Yükleniyor...
Son Dakika
23.3.2017

Elektronik küpeleme devam ediyor

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte koyun keçide elektronik küpeleme tüm hızıyla devam ediyor

 

Amaç, güvenilir gıda tüketimi

 

Küçükbaş hayvancılık alanında yenilikçi bir adım: “Koyun ve Keçilerin Elektronik Olarak Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi”. Proje ile hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve güvenilir gıda tüketimi amaçlanıyor...

 

2014 yılında başlayan AB destekli proje, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Bu kapsamda koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması ve hareketlerinin izlenmesi planlanıyor. Elektronik Kimliklendirme, ülkemizde ilk defa bu yıl kuzu ve oğlaklarda uygulamaya alındı.

 

 

Tüm faaliyetler kayıt altında olacak

 

Yeni dönemde kuzu ve oğlakların sağ kulağında klasik küpe, sol kulağında elektronik küpe yer alacak. Proje, el terminali ile elektronik küpedeki numaranın okunmasını ve veri girişindeki hata payının minimum düzeye indirilmesini öngörüyor. Hızlı okuma sistemi sayesinde zamandanda tasarruf sağlanması planlanıyor. Elektronik küpeleme, küçükbaşlarda hayvan hareketlerinin takibi, salgın hastalıkların izlenmesi, hasta hayvan sayısının tespiti ve hayvan hastalıkları ile daha etkin bir mücadele için imkanlar getiriyor.

 

Proje; veteriner hekimlere, uygulama kolaylığı, zamandan tasarruf, yetiştiricilere, devlet desteğinin ön koşulunu tamamlayarak işletmedeki hayvan varlığını daha kolay takip etme ve dolaylı olarak ta tüketicilere sağlıklı ete ulaşma gibi faydalar sağlıyor. Proje kapsamında, ikinci saha ziyaretleri 2016’nın yaz aylarında gerçekleştirildi. Yetiştiriciler ve proje paydaşları ile yüzyüze görüşmeler yapıldı. Sahanın nabzı tutuldu...

 

 

Farklı Bölgelerden iller seçildi

 

“Koyun ve Keçilerin Elektronik Olarak Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi” çerçevesinde yürütülen küpeleme faaliyetleri ile eğitim ve iletişim kampanyalarının etkisi hakkında bilgi toplamak üzere 11 ilde saha ziyaretleri yapıldı. Farklı bölgelerden seçilen iller, hayvan varlığı özelliklerine göre belirlendi. Bu kapsamda Balıkesir, Trabzon, Afyonkarahisar, Antalya, Iğdır, Sivas, Tekirdağ, Malatya, Kırklareli, Edirne ve Adıyaman illerine gidildi.

 

İl ve ilçe merkezleri ile bazı köyler de ziyaret edildi. Ayrıca Veteriner Hekim Odaları ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birlikleri’nden temsilciler ile biraraya gelinerek hem sorunlar tartışıldı hem de proje hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 2017 yılının ilk saha ziyaretleri yapıldı. Kimliklendirme uygulamasının yaygınlaşması ile faydalar ve sorunlar yerinde incelendi... Proje kapsamında dağıtılan 31 milyon elektronik küpenin 10 milyon’u 2016’da yeni doğan kuzu ve oğlaklara takıldı.

 

Çorum, Amasya, Tokat, İçel, Osmaniye, İzmir ve Aydın illerini kapsayan saha ziyaretleri, 2-20 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 2017 yılının bu ilk saha ziyaretleri ile 2016 yılı boyunca yürütülen elektronik kimliklendirme ve eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi, sorunların yerinde tespit edilerek çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlandı.

 

 

Ziyaretler kapsamında T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri ziyaret edilerek projenin uygulanmasından sorumlu veteriner hekimler ile görüşüldü. Ayrıca köy ziyaretleri yapılarak uygulamalar yerinde görüldü ve koyun keçi yetiştiricileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Proje paydaşlarından Veteriner Hekim Odaları ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birlikleri de ziyaret edilerek proje faaliyetleri ile ilgili görüşmelerde bulunuldu.

 

Mayıs ayında düzenlenecek kapanış toplantısı ile sona erecek proje için iletişim kampanyaları devam ediyor. Proje boyunca üretilen broşürler, kullanma ve uygulama kılavuzları, posterler, filmler gibi metaryallerle mesajlar hedef kitlelere ulaştırıldı. Projenin sosyal medya sayfaları veteriner hekimler başta olmak üzere konu ile ilgili kişilerden yoğun ilgi gördü. Elektronik kimliklendirme hakkında çok sayıda internet haberi de sektörle ilgili sayfalarda yer aldı. Uygulamadaki sorunlar saha ziyaretlerinin de katkısı ile azaltılırken elektronik kimliklendirme hakkındaki farkındalık gün geçtikçe artıyor

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder