Yükleniyor...
Son Dakika
11.3.2017

Geçen yıl mevsimlik erkek işcilere 76 TL ödendi

 

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Tarımsal Fiyat İstatistiklerinden “Tarımsal İşletmelerde Ücret Yapısı, 2016 konusunda yaptığı değerlendirmeyi paylaştı. 2016 yılı sonuçlarına göre;

 

Konya’da Mevsimlik Erkek İşçilere Günlük Ortalama 76 TL ödendi
 

2016 yılında Konya’da tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi erkek işçiler için bir önceki yıla göre %8,8 oranında azalarak 76 TL, kadın işçiler için ise % 8,1 oranında artarak 49 TL oldu. 2015 yılında Konya’da erkek mevsimlik tarım işçilerine günlük ortalama 83 TL ödenirken, kadın mevsimlik tarım işçilerine ise 45 TL ödeniyordu.

 

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 69 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 89 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 33 TL, erkek işçiler için 43 TL ile Hatay ilinde oldu.

 

Ülkemizde tarımsal işletmelerde 2016 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %13,4 artarak 59 TL oldu. Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %14,4 artış göstererek 53 TL olurken, erkek işçi ücretleri de %12,4 artış göstererek 66 TL oldu.

 

Sürekli erkek işçilerde en düşük aylık ücret Malatya ilinde gerçekleşti


Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere           1 500 TL ile Ankara ve Balıkesir’in, erkek işçilere 2 132 TL ile Bursa’nın en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 1 000 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 867 TL ile Malatya ilinde gerçekleşti. Konya’da ise erkek sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretler bir önceki yıla göre %1,7 azalarak 1 846 TL oldu. 2015 yılında Konya’da erkek sürekli tarım işçilerine aylık 1 877 TL ödeniyordu.

 

Türkiye genelinde tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri %9,5 artarak 1 677 TL oldu. Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %9,3 oranında artarak 1 456 TL ve erkek işçiler için ise %9,7 artarak 1 714 TL olarak gerçekleşti.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder