Yükleniyor...
Son Dakika
9.4.2017

Düğün için tarımsal kredi olur mu?

Ali KIZILASLAN
ali.kizilaslan.42@gmail.com

Üreticiler tarımsal uzun vadeli yatırım kredilerini, bireysel ihtiyaç kredisi gibi değerlendirip, düğün yapmak için, lüks araçlar almak için değil de arazi alımı, hayvan alımı, tesis yapımı, makine teçhizat alımı için kullandıkları zaman istedikleri karları elde etmeye başlayacaklardır

 

Tarımda Finansman Sorunları

 

Tarım sektörü, Türkiye'nin sosyolojik ve ekonomik yapısı içerisinde oldukça önemli yer tutan, ana kalem üretim sektörlerimizin başlıcalarındandır.  Ülkemizde tarım sektörünün istihdam içerisindeki payı %27,6 ve GSMH’da ise %9,2 ‘dir. Sektör,en temel sorunu olan finansman sorunu ile cansiperane savaşmaktan, kendini geliştirmeye, inovatif davranışlar sergilemeye fırsat bulamamaktadır.

 

Türkiye’de tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sorunlarının başında etkin finans kaynaklarına erişememe ve varlık yönetiminde ki zafiyet gelmektedir. İşletmeler finansman ihtiyaçlarını kendi tasarruflarından, dış kaynaklardan ve devletin mali yardımlarından karşılamaktadırlar. Üretici ihtiyacı olan finansmanı, yüksek faizli kredilerle karşılamak zorunda kalıyor. Alternatif finansman kanallarına ulaşımda ve değerlendirilmesinde üreticimiz aktif olarak işlem yapamıyor.

 

Üreticinin alternatif finansman kaynakları arayışından başını kaldırıp, ziraai faaliyetlerini geliştirmeye fırsatı olmadığı bilinmesine rağmen, maalesef üreticilerimize yapılan eğitimler seminerler ve danışmanlık hizmetleri sadece ziraat üzerine olup finansal yönetim üzerine en küçük bir eğitim ve danışmanlık verilmiyor.  

 

Üretici zaten kısmen ne üretmesi ve nasıl üretmesi gerektiğini biliyor, asıl problem ürettiği ürünlerden çok,  ölçülemeyen maliyetler, hesaplanamayan ürün karlılıkları, uygulanamayan bilanço ve gelir tablosu analizleri, işletmenin kasasını kendi kasası gibi kullanma, üretimden elde ettikleri fon fazlasının ve aktif varlıkların doğru yatırımlara dönüştürülememesidir.

 

Bu konuda üreticilerin eğitilmesi gerekmektedir. Şöyle ki üreticiler tarımsal uzun vadeli yatırım kredilerini, bireysel ihtiyaç kredisi gibi değerlendirip, düğün yapmak için, lüks araçlar almak için değil de arazi alımı, hayvan alımı, tesis yapımı, makine teçhizat alımı için kullandıkları zaman istedikleri karları elde etmeye başlayacaklardır.

 

Karlılığın  arttığı görüldükçe, üretimde inovatif hareketler oluşmaya başlayacak, istihdamın yaklaşık %25’ini oluşturan ana sektörümüz, aynı zamanda GSMH’de de aynı oranlara yaklaşmaya başlayacak, katma değer üreten bir sektör haline dönüşecektir. Hollanda, finansman sorunlarını aşmış, üreticilerini finansal okur yazarlık konusunda etkinleştirmiş ve bunun doğal sonucu olarak 2014 yılında tarım sektörünün istihdama katkısı %8.8 olmasına rağmen, GSMH’ya katkısı %9.5 olmuştur. Bu rakamlar bize inovatif tarımın yapılmaya başlandığını göstermektedir.

 

Bu bağlamda çiftçilerimize finansal okur yazarlık eğitimi vermek için en büyük görev önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sonra başta Tarım Kredi Kooperatileri ve T.C Ziraat Bankası üzere diğer tüm tarımsal finans kuruluşlarına ve çiftçilerin üye oldukları derneklere düşmektedir. Çiftçilere verilecek olan finansal eğitimler ülkemizde tarımın gelişmesinde ve inovatif tarımın yapılmasında da öncü olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları

  • Konya Ovası'nda ciddi kuraklık yaşandı
    31 Aralık 2016 Cumartesi

    2016'da kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerden bir tanesi de Konya Ovasıdır. Bu durum tarım sektörünü olumsuz etkilemiştir. Böyle bir durum 70 yıl önce yaşansaydı büyük bir kıtlık olurdu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Kırsal Finansman&Kredi
    10 Nisan 2017 Pazartesi

    Bütün tesbitler doğru ancak başlıkla yanlış tesbit/yönlendirme olmuşmaktadır, kanatimce. Küçük çiftçilerin, kırsalda yaşayan insanların temel ihtiyaçlarını karşılama (barınma, evlenme vb.)ile ilgili finasman ihtiyaçları da göz önün alınmadan tarımsal finansman problemleri çözülmeyecek çözülemeyecektir.Gelişmiş ülkelerde kırsalın/tarımın finasmanıda bunların dikkate alındığını düşünüyorum.En azından amerika birleşik devletlerinde böyle olduğunu biliyorum. Kurumsal bir yapı olan Federal Çiftlik Kredi Yönetiminin (The Farm Credit Administration)kanun ve yönetmeliklerinde ev ve diğer tarım dışı yatırm/işletme/tüketim kredilerinden de bahsedilmektedir. En nihayetinde Kırsalda yaşayanların/çiftçilerin tarım ve tarım dışı ihtiyaçlarını karşılamak için farklı/çoklu/avantajlı finansman kaynakları oluşturulmasına inanıyorum. Tabii olarak, finansman döngüsününün sağlanması güvenilirlik ayrı bir konudur.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder