Yükleniyor...
Son Dakika
4.3.2017

Sıfır Faizli Tarım ve Hayvancılık Çiftçi Kredisi 2017 Yılında Verilecek!

Çiftçilerimize Müjde! 2017 Yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tarım ve hayvancılık sektörüne sıfır faizli kredi desteği sağlanacak.

 

Traktör almak isteyenlere 250 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacak. Başvuruların Tarım Müdürlüklerine yapılması, ödemelerin ise Ziraat Bankası tarafından yapılacağı değerlendiriliyor. 

 

2017 yılında Esnafa sıfır faizli 50 bin liraya kadar kredi verilmesinin ardından bu kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti Sayın Bakan Faruk ÇELİK tarafından yapılan açıklamaya göre çiftçilerimize verilecek olan faizsiz kredi projesinin Başbakanlığa gönderildiği bildirildi. Bu kapsamda çiftçilerimiz için 2017 yılında hayvancılık ve tarım sektöründe yüzde 100 faiz indirimli çiftçi kredisi verilecek.

 

 

ÇİFTÇİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK SEKTÖRLER


Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı 2017 yılında aşağıdaki sektörlerde sıfır faizli kredi verecek.

 

Damızlık düve yetiştiriciliği,


Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi)


Büyükbaş hayvan besiciliği (besi amaçlı)


Damızlık kanatlı sektörü (tavuk çiftlikleri)


Su ürünleri yetiştiriciliği

 


TARIMDA SIFIR FAİZLİ KREDİ VERİLECEK OLAN SEKTÖRLER


Bakanlık hayvancılık sektörü ile birlikte tarım sektöründe de sıfır faizli %100 kredi indirimi uygulayacağı sektörleri belirledi. Bu sektörler şunlardır;

 

Modern basınçlı sulama (sonda ve damlama sulama tesisi kurulumu için)


Çok yıllık yem bitkisi desteği,


Yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi,


Sera yapımı ve örtüaltı tarım modernizasyonu


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2017 yılında çiftçilere vereceği Faizsiz Tarım Kredi destekleri bununla bitmiyor. Bakanlık diğer tüm tarım konularında da çiftçilerimize %25 ve %75 arasında faiz indirimli Devlet destekli tarım kredisi verecek.

 

Şuan itibariyle sıfır faizli tarım kredisinin verilmesi için hazırlanan tebliğname Başbakanlığa gönderilmiş durumda. Tebliğnamenin kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile çiftçilerimiz sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisinden yararlanmaya başlayacaklar. Kredinin Ziraat Bankası tarafından ödeneceği değerlendiriliyor.

 

 

SIFIR FAİZLİ ÇİFTÇİ KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER OLACAK?


Henüz programa ilişkin detaylar belirlenmedi ancak, çiftçilerimize verilecek olan sıfır faizli kredi desteğinin; Proje karşılığında verileceği,


Başvuruların Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacağı,


Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmanın zorunlu olacağı,


Sicili bozuk olan çiftçinin projeden yararlanamayacağı değerlendiriliyor.


Tarım Bakanlığı 2017 yılında damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği kredi kullanma ilişkin limitleri 5 milyon lira arttırdı ve 7,5 milyondan 12,5 milyon liraya yükseltti.

 

Çiftçimizin tarım ve hayvancılık sektöründe ki Ziraat Bankası ve Tarım Kooperatiflerine olan borçları da 2017 yılında yapılandırılıyor. Detaylı bilgi için Çiftçiye Yapılandırma Refinansman Kredisi konusunu okuyabilirsiniz.

 

 

TRAKTÖR ALIMINA 250 BİN LİRA KREDİ


Bakan çelik soğuk hava depolarında tarımsal kredi projelerine dahil edildiğini anlattı ve 2017 yılında verilmesi planlanan Devlet Destekli traktör alımı kredisinin de, ayrı bir başlıkta değerlendirilerek, traktör alımı için verilecek kredi üst limitinin 250.000 TL. olduğunu anlattı.

 


FAİZSİZ KREDİ KULLANIMINDA ÜST LİMİTLER BELİRLENDİ


Çiftçilerimize 2017 yılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bütçesinden ödenecek olan sıfır faizli kredilerin üst limitleri belirlendi. Buna göre faizsiz çiftçi kredisi için aşağıda belirtilen limitlerde bütçe ayrıldı.

 

Sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ve Sera tarımı için 10 milyon lira,


Su ürünleri avcılığı için 2 milyon lira


Tarla bahçe ve arazi alımı için 500 bin lira


Tarımsal mekanizasyon, (modernizasyon) Basınçlı sulama, küçükbaş hayvan besiciliği ve arıcılık konularında 1,5 milyon lira


Hindi besiciliği, yurtiçi sertifikalı tohum fide kullanımında 1 milyon lira


Büyükbaş hayvan besiciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, yurt içi sertifikalı fidan kullanımı, i̇yi tarım uygulamaları ve organik tarım uygulamaları ve lisanslı depoculuk yatırımlarında 5 milyon lira


büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve kanatlı sektörü, çok yıllık yem bitkisi üretimi, süs bitkisi üretimi konularında 2,5 milyon lira


Damızlık düve yetiştiriciliği ve kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğinde 7,5 milyon lira ödenek ayrıldı.

 


AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNE DE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK


Düşük faizli kredi kullanımında aromatik bitkilere ödenen desteklere yenileri eklendi. 2017 yılından itibaren loloba, kekik, ıhlamur, sumak, biberiye, likapa, adaçayı, defne, keçiboynuzu, fesleğen ekimi yapan çiftçilerimize de desteğin durumuna göre sıfır faizli veya düşük faizli çiftçi tarım kredisi ödemesi yapılacak. haberbankam.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • ahmet şahan
  5 Mart 2017 Pazar

  bakanım araziller hisseli hisseli topuya niye kıredi vermiyyorsunuz çok çifçi bu yüzden kıredi alamıyyor köylüden şehirden ev istiyorlar çifçinin şehirde evimi olması lazım

 • MEHMET AYDIN
  5 Mart 2017 Pazar

  sayın bakanım destek ve kredileriniz güzelama ipotekli arazi sahipleri neden başvuramıyor.buna biçare arar mısınız

 • HAMDİ DAĞ
  5 Mart 2017 Pazar

  bu çok güzel bir haber ve durum.lakin uygulaması çok zor.neticede para sıkıntısı olacak.bu talepleri karşılamak zorlaşacak.durumu iyi olanlar alabilir.pek çok çiftçi alamaz zannediyorum.zaten durumu iyi olanlar da paraya ihtiyaç duymuyorlar.

 • Osman
  5 Mart 2017 Pazar

  Bnde buyuk bas icin basvuru yapmak istiyom nasil basvuru yapilir

 • İbrahim
  5 Mart 2017 Pazar

  Ben ahır yapmak istiyorum ama yapamıyorum lütfen yardımcı olun

 • Muammer yitik
  4 Mart 2017 Cumartesi

  Sıfırdan başlayacak bir yetiştirici bu imkanlardan yararlanarak bilecekmo yararlanması için ne GB şartlar gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim tsk

 • Tahirhan babayiğit
  4 Mart 2017 Cumartesi

  Ben de yararlanmak istiyorum


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder