Yükleniyor...
Son Dakika
4.3.2017

Kuduz Aşılama Programı Başladı (29 Şubat -29 Nisan)

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:

 

İlimiz  merkez ve ilçelerinde  27 Şubat 2017 - 28 Nisan 2017 tarihleri arasında   Kuduz Aşılama Programı yapılacaktır. Kuduz Aşılama Programı boyunca, ilimiz genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanması hedeflenmektedir. Proğramda, kullanılacak aşılar, Bakanlığımız tarafından proje kapsamında ücretsiz tahsis edilmiştir. 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Kuduz Aşılama programı ile ilgili yaptığı açıklamada;

"Kuduz Hastalığı, hem hayvanların hem de insanların hayatını tehdit eden, şuur kaybı huzursuzluk ve felçler ile kendini gösteren  bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Köpek veya Kedi tarafından ısırılan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracat etmeleri gerekmektedir. Kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi taktirde hayvan sahiplerine 2017 yılı için  8 bin 027 TL idari para cezası uygulanması hükmü mevcuttur.

 

Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş sahipsiz sokak köpekleri önemli rol oynadığından ötürü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve  Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince, Belediyelerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

 

YILMAZ; Aşılama Programı, Nevşehir Merkez de Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz, ilçelerde ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecektir.Kedi ve Köpek sahiplerinin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Kuduz Aşılama Programına gösterilecek yoğun ilgi ilimizde Kuduz Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır dedi."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder