Yükleniyor...
Son Dakika
21.2.2017

Bolu İlinde Suni Tohumlamada Başarı ve İstikrar

 

Bolu ilinde suni tohumlama faaliyetleri 2006 yılında özelleştiğinden beri serbest Veteriner Hekimlerle her yıl imzalanması gereken hizmet devri sözleşmesi için 15 Şubat 2017 tarihinde Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce toplantı organize edildi.

 

Toplantıya suni tohumlama faaliyetinde bulunan Veteriner Hekimler katıldı. Serbest Veteriner Hekimler, yemeğe ve arkasından toplantıya katılan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ’a sahada karşılaştıkları sıkıntılardan, istek ve taleplerinden bahsetti. Başarılıların plaketle ödüllendirilmesinin ardından konu ile ilgili olarak Sayın İsmail TAŞ;

 

“Sahada karşılaşılan bir sürü soruna rağmen ilimizdeki suni tohumlama başarı oranını 2011 yılında %38 lerde iken 2016 yılında%58 lere çıktı. Bu yılda başarı ortalaması %57.28 dir. Ortalamada %60 bandını yakalamamıza rağmen daha ileri gitmek için üzerimize düşeni yapacağız. Sizlerin de bu konuda özverili olduğunuzu biliyorum. Yetiştiricilerimizi daha çok bilgilendirirsek olumlu etkiler göreceğiz. Irk bozumu konusunda yeni çıkan talimat doğrultusunda 5 yaşına kadar olan hayvanlarda ırk bozumu yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürüttüğü döl kontrolü projesi tamamlamış yerli spermaların kullanılması için yetiştiriciler  bilgilendirilmiştir” ifadelerinde bulundu.

 

Toplantı sonunda konunun uzmanları ile karşılıklı diyalogla sorunlar üzerinde görüşler bildirildi. Kliniklerdeki eksiklikler üzerine yapılması gerekenlerin anlatılması ile toplantı son buldu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder