Yükleniyor...
Son Dakika
17.2.2017

Türk kızının tarım robotu dünya ikincisi oldu

Taiwan International Science Fair etkinliğinde, Türk kızının tarım robotu dünya ikincisi oldu. İşte gurur verici olayın detayları.

 

Tayvan’da, 23 ülkeden 247 projenin katıldığı Taiwan International Science Fair'de Türkiye’yi temsil eden ÜsküdarAmerikan Lisesi öğrencisi Alara Güler, “TohumBot” adını verdiği "Tarımsal Uygulamalar için Düşük MaliyetliYarı - Otonom Mobil Robot” adlı projesiyle dünya ikincisi oldu. 

 

Alara Güler’in geliştirdiği TohumBot, özellikle küçük ve orta ölçekli insansız bahçe tarımı alanlarında kullanılacak. TohumBot, aynı işi daha az insan gücü, maliyet ve zamanda gerçekleştirerek tarım sektöründe verimi arttıracak.

 

Taipei Türk Ticaret Ofisi İkinci Katibi Erhan Gülmez ile Intel Taiwan Başkanı Dr. Nan Shyan Chu’nun da katıldığı törenle ödülünü alan Alara Güler, dünyanın elektronik devlerinden Tayvan’da böyle bir ödül aldığı için çokmutlu olduğunu belirterek, insanlık adına yararlı işler yapmak için bilimsel çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

 

 

 

Proje danışmanlığını Kimya Öğretmeni Talha Kılıç’ın yaptığı Alara Güler’e Tayvan’da yarışmanın Türkiye direktörü Ümit Karademir eşlik etti.

 

http://www.teknolojioku.com

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder