Yükleniyor...
Son Dakika
12.4.2017

Bakan Çelik: Bir tek hayvan bile küpesiz kalmayacak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de kayıt dışı hayvancılığın yüzde 30'larda olduğunu, bu konudaki bütün cezaları kaldırdıklarını hatırlatarak "Bütün anlaşmaları yaptık, şimdi bütün hayvanların küpelenmesi dönemine geldik. Bir tek hayvan bile küpesiz kalmayacak. Yetiştiricilerimizden bütün küçükbaş hayvanlarını kayıt altına almalarını istiyorum." dedi.

 

Kentteki temasları kapsamında Şanlıurfa Koyun Keçi Islah Birliği İstişare Toplantısında yetiştiricilerle bir araya gelen Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 42 milyon küçükbaş hayvan bulunduğunu ve bu hayvanlardan 113 bin ton et üretildiğini söyledi.

 

"Küçükbaş hayvandan eğer 250 bin ton et elde etsek; Türkiye'nin et ihtiyacı olmayacak, dışarıdan hayvan, et ithal etmeyecek." diyen Çelik, bu kapsamda Şanlıurfalı üreticilere büyük görev düştüğünü belirterek, Şanlıurfa'ya 2 milyon küçükbaş hayvan sayısının yakışmadığını, bunun 5-10 milyon olması gerektiğini, kentin coğrafyası ve arazisinin buna uygun olduğunu kaydetti.

 

Bakan Çelik, Türkiye'de kayıt dışı hayvancılığın yüzde 30'larda olduğunu, bu konudaki bütün cezaları kaldırdıklarını hatırlatarak, yetiştiricilerden bütün küçükbaş hayvanlarını kayıt altına almalarını istedi.

 

Hayvanların küpelenmesiyle sorunların ortadan kalkacağına dikkati çeken Çelik, "Bütün anlaşmaları yaptık, şimdi bütün hayvanların küpelenmesi dönemine geldik. Bir tek hayvan bile küpesiz kalmayacak. Geçmişe ait bütün cezalar affedilmiştir, bunu bilmenizi istiyorum. Destek almak için, kayıt altına alım için süre istediniz verdik. Türkiye'de yaklaşık 470 bin hayvan kayda girdi, destek için. Destekten yoksun kalmayacaklar inşallah. SOYBİS sistemini, küpeleme yetkisini birliklere verdik. İnşallah yıl sonuna kadar küpelemeyi bitireceğiz ve TÜRKVET sistemine bunu kayıt edecekler ve kayıt dışılık olmayacak." diye konuştu.

 

Çelik, 26 ilde damızlık koyun, keçi ile ilgili merkezler kurduklarını, böylece ırkı, cinsi belli olan sağlıklı hayvanlar yetiştirileceğini ve yetiştiricilere hibe desteği verileceğini bildirdi.

 

 

"Sistem değişikliği meselesi, memleket meselesidir"

 

Türkiye'yi kuşatma altına almak isteyenlere karşı, birlik beraberliğin oluştuğu bir dönemden geçildiğini anlatan Bakan Çelik, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu vurguladı.

 

Halkın ve güvenlik güçlerinin sorunları ortadan kaldırmak, al bayrağı dalgalandırmak için büyük fedakârlıklar yaptığını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Türkiye bir sistem değişikliğine gidiyor. Bu sistem değişikliğini yalnız bugün konuşmuyoruz. Bugüne kadar gelmiş, geçmiş bütün liderler, siyasi parti liderleri, 'Ah bir başkanlık sistemine geçsek' diye beyanlarda bulundular. Ama takatleri yetmedi, bunu başaramadılar. Çok şükür bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başkanlık sistemine yani devletin çatısındaki çatışmayı ortadan kaldıran bir sistem değişikliğine gidiyoruz. Başbakan ile cumhurbaşkanlarının kavga yaptığı bir dönemden Türkiye'yi çıkaracak bir sistem değişikliğini önümüzdeki pazar gerçekleştirme imkânı, fırsatı önümüze gelmiş bulunuyor. Bu mesele memleket meselesidir, birlik meselesidir, kardeşlik meselesidir."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • yaşar uysal
  22 Nisan 2017 Cumartesi

  sayın bakan destekten faydalanma diyorda ben samsun çarşambada hayvancılık yapıyorum buzağı desteklerinden faydalanmak için şap ,burusella ve lsd aşılarının yapılması şartı getirildi ama ne hikmetse lsd aşısı için kanun çıktığından bu güne kadar tarım ilçeden ne gelen var ne giden peki şimdi nasıl destek alacağız.

 • Erdal
  12 Nisan 2017 Çarşamba

  Büyük baş hsyvanlar ne olacak onlara küpe yokmu

 • aydın
  12 Nisan 2017 Çarşamba

  sayın bakan buza doğuyo dilekce veriyoz 3 ayda gelip köpelemiyolar çankırı çerkeş bu nasıl olcak tarım bakanlığı olarak köylüye akıl desdeyi veremiyorsunuz gidiyorum tarım ilçeye 1 saatte basit bir işi yaptıramıyorsun brokrasi çok ağır adamlar evrak düzenlemeden başını kaldıramıyor

 • Alperen Bozkurt
  12 Nisan 2017 Çarşamba

  4 ay oldum küpe dilekçesi vereli gelip küpeleyecekler daha hayvan kupelemede üreticinin başlica sorunu bu küpe 4 5 ayda takılıyor çözüm istiyoruz


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder