Yükleniyor...
Son Dakika
26.2.2017

Tarım sigortası için Tarım Kredi devrede

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bu sene çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını güncellemeleri kaydıyla sigortalarını istedikleri zaman Tarım Kredi'den yaptırabileceklerini bildirdi.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Ayhan Karayama,  yaptığı yazılı açıklamada, üreticilerin, yoğun kış şartlarını da göz önünde bulundurarak tarım sigortalarını ihmal etmemeleri gerektiğini belirtti.

 

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) üzerinden yapılan tarım sigortalarında primin yarısının, bazı teminatlarda ise primin üçte ikisinin devlet tarafından ödendiği belirten Genel Müdür Karayama, "Çiftçilerin, tarımsal işletme varlıklarını TARSİM’e sigorta ettirmeleri halinde, Tarım Kredi'den kullandıkları kredilere ait faizlerin bir kısmı da devlet tarafından ödeniyor  ve çiftçilerimiz indirimli faiz oranlarından faydalandırılyor" dedi.

 

Ayhan Karayama, "2016 yılı içerisindeki kredi borçlarının ertelenmesi işlemlerinde TARSİM’e sigorta yaptıran ortaklar bu imkandan faydalanabilecek. Sigorta yaptırmayan ise bu fırsattan yararlanamayacak. Bu açıdan tüm üreticilerimizin ve ortaklarımızın ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve TARSİM’e sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir." 

 

TARSİM’in kapsamının genişlediğini ve birçok yeniliğin hayata geçtiğini ifade eden Genel Müdür şöyle devam etti:

"Bu yeniliklerden en önemlisi, buğday için ilçe bazlı kuraklık ve verim sigortasına geçilmesi. Bu yeni sigorta ürününde, kuraklık başta olmak üzere rüzgar ve aşırı nem gibi üretim aşamasında buğdayı tehdit eden unsurlara bağlı riskler de kapsama alındı. Bunun dışında meyve ağaçları ve fidanların da sigorta kapsamına alındığını söyledi. Kirazda hasat öncesinde meydana gelen çatlama ihraç ürünlerinde çok ciddi gelir kayıplarına neden olurken, bu risk de 2017 sigorta kapsamına alınacak. Üzümün asma yaprağı da, ekonomik bir değer olduğu için afetlere karşı sigorta teminatı kapsamına alındı. 2017 yılında çiftçiler ÇKS kayıtlarını güncellemeleri kaydıyla sigortalarını istedikleri zaman Tarım Kredi'den yaptırabilirler. Üreticiler, her ürünün son kabul tarihinden önce sigortalarını yaptırması gerek."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder