Yükleniyor...
Son Dakika
25.2.2017

Azotlu Çözelti Uygulaması Tanıtıldı

Fındık Dip Sürgünü Temizliğinde Yeni Bir Yöntem Olan Azotlu Çözelti Uygulaması Tanıtıldı

 

Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü: 

 

19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ümit Serdar tarafından TÜBİTAK -19 Mayıs Üniversitesi iş birliği ile yürütülen Fındık Dip Sürgünü Temizliğinde Yeni Bir Yöntem: Azotlu Çözelti Uygulaması isimli proje hakkında il ve ilçe müdürlüğümüzde çalışan teknik personel, Ziraat Oda Başkanları, Fiskobirlik ve Ziraat odalarında çalışan tarım danışmanları ile önder çiftçilerimize bilgi verdi. 

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce ilindeki fındığın durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra söz alan Prof. Dr. Ümit Serdar, verim ve kalite açısından dip sürgünü temizliğinin fındık tarımı için önemini vurguladı. Yürüttükleri proje ile dip sürgünü temizliğinde mekanik mücadele yöntemine alternatif olarak %21 azot içeren amonyum sülfat gübresi ile hazırlanan % 10'luk ( 10 litre suya 1 kg amonyum sülfat) çözelti ile pülverizatör yardımı ile 1,5 ay ara ile 3 defa dip sürgünlerin yıkanmasının % 95 oranında dip sürgünü gelişimini engellediğini belirtti. Bu uygulama ile dip sürgünü temizliğinde işçilik maliyeti oldukça düşürebileceğini söyledi.

 

Prof.Dr. Ümit Serdar ayrıca fındık bakım beslemesi ve külleme hastalığı ile ilgili bilgi verdikten sonra katılımcıların sorularını cevaplandırıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder