Yükleniyor...
Son Dakika
22.2.2017

Bakan Çelik'ten besicilere "mera" müjdesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvancılık yapan vatandaşlara mera vereceklerini belirterek, "Ben hayvancılık yaparım diyen vatandaşa da ne kadar, kaç baş hayvan barındırıyorsa o kadar genişlikte merayı tahsis edeceğiz." dedi.

Çelik, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesine bağlı Hayvan Hastanesi açılışında yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu bildirdi.

 

Tarım ve hayvancılığın Sanayi Devrimi sonrasında biraz gerilerde kalmış bir izlenim gösterdiğine işaret eden Çelik, "Süreç içerisinde tarım ve hayvancılık olmadan hayatın devamı mümkün olmadığı için bu sektörün önemi her geçen gün artmaya başladı. Bu çerçevede şimdi dünyada izliyoruz ki gizli bir tarım mücadelesi ve gelecekte de belki gıda savaşları, su savaşlarıyla dünyanın karşı karşıya kalacağı atmosferi hep beraber izliyor ve görüyoruz. Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler, özellikle Afrika ülkelerindeki bakir alanları kiralama ve gelecekte muhtemel gıda savaşlarıyla ilgili çıkacak sorunları bugünden kendi ülkeleri adına çözme konusunda büyük yarış halindeler." ifadesini kullandı.

 

Bakan Çelik, Türkiye'nin bu yarışın gerisinde kalmayacağına işaret ederek, bunun için ülke topraklarının potansiyelini en verimli şekilde değerlendireceklerini vurguladı.

 

Nüfus artışının yanı sıra ihtiyaçların da arttığını hatırlatan Çelik, "Bunları dikkate alarak diğer ülkelerdeki bakir alanların iş dünyamızın temsilcilerine kazandırılması noktasındaki çalışmaları ve dünyadaki bu yarışa katıldığımızı ifade etmek istiyorum. Bu derece önemli sektörle ilgili bu değerlendirmeleri yaparken, tarım sektörünün artık rastgele ele alınması gereken, rastgele atadan kalma usullerle ve metotlarla yürütülmesi mümkün olmayan sektör olduğunu belirtmek istiyorum. Onun için bilimin öncülüğü önemli." dedi.

 

Bilimin öncülük yapmadığı bakanlık çalışmalarında ya da projelerde netice alınmasının, başarıya ulaşılmasının mümkün olmadığını aktaran Çelik, bu kadar devasa üniversitelerin ve fakültelerin kurulmasının amacının ilgili sektörlere yön vermek ve onlara öncülük etmek olduğunu anlattı.

 

 

"Doğduğu topraklara dönenlere her türlü destek verilecek"

 

Erzurum'un yoğun göç veren bir il olduğunu hatırlatan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Arazi ve potansiyel bakımından baktığınızda Erzurum'un potansiyeli var. Binlerce, on binlerce Erzurumlu vatandaşımız İstanbul, Bursa ve İzmir'e varıncaya kadar buradan göç etmek zorunda kalmış. Bunu geri döndürmemiz gerekiyor. 'Hadi gel köyümüze, şehrimize geri dönelim' anlayışını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yatırımlar bu geri dönüşü gerçekleştirecektir. Artık sayıları belli olan metropol şehirlerimizde yaşamın ve geçimin ne kadar zor olduğu dikkate alınırsa Erzurum gibi bir coğrafyada milyonların yaşamasını mümkün hale getirmemiz gerekiyor. Onun için sorumluluk alanımız tarım ve hayvancılık. Bu noktadan bütün vatandaşlarımızın tekrar bu geri dönüşü gerçekleştirip 'ben doğduğum şehirde daha rahat geçinebilirim' anlayışını hâkim kılmak için gerekli bütün destekleri verdiğimizi ve vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum."

 

 

"3 bin liralık hayvana bin lira destek verilecek"

 

Bakan Çelik, hayvancılık yapan vatandaşların bazı sıkıntılar nedeniyle başka yere giderek asgari ücretle çalışmaya başladığına dikkati çekti.

Olumsuzluklara karşın vatandaşların göç etmesini önlemek amacıyla bu tür hayvan hastaneleri yaptıklarına değinen Çelik, şu görüşlere yer verdi:

"Mera varlığımızın onda biri Erzurum'da. Yani burada hayvancılık yapmayacağız da nerede yapacağız? Onun için burası yetiştirici bölge olacak. Burada hayvan yetişecek. Yetiştirmek için düşük verimli ırklardan çıkmamız gerekiyor. Gerek daha verimli ırklara geçişle ilgili gerekse de hayvan alımlarına güçlü desteklemeler yapıyoruz. Yani üç bin liralık bir hayvan mı alıyorsunuz? Bunun bin lirasını biz bakanlık olarak destek olarak vereceğiz. Bu, 30 yetiştirici ilimize has bir düzenleme. Ayrıca düve merkezleri, koç - teke merkezleri gibi yerlerde de yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Bu bölgede 750 lira buzağı desteği veriyoruz. Yani veriyoruz da veriyoruz."

 

 

"Erzurum'u hayvansal ürünler noktasında üs yapacağız"

 

Tarım ve hayvancılık yapan vatandaşlara alet ve ekipman desteğinde de bulunduklarını hatırlatan Çelik, vatandaşların bu desteklerle köylerindeki meralara sahip çıkmasını istedi.

 

Çelik, "Hayvancılık yapan vatandaşlarımıza mera da vereceğiz. Ben hayvancılık yaparım diyen vatandaşa, ne kadar, kaç baş hayvan barındırıyorsa o kadar genişlikte merayı tahsis edeceğiz. Böylece hayvancılıktaki yem sorununa da parmak basmış bulunuyoruz. İnşallah yemi de uygun fiyata Erzurumlu üreticimize verdiğimiz zaman burada çok yaygın şekilde hayvan üretimi gerçekleştirilmesinin yanı sıra bölge ülkeler nezdinde Erzurum'u hayvansal ürünler noktasında üs yapacağız. Gelecek açısından övüneceğimiz bu hizmetlere imza atmanın mutluluğunu yaşayacağız." ifadesini kullandı.

 

Çelik, bakanlık olarak bu güne kadar 52 hayvan hastanesine ruhsat verdiklerini bildirdi.

Bu hastanelerde hayvanlar için 152 poliklinik, 5 bin 520 muayenehanenin bulunduğunu aktaran Çelik, "Ama buna rağmen buzağı ölümlerini önlemekte o kadar başarılı değiliz. İnşallah bu olumsuzlukların önüne geçeceğiz. Hastaneler sadece sağlık hizmeti vermeyecek. Değerli hocalarımız sayesinde hayvancılık konusundaki farkındalığa da çok büyük katkı sağlayacak." diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Bakan Çelik, katılımcılarla kurdele kesip açılışını yaptığı hayvan hastanesini gezerek, çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi aldı.

 

Açılışa, Erzurum Vali Vekili Ayhan Terzi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, AÜ Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve davetliler katıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Şehirli
  12 Mart 2017 Pazar

  Sayın bakanım şehirin geçim derdi zor. Biz ailecek kadar. Küçük baş hayvancılık yapmaya başladık. İlerletmek istiyoruz. Böyle aileleri seçmece destekleyip sektöre yeni insan kazandırsanız daha iyi olur. Daha somut adımlar bekliyoruz mera bulup ahır yapmak gibi.siz desteği işini kuranlara veriyorsunuz. Köyde yaşayan durumu iyi insan zaten uğraşmıyor. Asgari ucretle şehirde çalışıyor. Desteğinizi bekliyoruz 05305429108

 • Yüksel doğanbek
  23 Şubat 2017 Perşembe

  Benim köydeki yıllarca ettiğim babadan kalma tabelanın bile tapusunu alamadım 2b yasası hala bekliyorum. Tapu olmayınca Ahır bile yapamıyorum bilgilerinize.

 • Veteriner hekimi
  23 Şubat 2017 Perşembe

  Sn bakan gece rüya görüyor gündüz konuşuyorsunuz . 1kg süt 1.1 tl,1kg yem 1.2 tl . hayvanı besleyemiyorsa bir yetiştirici hayvandan elde ettigi gelir ile isterseniz bedava verin kimse hayvanın bokuna meraklı değil kusura kalma . Yetistirici aç ve borçlu hayvan aç ülkenin ete süte ihtayacı varmış. Bence siz 1.sınıf vatandaş statüsüne koyduğunuz suriyeli din gardaşlarımıza bedava verin o hayvanları ; hem sürünsünler kafalarını boktan çıkarmasınlar, hem çalısmayı ögrensinler. Böylece yan gelip yatmaz yeyip ıçtikleri ülkeye borçlarını öderler ( süt ve et üreterek ) hemde etrafa pislik yapacak zamanları kalmaz . Sizde yılda bir açılan götlerine bir don uydurursunuz bu sayede yem firmaları süt firmaları da kazanır ülkenin süt ve et açığıda olmaz . Amerika sistemi ispanyolllar calışıyorsa ülkede kalır calışmıyorsa ülke dışı edilir tekrar alınmaz . Güzel fikir değilmi :D

 • Adem
  22 Şubat 2017 Çarşamba

  Niye adıyaman sincik merkezine hayvan deste gi verilmiyor ornek dernek destek veriyor ama çat bahçe köyü muzden yukarı çıkmıyor nedeni süt için orda süt tanki kurulacak yollar götu olduğu için sincik ilçemize böyle bir destek verilmiyor ama bizler ilçemizde hayvancılığı geliştirmek istiyoruz ama gücümüz yetmiyor


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder