Yükleniyor...
Son Dakika
3.4.2017

Tarım danışmanlarına inovasyon eğitimi başladı

Ziraat odalarında çalışan tarım danışmanlarına yönelik 28 Nisan'a kadar sürecek olan "Tarımda İnovasyon ve Bilgilendirme Eğitim Programı" TZOB Otel'de bugün başladı.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ile düzenlenen programın açılışında konuşan Bakanlık Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç, Bakanlık tarafından Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri'​nin istenilen seviyeye yükseltilmesi, tarımsal işletmelerin çevreye duyarlı tarımsal üretim yaparak gelirlerinin artırılması amacıyla tarım danışmanlarının meslek içi eğitimine büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Dr. İlkay Kılıç, bu eğitim ile tarım danışmanlarının, tarımda inovasyon ve tarımda  yeni teknolojiler konusunda bilgilendirilmesinin amaçlandığı ifade etti. Kılıç, eğitim kapsamında Milli Tarım Projesi, tarımsal desteklemeler ve hibeler ile mesleki konularda bakanlık birimlerince görevli uzmanlar tarafından tarım danışmanlarına bir hafta süre ile eğitim verileceğini kaydetti.

 

"Milli Tarım Projesi sürecine başlayalı 9 ay oldu" diyen İlkay Kılıç, bu süreçte tarımsal danışmanlara büyük görevler düştüğünü vurguladı. Kılıç şöyle devam etti: "İnovasyon yani yenilik çiftçilerimiz için çok önemli. Çiftçiler yeniliklere kapalı değil. Tarım danışmanlarına bu konuda büyük iş düşüyor. Yapacağınız işlerle, bitkisel ve hayvansal üretimdeki yenilikleri üreticiye anlatmakla görevlisiniz".

 

Bakanlık tarafından tarımsal iletişim danışmanlığı merkezinin kurulduğunu hatırlatan Kılıç, "100 çalışanımızla çağrı merkezini andıran birimimizde 7 bin 500'e yakın ziyareti teyit ederek üreticiyi arıyoruz" dedi. İletişim merkezi olarak Avrupa'da bir ilk olduklarını belirten Kılıç, tarım danışmanlarına bu anlamda çok önem verdiklerini kaydetti. Tarımsal eğitim seferberliğinin Şanlıurfa'dan başlatıldığını vurgulayan Kılıç, "Eğitim olmadan başarı olmaz. Üreticiyle iletişim halinde olmamız lazım. Milli Tarım politikasını üreticiye anlatacak kişiler sizsiniz. Bu eğitim sürecinin size güzel katkılar sunacağını bekliyorum" şeklinde konuştu.

 

Dr. İlkay Kılıç, 2017 yılında 426 üretici örgütü, 277 ziraat odası, 17 dernek, 251 şirket, 559 serbest tarım danışmanı olmak üzere toplam bin 530 kişi ve kuruluşa yetki belgesi verildiğini hatırlattı. Kılıç, tarım danışmanlığı hizmetini sunmak üzere kamuda çalışan 3 bin 323 teknik personele Tarım Yayımcısı Sertifikası, özel sektörde çalışacak 14 bin 58 teknik personele de Tarım Danışmanı Sertifikası verildiğini sözlerine ekledi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan da, 14 Mayıs 2012 "Dünya Çiftçiler Günü"nde tarımsal yayım ve işbirliği protokolü imzalandığını söyledi. Ziraat odalarının 5,5 milyon çiftçiye hizmet verdiğini bildiren Darcan, 162 ziraat odasında yer alan 422 tarımsal danışmanla hizmet verdiklerini belirtti. Darcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tarımsal danışmanlara yönelik destekleme uygulamasının çok yerinde olduğunu ifade ederek tarımsal danışmanlık sınavının her sene açılmasını ve sertifikaların eğitim verilerek yenilenmesini talep etti.

 

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akboğa ise, tarımsal danışmanlık hizmetinin bakanlığın çok güzel bir hizmeti olduğunu belirterek, ziraat ile ilgili eğitim alan gençlerin iş imkanı bulduğunu ve üreticinin de hizmet almaya başladığını anlattı.

 

İpsala Ziraat Odası tarım danışmanı Turgut Durak da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ziraat odalarına teşekkür etti. Durak, verilen destek sayesinde üye olmayan çiftçilerin sorunlarıyla da ilgilendiklerini bildirdi. Durak, tarım danışmanlarının sayısının artmasıyla Bakanlığın yükünün hafifleyeceğini kaydetti.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2016 yılından itibaren ziraat odaları ile üretici örgütlerinde en fazla 5 danışman olmak üzere her bir danışman için hizmet sunduğu kuruluşa 30 bin TL ödeme yapıyor.

 

Eğitim programının açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akboğa, İpsala Ziraat Odası tarım danışmanı Turgut Durak,  tarım danışmanları ve bakanlık personeli katıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder