Yükleniyor...
Son Dakika
21.2.2017

Genç Çiftçilere Küçükbaş Hayvanları Teslim Edildi

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında Bolu’da küçükbaş projesinden hibe almaya hak kazanan 19 çiftçiden 17’sine küçükbaş hayvanları teslim edildi.

 

Bolu Kıbrıscık ilçesindeki 2’si Akkaraman ve 1’i İvesi ırkı olmak üzere 3 genç çiftçinin hayvanlarının tesliminden sonra  Merkez’de 3, Mudurnu’da 2, Seben’de 4, Gerede’de 3, Dörtdivan’da 1, Göynük’de 1 kişi olmak üzere genç çiftçilere 40’ar baş Kıvırcık ırkı sürüleri teslim edildi. Mengen’de ise 1 ve Kıbrıscık’da 1 genç çiftçinin bu hafta içerisinde gelecek olan Kıvırcık ırkı hayvanlarının tesliminden sonra toplamda 760 baş sürünün hibe verilmesiyle 2016 yılı Genç Çiftçi Hibe Destekleri Projesi tamamlanmış olacak.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “ Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik” uygulanan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi hakkındaki tebliğe göre yapılan başvurularda 2011 adet proje başvurusu onaylanmış 159 adet genç çiftçi hibe almaya hak kazanmıştı.

 

Merkez’de yapılan küçükbaş dağıtımında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ,  Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan ŞEN ve teknik personel hazır bulundu. İl Müdürü TAŞ burada yaptığı kısa konuşmada; "Tamamı devlet tarafından hibe edilen projede 3 yıl boyunca hiçbir şekilde satmama ve başkasına devretmeme şartı getirilmiştir. Projenin verimli olması ve amacına ulaşması için tüm aşamalar proje yürütme birimimiz tarafından takip edilecek olup, projeden yararlanan çiftçilerin çok şanslı olduklarını, projenin kıymetini bilmelerini, hayvanlarına iyi bakmalarını, bu konuda mutlaka başarılı olmaları gerektiğini, hayvancılığın gelişmesinin Ülkemiz tarımı için çok önemli olduğunu, dağıtımı yapılan küçükbaş hayvanların genç çiftçilere, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını dilediğini" belirtti. Koyunlarını teslim alan çiftçiler memnuniyetlerini dile getirerek Bakanlığa, İl Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etmişler.

 

Küçükbaş hayvanlar hak sahibi çiftçilere kulak küpe numaralarına göre hibe şeklinde verildi. İşletme kontrolleri İl/İlçe Müdürlüğü personeli tarafından muhtelif zamanlarda yapılacak. Ayrıca  Genç çiftçilere dönük eğitim programları ile bilinçli birer üretici olmaları sağlanacak.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder