Yükleniyor...
Son Dakika
27.2.2017

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Sezonu Başladı

 

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Manisa'daki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara şap, brucella, lsd, koyun-keçi vebası, mavidil, enteretoksemi ve kedi-köpeklere kuduz aşılaması uygulamasına start verdi.

 

Bu kapsamda 2017 yılı için İl genelinde yaklaşık 1.500.000 aşının yapılmasında sahada kullanılacak malzemeler satın alındı ve İlçe Müdürlüklerine teslim edilerek aşılama çalışmalarına başlanıldı.

 

Şehzadeler İlçesi Güzelköy Mahallesinde aşılama çalışmalarını yerinde inceleyen Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk'e Şehzadeler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Çınar Aydoğan, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Melihşah Taşkın ile Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu eşlik etti.

 

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerini aşı yaptırmaları konusunda uyaran Metin Öztürk; "Gelişen ve değişen dünyanın en önemli sorunlarından birisi güvenilir ve yeterli gıdaya erişebilmektir. Hayvan sağlığının doğrudan insan sağlığını etkilediği ve hayvansal ürünlerin insan beslenmesindeki tartışılmaz gereksinimi unutulmamalıdır. "Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan" yaklaşımında, hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında veteriner hekimlerin önemli sorumlulukları bulunmaktadır.

 

Hayvan sağlığından ve veteriner hizmetlerinden sorumlu olan Bakanlığımızca, her yönüyle stratejik bir sektör olan hayvancılığa gereken önem verilerek, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi, eradikasyonunun sağlanması amacıyla "Oral Aşılama ile Kuduz Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu Projesi", "Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi", "Veteriner Hizmetleri Strateji Belgesi Hazırlanması Projesi", "Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları İle Mücadele Projesi" ve "Aşı Üretim Merkezi Kurulması Projesi" gibi ulusal ve uluslararası birçok proje yürütülmektedir" dedi.

 

İl Müdürlüğü çalışmalarına yönelik bilgiler de veren Metin Öztürk; "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik, Erzurum'da 22 Şubat tarihinde "Şap Hastalığı ile Mücadele ve Toplu Aşılama Kampanyası"nı başlatmış bulunmaktadır. Bizlerde Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda hayvan hastalıkları ile mücadele etmekve buzağı ölümlerini en aza indirmek için bu kampanyayı bugün itibariyle tüm Manisa genelinde başlatmış bulunuyoruz.

 

Bu kapsamda Hayvan sağlığı hizmetlerinde kullanılacak aşı nakil termoslarından enjektöre, tulumdan bel çantasına kadar toplam 42 kalem ürün İl Müdürlüğü Döner Sermaye Saymanlığınca alınarak İl ve 17 İlçemizde görev yapan 187 hayvan sağlığı personeline dağıtımı yapılmıştır. İlimiz ve ülkemiz için büyük önem arz eden hayvan hastalıkları ile mücadelede elzem olan bu malzemelerin alımı ile Manisa Hayvan Sağlığı ekibinin dahada güçlenerek sahada etkili mücadele yapması sağlanacaktır.

 

Ayrıca hastalık çıkışlarında hızlı müdahale yapılarak hastalığın yayılması önlenecek,  en az hasar ile sönüşü sağlanacaktır. Veteriner Hekimliğinin önemli bir alanı olan zoonoz hastalıklar ile de etkin bir mücadele yapılarak insan sağlığını koruma anlamında çalışmalarımız yürütülecektir" dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder