Yükleniyor...
Son Dakika
5.3.2017

Hibe desteğini nasıl alacağız?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konan proje kapsamında verilecek yüzde 80 hibe desteğinin tüm ayrıntıları….

Hibe desteği verilecek İller hangisi?


Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde verilecek. 

 

Yatırım Konularına Göre Hibe Desteği Uygulanacak İller


1)    İnşaat yatırımı ile damızlık koç-teke alımı yatırım konusu 


a.    Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illeri, 


b.    Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri, 


c.    Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illeri ile Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane illeri

 

2)    Damızlık boğa alımı yatırım konusu 


a.    Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illeri, 


b.    Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri 


c.    Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane illerinde uygulanır.

 


Destekleme Konuları ve Hibe Oranları


 2015-2018 yılları arasında; Doğu Anadolu Projesi, Güney Doğu Anadolu Projesi, Konya ovası Projesi ve Doğu Karadeniz Projesi Kapsamındaki İllerde mevcut damızlık sığır ve damızlık koyun-keçi işletmelerinin  yeni inşaat veya tadilat ile damızlık erkek materyal temini desteklenmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanır.


UYGULANACAK YATIRIM KONULARI                        HİBE ORANI (%) 
İNŞAAT

Yeni inşaat veya tadilat                                                       50


HAYVAN ALIMI     
Damızlık boğa, koç ve teke alımı                                       80

 

 

Yatırımda Alt ve Üst Sınırlar 

 

    Yatırımlarda, hem damızlık erkek materyal alımlarında hem de inşaatlarda olmak üzere;  büyükbaş işletmelerinde anaç varlığı olarak; alt sınır 10 baş üst sınır 49 baş, küçükbaş işletmelerinde ise alt sınır 100 baş üst sınır 200 baştır. İşletme kapasitesi büyükbaş işletmelerde 49 baştan, küçükbaş işletmelerde ise 200 baştan büyük olan gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılır.

 

 

BAŞVURU YERİ, ZAMANI VE ARANACAK ŞARTLAR 

 

 Başvurunun Yeri ve Zamanı


 
Yeni inşaat veya tadilat inşaatı yaptıracak olan yatırımcılar başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu Bakanlık İl Müdürlüğüne, sadece damızlık boğa, koç-teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar ise Bakanlık İl/İlçe Müdürlüklerine başvururlar. 
Başvurular her yıl 1 Ocak-31 Mart tarihleri arsında alınır. Genel Müdürlük gerekli gördüğü takdirde başvuru süresini uzatabilir ya da yıl içerisinde yeniden başvuru çağrısı yapabilir.

 

Bakanlık İl Müdürlüklerinden uygunluğu kabul edilerek gelen başvurular için kaynak planlanmasının tamamlandığı Genel Müdürlükçe ilan edildikten sonra başvuru kabul edilmez. Bu durum Genel Müdürlükçe İl Müdürlüklerine yazı ile bildirilir.

 

Hibe Programına Kimler Başvuru Yapabilir


Kararda belirtilen yatırım konularını gerçekleştirmek üzere gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilir.

 

a)    Gerçek kişiler

Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan bireyler.

 

b)    Tüzel kişiler
Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan tüzel kişiler, destekleme konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler; 

 

1)    6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6098 sayılı Borçlar Kanununda tanımlanan kolektif şirket,  limitet şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar,

 

2)    İlgili kanunlara göre kurulmuş olan ve takibe uğramış borcu bulunmayan tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst örgütleri.

 

Hibe Programından Yararlanmak İçin Başvuruda Bulunacak Gerçek ve Tüzel

       Kişilerde Aranacak Şartlar

 

a)    Başvuru sahibi gerçek veya tüzel kişinin, Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve anaç varlığı en az 10 baş en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 baş  en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesinin başvuru tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair güncel belgeyi mutlaka başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir. Bu limitlerin altında veya üstünde anaç varlığı olan yetiştiricilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Koç-teke başvurularında anaç koyun-keçi desteklemesinden yararlanmış olduğuna dair belge veya yaptırmış olduğu herhangi bir aşılama belgesi varsa istenecektir.


Örneğin; Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi kayıt sistemine, başvuru son tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olmaması ve/veya bu belgeyi başvurusu ekinde sunmamış olmaları durumunda başvurular değerlendirmeye alınmaz.

 

b)    Başvuru sahibi tüzel kişiliğin, Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi kayıt sistemine kaydı esastır. Bu nedenle, tüzel kişiliği oluşturan bireylerin ayrıca kayıtlı olmaları gerekmez.

 

c)    Gerçek ve tüzel kişilerin kamudan bağımsız olması gerekir. Devlet Memurları, Kamu İşçileri veya Devlet Üniversitelerinde görevli öğretim elemanları başvuramazlar.

 

 ç) Yatırımcılar yatırım yerine ipotek koydurmamak kaydıyla kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilirler.

 

d)    Tüzel kişilikler, kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde hibe programlarında yer alan yatırım konusunda faaliyet yürüteceklerini belirtirler. 

 

e)    Başvuruda bulunacak kişi ve kuruluşların yetkili kurul ve/veya organlarından; Kararname kapsamındaki desteklere başvuru yapması, uygulamaların gerçekleştirilmesi konularında yetki almış olmaları gerekmektedir. 

 

DAP-GAP-KOP ve DOKAP UYGULAMA REHBERİ (2017) Dokümanın tamamını indirmek için tıklayınız

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • dağlı nail
  20 Mart 2017 Pazartesi

  arkadaş bu nasıl desdek böyle k0yuna yok koç alana var. napacaz kendimizimi koçlatacaz.

 • Taner adsay
  6 Mart 2017 Pazartesi

  En az 100 başlık küçükbaş diyo bende 100 bas koyun olsa ne işim var hibeden bu hibeleri hicbirseyi olmayan köyde duran vatandaşa versene gene zengine gene zengine 😠😠😠

 • Mehmet
  6 Mart 2017 Pazartesi

  Hasan doğu kadar başına taş düşsün umarım.100 yıldır doğuyu mağdur olmasına ses çıkarmadınız simdi bir kredi için kalkıp ne diyorsun.Allah sizleri bildigı gibi yapsın

 • Ercan erdemir
  6 Mart 2017 Pazartesi

  Ben köyde yasiyom birsürü istekleriniz var köyde1 yilodu doneli hiç birseyim yok benim bu hibelerden yararlan mam icin ne gerekiyo benim bana yardim ci olur saniz sevinirim

 • Ercan erdemir
  6 Mart 2017 Pazartesi

  Ben köyde yasiyom birsürü istekleriniz var köyde1 yilodu doneli hiç birseyim yok benim bu hibelerden yararlan mam icin ne gerekiyo benim bana yardim ci olur saniz sevinirim

 • mehmet
  6 Mart 2017 Pazartesi

  hayvancılık uzerıne yapmayı dusunıyorum sartlarını nelerdı sanlı urfa suruçta yapmak ıstıyorum

 • Bekir kisci
  5 Mart 2017 Pazar

  Niye bilecik bölgesine yok böyle bir proje

 • Hasan
  5 Mart 2017 Pazar

  Yaziklar olsun diyesim geliyor bazen icimden bu devlete en çok verdiyi bati illeri veriyor ama destege gelince hep dogu neden ayrimcilik yapiyosunuz ben hakkimi helal etmiyorum bu isleri yapanlara yaziklar olsun butun kacakciligi yapanlara destek vergisini odeyen mazlum batili koyluye hep ikinci sinif muamelesi yapiyosunuz Allah kim bunlari yapiyo sa hepsinin cezasini verir elbet bir gun


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder