Yükleniyor...
Son Dakika
25.2.2017

Muhtarlar Nitratlı Gübrelerin Satışı ve Kullanılması Konusunda Bilgilendirildi

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü:

 

Tarımda Kullanılan Nitratlı Gübrelerin Kullandırılmasına İlişkin Talimat hakkında Giresun merkez ilçe mahalle ve köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı, Valilik  toplantı salonunda  yapılmıştır.

 

Toplantıda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya tarafından, katılımcı muhtarlara; Bakanlığın ilgili talimatı hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Nitratlı gübrelerin patlayıcı madde yapımında kullanılmasını engellemek amacıyla, fındıkta kullanılan %26 CAN gübresinin kontrollü olarak kullanılacağı,  uygulanması sürecinde ise üreticilerimizin bağlı bulundukları İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden e-reçete alması gerektiği, gübre uygulaması konusunda bilgilendirmenin İl/İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılacağı, gübreleme işleminin ise Tarım İşletme Danışmanı, Tarım Kredi Kooperatifi, Fiskobirlik, Ziraat Odalarında görevli personel, muhtar veya aza nezaretinde gerçekleştirileceği anlatıldı.

 

Nitrat Azotu İçeren Kimyevi Gübrelerin Satışı, Nakli ve Stok Bildirimlerinin Kontrolüne Dair Tebliğin (2015/42 no’lu) 9. maddesine istinaden Valilik Makamından alınan görevlendirme oluru muhtarlara tebliğ edildi.

 

            Ayrıca; bitkiler için azotlu gübrelemenin önemi ve özellikle bölgemiz şartlarında fındıkta Kalsiyum Amonyum Nitrat  gübresine alternatif gübreleme uygulanmaları hakkında bilgiler verildi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder