere yer verdi;

 

“Arazi toplulaştırma projeleri kapsamında parseller harita üzerinde belirlenmeden önce bir çok çalışma yapılmaktadır. Yoncalı Ovası arazi toplulaştırma projesi kapsamında yapılan çalışmalardan bazıları şu şekildedir;

 

Bölgenin arazi toplulaştırma kapsamına alındığı her mahallede ayrı ayrı olmak üzere 15 gün süreyle mahallinde ilan edilerek bölge çiftçilerine duyurulmuş olup, proje hakkında yapılan toplantılarla çiftçiler bilgilendirilmiştir. Ayrıca her mahalleden muhtar ve o mahallenin arazileri hakkında tecrübeli 2 çiftçiden oluşan 3 kişilik komisyonlar oluşturulmuştur.

 

Bölgenin halihazır toprak ve sabit tesislerini gösteren haritalar hazırlanmış olup ayrı ayrı her mahallede 15 er günlük sürelerle ilan edilmiş olup, arazi sahiplerinin talepleri ve önerileri dikkate alınmıştır. Söz konusu proje kapsamında toplam 30 adet mahalle bulunmaktadır Bu mahallelerde 23 adetinde 2 adet askı bir adetinde 1 adet askı yapılmıştır. Bu askılar her defasında mahallinde ayrı ayrı 15 er günlük sürelerle ilan edilmiş, ilan aşamasında parsel planları toplantılar yapılarak bölge çiftçilerine yerinde izah edilmiştir. Bölgenin var olan arazileri yine kendi çiftçileri için planlanmaktadır. Yürütülen bütün arazi toplulaştırma projesi her aşamada kontrol edilmektedir.”

Bülten

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Turan
    16 Şubat 2017 Perşembe

    Çiftçilere sorulmadan yapılmaktadır yanlış işliyor

  • coskun
    16 Şubat 2017 Perşembe

    ben yozgat sefaatlı ılcesınden yazıyorum sayın bakanım bu bır toplulastırma degıl resmen arazı hırsızlığı vede mantıksız akılsız bır proje neden dıyecek olursanız dedemın amcamın arazileri babamın arazileri duz ve toplu bunları harıtacıları defalarca uyarmamıza ragmen bu arazileri duz yerden alıp ya derelerin ıcın yada tepelere atıyorlar bırde dekarlarımızı kucultuyolar ılgınıze arz ederım


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder