Yükleniyor...
Son Dakika
8.3.2017

Nitratlı gübre için önemli uyarı

Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk, nitratlı gübre konusunda çiftçileri uyararak, kalsiyum nitratlı gübrelerin e-recete ile satıldığını belirtti

 

Koçarlı Ziraat Odası Başkanlığı "Nitratlı Gübre" konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Ziraat odasının "Çiftçi Eğitimi" programı çerçevesinde yapılan toplantıda bir değerlendirme yapan Ziraat Odası Başkanı Mutlu ÖZTÜRK, amonyum nitratlı gübre olan, 33 lük gübrelerin tarımda kullanımı tamamen yasaklandığını belirterek, "Kalsiyum nitratlı gübrelerin e-reçete ile satışına izin verildi" dedi. 

 

 

Oda Başkanı Öztürk, 8 Haziran 2016 tarihinden itibaren satış ve dağıtımı yasaklanan nitratlı gübrelerden Kalsiyum Amonyum Nitrat CAN % 21 ve CAN % 26 gübrelerinin tarlaya uygulanmasına sıkı denetim getirildiğini, bu ayın başından itibaren de reçete ile satışına izin verildiğini kaydetti. 

 

 

Öztürk, "Potasyum nitratlı gübrelerin satışı ise tamamen serbest bırakıldı. Gübreler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri personelinin yanı sıra birlikler, Tarım Kredi Kooperatifi, diğer kooperatifler ve ziraat odalarında görevli personelin yanında muhtar ve azaların gözetiminde uygulanacaktır.

 

Ancak  çiftçilerimizin gübreleri, e-reçetenin tamamına göre aldığı, ancak kullanacak oldukları araziye fazla atmak istemeleri ve bununda gözetmenler tarafından izin verilmeyince elinde kaldığı, çıkışı yapılan gübrenin bayilik tarafından geri alınmak istenmemesi ve organikte kayıtlı zeytinlik arazileri içinde gübre aldığı belirledik. Buda organik arazilerin  organik vasfını yitirmesine sebep olacağı için bilgilendirme toplantısı yapmaya karar verdik.

 

 Toplantımızın verimli geçmesini ve çiftçilerimizin bol bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum" dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder