Yükleniyor...
Son Dakika
22.2.2017

Bakan Çelik: Hayvancılık yapana tüm imkanlar seferber edilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Hayvancılık yapmak isteyenlere tüm imkânları seferber ediyoruz" dedi.

Bakan Çelik, Şap Hastalığı ile Mücadele ve Seferberliği ve Toplu Aşılama Kampanyasını başlatmak için merkez Aziziye ilçesine bağlı Çiğdemli Mahallesi'nde düzenlenen törene katıldı.

 

Bakan Çelik burada yaptığı konuşada "Hayvancılık yapmak isteyenlere tüm imkânları seferber ediyoruz" dedi. Bakan şöyle konuştu:

"35 ilimizde gebe düve merkezi oluşturuyoruz, en az 500 hayvan olacak. Orada yüzde 50 desteğimiz var. 11 ilimizde de damızlık manda merkezini oluşturacağız. Derdimiz şu, kendi coğrafyamızda, kendi topraklarımızda ihtiyaç duyduğumuz hayvan varlığını yetiştirmek ve kendi kendine yeterli olmak. Hayvancılık yapmak isteyenlere tüm imkânları seferber ediyoruz. Şu anda Trakya bölgesi ari bölge, bunu tüm yurt sathına yayıyoruz. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli dışında Türkiye'de ari bölge yok. Bugünkü kampanyamızın amacı Türkiye'de bütün bölgelerin ari bölge olması. Hayvancılıkta hayvan sağlığı son derece önemli. Ne kadar teşvik verirseniz verin eğer arilik yoksa, eğer hayvan sağlığına dikkat edilmiyorsa netice almanız mümkün değil. Sağlıklı nesiller için sağlıklı besin şart. Hayvancılığı korumakla insanların sağlığını da korumuş olacağız. Onun için şap hastalığından ari hale getirmek son derece önemlidir. Aşımızı yaptıralım aşımızdan olmayalım."

 

 

Şap hastalığıyla mücadelede Edirne'den Kars'a seferberlik

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bugün Türkiye genelinde başlatılan "Şap Hastalığı ile Mücadele ve Toplu Aşılama Kampanyası"na ilişkin, "Şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Şap hastalığıyla mücadeleyi büyük seferberlik halinde Edirne'den Kars'a başlatıyoruz." dedi.

 

Çelik, yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde Şap Hastalığı ile Mücadele ve Toplu Aşılama Kampanyası başlattıklarını belirtti.

 

Erzurum'un tarım ve hayvancılığın merkezi olduğu için kampanyayı Erzurum'dan başlattıklarını dile getiren Çelik, Şanlıurfa, İzmir, Sivas ve Burdur'da da canlı bağlantıyla kampanyayı başlatacaklarını bildirdi.

 

Çelik, şapla mücadelenin Edirne'den Kars'a bir seferberlik halinde başladığına vurgu yaparak, "Et, beslenme kültürümüzün ve sofralarımızın vazgeçilmez besini. Etten vazgeçmek dünyada ve ülkemizde söz konusu değildir. Türkiye'ye baktığımızda ülkemizde ciddi bir hayvancılık potansiyeli olduğunu görüyoruz. 14,6 milyon hektar meramız var. Bu meralarımızın 10'da birinin Erzurum'da olduğunu düşünürsek hayvancılığın bu coğrafya açısından ne kadar önemli olduğunu görmüş oluruz." diye konuştu.

 

Türkiye'de 14 milyon 250 bin büyükbaş, 41 milyon küçükbaş hayvan olduğuna dikkati çeken Çelik, 1 milyon 900 bin ton kanatlı et, 19 milyon ton süt, 107 bin ton bal, 1 milyon 150 bin ton da kırmızı et üretimi yapıldığına işaret etti.

 

 

"Arz güvenliğini sağlamak durumundayız"

 

Bakan Çelik, bu rakamların bir yönüyle iyi olduğunu ancak Türkiye nüfusunun da arttığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu konudaki tüketimimiz artıyor. Dolayısıyla bu konularla ilgili yeni adımlar atmak durumundayız. Tarım ve hayvancılık konusunda kendi kendine yeten bir ülke olmak durumundayız. Bu coğrafya bize bunu emrediyor. Arz güvenliğini sağlamak yani yeteri kadar ürünü piyasaya arz etme durumuyla karşı karşıyayız. Yeteri kadar üretim yapmak durumundayız. Bu alanları verimli değerlendiremezsek yeteri kadar ürünü de piyasaya sürme imkânımız olmayacak. Piyasaya yeteri kadar ürün üretemezseniz ithalatla karşı karşıya kalacaksınız, tüketici konumuna düşeceksiniz. 'Bu bize yakışmaz' diyoruz. Arz güvenliğini sağlamak durumundayız."

 

 

"Birçok ilimiz tarımsal ürünlerle ilgili bölgesel üs haline gelecek"

 

Çelik, ülkenin küresel rekabette söz sahibi olmak durumunda olduğuna değinerek, "Üretenin refahını, tüketenin memnuniyetini arttıran bir vizyonla yeni bir bakış açısı geliştirmek durumundayız. Bakanlık olarak Milli Tarım Projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Hayvancılıkta yerli üretimi arttıran bir bakış açısını ortaya koyduk. İnşallah bu projeler neticesinde Erzurum başta olmak üzere birçok ilimiz tarımsal ürünlerle ilgili bölgesel üs haline gelecek. Belki de Ortadoğu, civardaki bütün ülkelere buradan birçok ihracat gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

 

Bakan Faruk Çelik, tarımsal kalkınma sağlandığı zaman tersine göç başlayacağını dile getirdi.

 

Et üretiminin tüketimi karşılamaması sebebiyle 400 - 500 bin büyükbaş hayvan ithal edildiğini hatırlatan Çelik, şu görüşlere yer verdi:

"Bu gidişat, mutlaka 'dur' denmesi gereken gidişattır. Bu anlayış kesinlikle sürdürülebilir anlayış değildir. Et meselesini dert meselesi olmaktan mutlak surette çıkarmalıyız. Milli tarım projesi kapsamında birçok proje devreye koyduk. Mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olarak belirlediğimiz 30 ilimizde çok önemli teşvikler var. Meraları, hayvancılık yapan vatandaşlarımıza uzun süreli çok cüzi miktarlara vereceğiz. Bedelsiz şekilde diyebileceğimiz ölçekte vereceğiz. Merayı kullan yeter ki hayvancılık yap. Hayvancılık yapıyorsan merayı kullanacaksın. Damızlık hayvan alacak vatandaşlarımıza yüzde 30 destek veriyoruz. Irkı belli hayvan alıp hayvancılık yapacak vatandaşın ödediği paranın 3'te birini biz bakanlık olarak karşılayacağız. Buzağı desteğimiz var. Yetiştirici bölgesindeki buzağılara 750 lira destek vereceğimizi de bu şekilde ilan etmiş bulunuyorum."

 

Çelik, hayvancılıkta gerekli sağlık kurallarına yeterince uyulmadığı için yılda 350 - 400 bin buzağının öldüğünü bildirdi. Çelik, "400 bin buzağı ölecek, 500 bin hayvan ithal edeceksin. Niye 400 bin buzağı kurtarmak varken 500 bin hayvan ithal edelim. Şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Şap hastalığıyla mücadeleyi büyük seferberlik halinde Edirne'den Kars'a başlatıyoruz." dedi.

 

Hayvansal ürünlerin ihracatının önemli olduğunu vurgulayan Çelik, Azerbaycan'da iş dünyası temsilcileriyle de hayvansal ürünlerin ihracatı konusunu görüşeceklerini ifade etti.

 

Türkiye'nin 1 yılda 50 milyon doz aşı ürettiğini belirten Çelik, Türkiye'nin aşı ihraç etmeye de başladığını kaydetti.

 

Bakan Çelik, konuşmasının ardından telekonferans yoluyla, aşılama kampanyasının yürütüldüğü İzmir, Sivas, Burdur ve Şanlıurfa'daki programlara bağlanıp kampanyayı başlattı.

 

Ardından Erzurum'daki programın yapıldığı alan yakınındaki bir hayvan yetiştirme çiftliğine giren Çelik, burada büyükbaş hayvanları sevip veterinerlerin yaptığı şap aşısı çalışmasını izledi.

 

Aşılama hakkında yetkililerden bilgi alan Çelik daha sonra buradan ayrıldı.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Sami tatlı
  2 Mart 2017 Perşembe

  SAYİN BAKANIMIN DİKKATİNE Sayın bakanın ben bir hayvan yetiştiricisi olarak hayvancılıği da cok seviyorum ve yapmak istiyorum yanlız erzurumda 15 dönüm bir arazim var hayvancıkıga cok elverişli yanlız orayı yapma gücüm yok burayı yapmam için siz deyerli bakanımdan yardımcı olmasını rica ederim

 • mazhar enginel
  1 Mart 2017 Çarşamba

  sayın çelik su ürünleri balıkçılık kredilerini 18 aydan 12 aya niçin düşürüldü. balıkçılar çektikleri kredileri nasıl ödüycez diye kara kara düşünüyoruz.inşallah bizlere o faizli kredi imkanları sunarsanız seviniriz. tabii bir imkansız umut gibi görünüyor.

 • Mustafa ünlü
  25 Şubat 2017 Cumartesi

  Tarımsal destekler veriliyor ancak, bu konuda bir sorun var. Şöyle ki; meraya sınır olan bir zeytinliğim var. Tapuda cinsi zeytinlik ama ağaçlar verimsiz, cılız, yeterli yağış yok, sulama olmaz çünkü arazi hem engebeli hem de su yok. Bu arazide olsa olsa çiftlik olur ama benim bu arazime "zeytinlik" ibaresinden dolayı destekleme verilemeyeceği söyleniyor. Bu durumdaki arazilerin bilir kişilerce incelenip uygunluk belgesi verilmesi ben ve benim gibi mağdurların desteklerden faydalanmasını sağlayacaktır.

 • mehmet akboğa
  23 Şubat 2017 Perşembe

  İyi geceler ben ufak çapta büyük baş hayvancılık yapıyom işletmemi büyütmek için maddi olarak durumum yok destek tam diyorsunuz o zaman desteğinizi bekliyom sizden selametle

 • Hasan hüseyin acar
  22 Şubat 2017 Çarşamba

  Sayın bakanım böyle boş laflara çifçinin karnı tok ben lafa degil icraata bakarım bu gün şubatın 22 si dâha ben ocak ayının süt parasını alamamışım sen kalkıyon oradan hayvancılık yapana destek verecem diyorsun kardeşim sahaya ininde bizahmet üreticinin halini bir görün süt faprikaları üreticinin tepesine binmiş ak babalar gibi nasıl olsa verecekler ben ne dersem o olur diye çiftçiyi habire sömürüyor yem fiyatı 45 tl iken süt1050 tl idi yem olmuş 57 tl süt fiyatı halen 1050 bunun neresi destek söylermisiniz bana yalan makinesi oldunuz yeter artık sayın bakanım çiftçinin borcunu bir yıl erteliyoruz diyosunuz kardeşim allah aşkına milleti safyerine koymayın herkesin bir gururu haysiyeti birde şerefi var bu saate kadar çifçinin borcumu kaldı diyelim kaldı bankaya var bakalım benim borcu biryıl erteleyim de bankanın lafı hazır yav kardeşim yok öyle bişey sen onların öyle atıp tuttuğuna bakmayın yık yum ama bana olan borcunu öde okadar saygılarımla h h a

 • Besici
  22 Şubat 2017 Çarşamba

  Süte destek verip süt fiyatını tatminkar kilmadikca dışa bağımlılıktan kurtulmak mümkün olmaz.On oniki bin TL ye damızlık düve ithal ediyoruz sonra süt fiyatı yeterli olmadığı ve buzağıların çoğunda ishalden öldürdüğünüz için ekonomik sıkıntıya düşüyor çözümü hayvanları kesmekte buluyoruz. Uzun vadeli ve kalıcı çözümler aramalıyız.Pansuman tedbirler lokal çözümler kalıcı olmuyor. Senelerdir bir kısır döngüdür gidiyor.Önce hayvan fiyatları tavan yapiyor.ithal dana düve getiriyoruz yerli danalar ucuzluyor.Sut fiyatları düşüyor.Koylu zarar ediyor hayvanını kesiyor fiyatlar tekrar yükseliyor.Arada bizim paralar Avrupalıların cebine akıyor.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder