Yükleniyor...
Son Dakika
5.3.2017

100 koyun alana 80’i devletten

Koyun-keçi işletmeleri ve damızlık erkek hayvan alımı yatırımlarına hibe desteği verilecek. Anaç ve damızlık hayvan alımında hibe üst sınırı %80 olarak belirlendi.

 

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde, koyun-keçi işletme ve damızlık erkek hayvan alımı yatırımlarına hibe desteği verilecek.

 


Yüzde 80'i devletten 


Damızlık sığır ve koyun-keçi işletme projelerinde yer alan inşaat yatırımı konusunda, belirlenen üst sınır dahilinde gerçekleşme tutarının yüzde 50'si kadar hibe desteği sağlanacak. Bu destekleme ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağılları kapsayacak. Hibe desteği, projede yer alan damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda ise belirlenen üst sınır dahilinde hayvan alım tutarının yüzde 80'i kadar uygulanacak. Söz konusu destekleme damızlık boğa, damızlık koç-teke alımına yönelik olacak. 

 


YATIRIM SÜRESİ 1YIL 


Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve belirlenen süre içinde yatırımı tamamlanan işletmeler yararlanacak. İnşaat işleri ile damızlık boğa, koç ve tekelerin satın alınarak işletmeye konulması, başvurunun onaylanıp yatırımcıya tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde tamamlanacak. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen veya yatırım yapmaktan vazgeçen yatırımcının projesi iptal edilecek ve bu yatırımcılar hibe desteğinden yararlandırılmayacak.

 

 
Desteklerden kimler yararlanacak?


Hibe desteklemesinden, Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli ve başvuru tarihinden en az 1 yıl önce bu sistemlerde kayıt altına alınmış aktif işletmesi kişiler yararlanacak. Bakanlık, bölgesel farklılıkları dikkate almak kaydıyla bu şartlarda değişiklik yapabilecek. Başvurusu onaylanarak yeni inşaat yapımı, tadilatı, damızlık boğa alımı ve damızlık koç-teke alımını gerçekleştiren yatırımcılara destekleme ödemesi yapılacak. Yatırımcılar, her bir hibe destek konusundan 1 kez yararlandırılacak. Damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda, büyükbaş işletmeleri 1 baş damızlık boğa, küçükbaş işletmeleri ise mevcut anaç koyun-keçi sayısının yüzde 5'ini aşmayacak miktarda damızlık koç-teke alımı için uygulanacak hibe desteklemesinden faydalandırılacak. 

 


Nasıl başvurulur?


Tebliğ kapsamında inşaat yatırımı yapmak isteyenler, yatırımı yapacağı yerdeki il müdürlüğüne, damızlık boğa ve koç-teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyenler il/ilçe müdürlüklerine, her iki yatırımı da yapmak isteyenler ise il müdürlüğüne başvuracak. Başvurular her yıl ocak, şubat, mart aylarında alınacak. Onaylanan yatırımların plana uygun olarak yapılıp yapılmadığı il müdürlüğünce denetlenecek. Güneş

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Ziya akman
  17 Mart 2017 Cuma

  Bende almak istiyorum nasilyapabiliriz

 • Nadir altıntaş
  12 Mart 2017 Pazar

  Ben ikiyüz alayım yardımcı olunda

 • İsmail
  12 Mart 2017 Pazar

  100 tane alalım

 • Ali esen
  12 Mart 2017 Pazar

  Bende almak işteyorum konya çumrayada varmı

 • Ali esen
  12 Mart 2017 Pazar

  Ali esen bende almak işteyorum konya içeri çumrada varmı

 • Ali esen
  12 Mart 2017 Pazar

  Ali esen bende almak işteyorum konya içeri çumrada varmı

 • yusuf
  12 Mart 2017 Pazar

  200 baş koyun almak istiyorum

 • Mevlut
  10 Mart 2017 Cuma

  Biz ankaranin haymana ilçesinde kalıyoruz herhalde haymana Türkiye il sınırına girmiyor gidiyoruz tarım ilçeye böyle bir şey yok diyor ziraat bankasına gidiyoruz 100/ 40 sende opcak diyor bir işlem yapmıyorlar çalışmışlar koltuğa başında seviyorlar lütfen bir şunu acklasin artık

 • Hüseyin ışkın
  6 Mart 2017 Pazartesi

  Sigortalı işte çalışan alabilir mi

 • Yaşar Koç
  5 Mart 2017 Pazar

  Haberin başlığı ile içeriği farklı. Yalan haber yapıyorsunuz. Ya işinizi doğru yapın yada böyle yalan haber yapmayın. 100 anaç koyun alımına sadece en fazla 4 koç alımına %80 hibe var. 100 koyunu yatırımcı kendisi almak zorunda. Haberde belirtildiği gibi 100 koyunun 80 tanesi hibe değil. Hileli haber yapmayın. İşin doğrusunu biz anlatınca sizin yaptığınız yalan haberlere inanarak yatırımcı yanıotılıyor. Dolandırıcılara zemin hazırlıyorsunuz.

 • Ali
  5 Mart 2017 Pazar

  100koyun almak istiyorum ama nasıl alabilirim

 • Mekin
  5 Mart 2017 Pazar

  100 adet koyun almak istiyorum

 • Mekin
  5 Mart 2017 Pazar

  100 ķoyun almak istiyorum

 • yasar
  5 Mart 2017 Pazar

  Bendealmakistiyorum

 • Hacı
  5 Mart 2017 Pazar

  Ya yapmayın şunu milleti yanlış yönlendirmeyin ahırın%50 si %80lik kısım sadece damızlik erkek hayvana oda ya bir ya iki koç olur.

 • Çapan kılıç
  5 Mart 2017 Pazar

  Bu iller icerisin de AKSARAY da var mi varsa nasil başvuru yapacagız


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder